• A A A

Polsko-Południowoafrykańskie Forum Biznesu, 29.03.2017 r.

08.03.2017

Uprzejmie informujemy, że w dniach od 28 marca do 1 kwietnia 2017 r. przebywać będzie w Polsce delegacja przedstawicieli biznesu ze wschodniej prowincji Republiki Południowej Afryki, KwaZulu Natal, zorganizowana przez Trade and Investment Agency KwaZulu Natal, pod przewodnictwem Dyrektora Generalnego Agencji, Pana Zamo Gwala.

Spodziewamy się przedstawicieli południowoafrykańskich firm zainteresowanych współpracą w sektorach: ICT, energetyczny (biomasa, technologie), medyczny (urządzenia dla szpitali, tekstylia, farmaceutyki),  budowlany (materiały dla budownictwa), przemysł motoryzacyjny, przemysł obronny, lotniczy, komponenty dla portów i kolejnictwa, a także artykuły rolno-spożywcze oraz maszyny i urządzenia, know-how dla rolnictwa.

WYKAZ FIRM Z RPA WRAZ Z OBSZAREM ICH ZAINTERESOWAŃ U POTENCJALNYCH KONTRAHENTÓW : Pobierz

Krajowa Izba Gospodarcza we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu SA oraz Ambasadą RPA w Warszawie organizuje Polsko-Południowoafrykańskie Forum Biznesu z udziałem przedstawicieli firm południowoafrykańskich oraz polskich przedsiębiorców zainteresowanych nawiązaniem współpracy na rynku RPA. Podczas Forum przekazane zostaną informacje nt. stanu i perspektyw rozwoju gospodarki południowoafrykańskiej oraz możliwości w obszarze wymiany handlowej i inwestycji z RPA, ze szczególnym uwzględnieniem Prowincji KwaZulu Natal.

Do udziału zaprosiliśmy m.in.  przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Afryki, przedstawiciela Ambasady RPA w Warszawie oraz przedstawicieli resortów MSZ, MR, MRiRW, a także KUKE i BGK.

Forum odbędzie się w dniu 29 marca 2017 r. w siedzibie KIG, Warszawa, ul. Trębacka 4, sala 205. Początek spotkania o godz. 10.00.

Spotkanie prowadzone będzie w języku angielskim.

Udział jest bezpłatny.

Osoby zainteresowane zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu i zgłoszenie uczestnictwa za pośrednictwem poniższego formularza:

REJESTRACJA ON-LINE

Republika Południowej Afryki stanowi największą gospodarkę na afrykańskim kontynencie, która opiera się głównie na usługach i przemyśle wydobywczym. RPA jest drugim na świecie producentem złota, największym platyny, rud chromu, wanadu i manganu. Główną rolę w gospodarce RPA odgrywa sektor usług finansowych, najlepiej rozwinięty i najnowocześniejszy na kontynencie afrykańskim. Bardzo ważną rolę odgrywa sektor wytwórczy, branża motoryzacyjna. Rolnictwo RPA charakteryzuje duża skala stosowania genetycznie zmodyfikowanych upraw. Znaczący udział w PKB kraju mają również handel i turystyka, usługi publiczne, transport i komunikacja. Inwestycje w RPA dotyczą głównie infrastruktury i budownictwa, energetyki, gazu i wody.

Kraj podzielony jest administracyjnie na 9 prowincji. Produkt krajowy brutto jest najwyższy w prowincjach Gauteng, KwaZulu-Natal i Western Cape. Te trzy prowincje wytwarzają niemal dwie trzecie PKB całej Republiki Południowej Afryki. To tam wytwarzana jest połowa produkcji rolniczej, trzy czwarte produkcji przemysłowej i dwie trzecie produkcji sektora budowlanego. Północne prowincje – Mpumalanga i Limpopo – są dostawcami dwóch trzecich minerałów.

KwaZulu-Natal
, to ponad 10 milionowa prowincja na wschodzie tego kraju o powierzchni ponad 94 tys. km2 ze stolicą Pietermaritzburg.

Durban, największe miasto prowincji KwaZulu- Natal, położone jest nad Oceanem Indyjskim i jest głównym, największym portem RPA, dziewiątym co do wielkości na świecie. Drugim ważnym portem Prowincji jest Richards Bay, największy przeładunkowy port towarów masowych w RPA i jednocześnie centrum specjalnej strefy przemysłowej (IDZ). Durban i Richards Bay dzielą pomiędzy siebie trzy czwarte tonażu krajowych przeładunków.
Międzynarodowy port lotniczy King Shaka zapewnia dostęp do Prowincji drogą lotniczą.

Inwestycje w lokalną infrastrukturę przyspieszyły wzrost gospodarczy regionu. Dziś KwaZulu Natal jest drugą co do znaczenia gospodarczą prowincją RPA.
Perspektywy rozwoju tego regionu są bardzo obiecujące. Nabrzeża przyciągają turystów, a w ślad za tym inwestycje w nieruchomości i inne sfery życia.

Wg  naszej placówki w Pretorii, Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Johannesburgu, czy też konsula honorowego w Durbanie polscy przedsiębiorcy nie powinni mieć obaw o bezpieczeństwo ewentualnych inwestycji w RPA czy niestabilnych rządów.

W razie jakichkolwiek pytań czy sugestii zapraszamy do kontaktu.

Kontakt
Biuro Współpracy z Zagranicą KIG
Anna Derbin
Tel. 22 630 9643
506 241 636
aderbin@kig.pl
Bartłomiej Nersewicz
Tel. 22 630 9686
bnersewicz@kig.pl