Relacja: 17. Forum Biznesowe Polska-Tajwan online

21.12.2021

14 grudnia odbyła się 17. edycja biznesowego forum Polska – Tajwan online organizowana przez KIG i CIECA

Relacja: 17. Forum Biznesowe Polska-Tajwan online

Bardzo dobra polityka gospodarcza Tajwanu sprawiła, iż ta niegdyś rolnicza wyspa w ciągu ostatniego pięćdziesięciolecia uplasowała się w drugiej dziesiątce potęg gospodarczych świata pod względem wolumenu obrotów handlowych.

 W tym roku reprezentowane podczas forum Polska – Tajwan były dwa sektory:

 ELEKTROMOBILNOŚĆ

to atrakcyjny temat z ogromnym potencjałem do tworzenia współpracy biznesowej i partnerstwa między firmami w Polsce i na Tajwanie, zwłaszcza w sektorze autobusów elektrycznych na Tajwanie, ponieważ rząd Tajwanu planuje zbudować kompleksową elektryfikację w transporcie publicznym do 2030 roku. Wszystkie autobusy na paliwa kopalne będą wycofane i zastąpione autobusami elektrycznymi. Polska jest jednym z głównych producentów baterii do pojazdów i autobusów elektrycznych, a także podzespołów i części zamiennych do pojazdów w UE.

Janusz Grądzki, Przewodniczący Komitetu ds. elektromobliności KIG podkreślił podczas spotkania, że Polska zajmuje obecnie pierwsze miejsce w Europie i piąte na świecie wśród krajów szczególnie zaangażowanych w budowę europejskiego i światowego łańcucha wartości sektora baterii elektrycznych i ma szansę utrzymać wiodącą pozycję w tym obszarze co najmniej do 2025 r.

SMART CITIES

unia Europejska stawia inwestycje w Smart Cities jako jeden z priorytetów. Miasta smart to głównie wykorzystanie nowoczesnych technologii IT w służbie mieszkańcom, ale także zrównoważony rozwój miast, zarówno pod względem transportu, gospodarki przestrzennej, jak i samego społeczeństwa oraz inicjatywy podjęte na rzecz ekologii, zero-emisyjności czy polepszenia jakości życia.

Przyszłość polskich i tajwańskich miast to właśnie inteligentne miasta, a wyzwania jakie przed nami stoją zaprezentowane przez Dr Dorotę Sikorę- Fernandez z Uniwersytetu Łódzkiego, Wydział Gospodarki Miast i Regionów oraz Członkini Komitetu Gospodarki Miejskiej KIG, to m.in.:

  • wzmocnienie cyfrowej odporności miast
  • sprawność zarządzania
  • realistyczna wrażliwość na potrzeby środowiskowe i społeczne
  • unikanie wykluczenia cyfrowego

Serdecznie zapraszamy do kontaktu wszystkie firmy zainteresowane współpracą z Tajwanem.

Program spotkania

Prezentacja Electromobility in Poland

Prezentacja Electromoblity in Taiwan

Prezentacja Smart Cities (Stepwise)

 

 

 

Kontakt

Monika Sasiak
Zastępca Dyrektora
Biuro Współpracy z Zagranicą
Tel. +48 22 630 97 23
msasiak@kig.pl

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.