• A A A

Klub radców handlowych przy KIG

 • Wschodni Kongres Gospodarczy to znaczące wydarzenie w życiu makroregionu Polski Wschodniej, znaczące forum wymiany poglądów i spotkań przedstawicieli biznesu, lokalnych władz i polityków, także tych z krajów sąsiedzkich. Tematyka Kongresu była bardzo zróżnicowana. W Kongresie wzięło udział wielu prominentnych gości i specjalistów. W sesji plenarnej drugiego dnia Kongresu Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, stwierdził, że strategia rządu na rzecz zrównoważonego rozwoju powinna być konsultowana, a później realizowana przy  udziale przedstawicieli samorządu gospodarczego, tj. przedstawicieli biznesu. Ankieta, jaka została przeprowadzona wśród uczestników sesji pokazała, że współdziałanie rządu i przedstawicieli regionu jest – w opinii ankietowanych – kluczowym dla wsparcia rozwoju w najważniejszych obszarach.

  Szczegóły dotyczące Kongresu na stronie http://www.wschodnikongres.eu/2016/pl/

  Poza kongresem odwiedziliśmy także kolejne ciekawe firmy działające na Podlasiu. Radcowie zapoznali się z portfolio mleczarni MLEKOVITA; przeprowadzili indywidualne rozmowy z handlowcami. Odwiedziliśmy firmę SaMasz, producenta maszyn rolniczych i komunalnych, zwiedzając halę produkcyjną oraz plac z gotowymi produktami. Pod dużym wrażeniem byli nasi goście podczas wizyty w rodzinnej firmie ChM, produkującej implanty medyczne. Podczas zapoznawania się z procesem produkcji mogliśmy także zobaczyć pracę drukarki 3D, pierwszej w Polsce takiej drukarki używanej w celach komercyjnych.

  Radcowie mieli też okazję do spotkań z włodarzami regionu i przedstawicielami administracji, w tym wojewodą, marszałkiem, a także prezydentami Białegostoku, Łomży, Suwałk, Hajnówki.
  Starosta hajnowski i burmistrz Hajnówki byli gospodarzami w trakcie turystycznego wątku wizyty. Goście odwiedzili Białowieski Park Narodowy, w tym rezerwat żubrów oraz Muzeum Przyrodniczo-Leśne.

  Gośćmi Podlasia w tym samym czasie byli także przedstawiciele Prezydium KIG oraz izb regionalnych, co stanowiło świetne forum do nawiązania bliższych kontaktów.

  W wyjazdowym spotkaniu wzięło łącznie udział 17 dyplomatów z 15 ambasad. Dla niektórych dyplomatów była to pierwsza wizyta na Podlasiu, inni odwiedzili Białystok po raz kolejny.

  Zgodnie z planami członkowie naszego Klubu odwiedzą jeszcze w tym roku Śląsk, w tym Katowice i inne miasta regionu.

  Prezentacja: Pobierz

  Relacja w wersji angielskiej: Pobierz