Relacja: Forum Gospodarcze Polska-Tunezja, 14.02.2017 r.

16.02.2017

W dniu 14 lutego 2017 r. odbyło się w siedzibie KIG Forum Gospodarcze Polska – Tunezja  z udziałem przedstawicieli biznesu tunezyjskiego oraz polskich przedsiębiorców zainteresowanych nawiązaniem współpracy na rynku tunezyjskim.  Forum zorganizowane było przez Krajowa Izbę Gospodarcza we współpracy z Ambasada Tunezji w Warszawie oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu SA. Ze strony tunezyjskiej partnerem KIG było Tunezyjskie Centrum Promocji Eksportu CEPEX.

Podczas Forum strona polska i tunezyjska zaprezentowały możliwości współpracy na obydwu rynkach oraz perspektywy w obszarze wymiany handlowej i inwestycji.

Liczna delegacja tunezyjska uczestnicząca w spotkaniu reprezentowała m. in sektor rolno-spożywczy, przetwórstwo i konfekcjonowanie owoców i warzyw, import i eksport świeżych owoców i warzyw (daktyle, karczochy, suszone pomidory), konserwy rybne, słodycze oraz nowoczesne wyroby dekoracyjne, wyroby rękodzieła i rzemiosła artystycznego (wyroby skórzane, tekstylne), artykuły wyposażenia wnętrz oraz sektor kolejowy (zakup wagonów osobowych i towarowych).

Wiceprezes KIG Pan Stefan Bekir Assanowicz podkreślił, że Tunezja stoi w obliczu poważnych wyzwań, jednym z nich jest problem bezpieczeństwa, który jest priorytetem władz Tunezji, gdyż znacząco wpływa na gospodarkę kraju i jego atrakcyjność biznesową. Tunezja od lat jest jednym z głównych partnerów Polski w Afryce północnej, jednak współpraca gospodarcza i wymiana handlowa, są nadal na niedozwalających poziomie. W okresie styczeń-listopada 2016 wartość obrotów wyniosła 316,1 mln USD , w tym eksport 127 mln USD a import z Tunezji 188,9 mln USD.

J.E. Ambasador Tunezji Pan Sghaier Fatnassi zaznaczył, że wizyta delegacji z Tunezji ma na celu wzmocnienie więzów gospodarczych między Polska i Tunezją a rozmowy bezpośrednie między przedsiębiorcami pomogą poznać zapoznać się z wymogami i specyfiką poszczególnych branż.

Dyrektor Iwona Woicka – Żuławska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych stwierdziła, że sytuacja w Tunezji normalizuje się i że daje to szanse na częstsze wizyty z obu storn i intensywniejsze kontakty miedzy przedsiębiorcami. Dyrektor Woicka-Żuławska zwróciła uwagę na fakt, że Polska od początku w ramach UE popierała ideę większego powiązania gospodarki unijnej z tunezyjską.  Od 2008 r.  weszły w życie postanowienia końcowe układu stowarzyszeniowego UE z Tunezją, które gwarantują zerowe stawki celne , co wpływa na zwiększenie potencjału wymiany handlowej.

Przedstawiciel CEPEX – Tunezyjskiego Centrum Promocji Eksportu Pan Hichem Neji, Dyrektor zarządzający, przedstawił prezentacje na temat aktualnej sytuacji gospodarczej Tunezji i możliwościach współpracy dla polskich firm.

Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu natomiast zachęcali tunezyjskich przedsiębiorców do kontaktów z polskimi firmami, w celu wykorzystania w pełni, istniejącego do potencjału współpracy.

Po forum gospodarczym odbyły się spotkania B2B oraz prezentacja produktów, które firmy tunezyjskie oferowały polskimi partnerom.

Krajowa Izba Gospodarcza planuje w II półroczu 2017 r. zorganizowanie misji gospodarczej do Tunezji.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z forum:

http://press.warszawa.pl/forum-gospodarcze-polska-tunezja

Kontakt
Biuro Współpracy z Zagranicą KIG
Agnieszka Salamończyk

tel. 22 630 97 73
asalamonczyk@kig.pl

Elżbieta Wojtas
tel. 22 630 97 52
ewojtas@kig.pl

 

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.