• A A A

Bruksela odpowiada na list Rady Przedsiębiorczości i podkreśla wolę współpracy z Polską w zakresie wychodzenia z kryzysu

26.06.2020

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Margrethe Vestager, odpowiada na list Rady Przedsiębiorczości z prośbą o akceptację zapisów Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm.  Decyzja KE  ws. zgodności polskiej  pomocy publicznej dla przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników z prawem unijnym zapadła już 11 czerwca br. i chociaż Bruksela  odpowiada nam z opóźnieniem, to z korespondencji wynika, że Komisji Europejskiej zależy na bliskiej współpracy z Polską w zakresie wychodzenia z kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19.

– Będziemy kontynuować nasza współpracę z Polską i ze wszystkimi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, aby znaleźć możliwie najlepsze rozwiązania zmierzające do złagodzenia skutków pandemii – pisze Wiceprzewodnicząca Margrethe Vestager wymieniając jednocześnie szereg działań pomocowych polskiego rządu zatwierdzonych przez Komisję Europejską.

Przypomnijmy, że 25 maja 2020 r. Rada Przedsiębiorczości wystosowała apel do szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen. Organizacje pracodawców domagały się jak najszybszego zatwierdzenia zapisów Tarczy Finansowej skierowanej do dużych firm. Pod apelem podpisały się Krajowa Izba Gospodarcza, ABSL Poland, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego, Konfederacja Lewiatan, Związek Banków Polskich. Szerzej na ten temat pisaliśmy [TUTAJ].

Odpowiedź Margrethe Vestager na pismo Rady Przedsiębiorczości [PDF]