• A A A

Praca w korporacji czy własny biznes? Wykład prezesa KIG

26.03.2021

Chcecie mieć własny biznes? Bądźcie szaleni, ale racjonalnie

Praca w korporacji czy własny biznes?

 

O szaleństwie w biznesie, roli porażki, znaczeniu pracowników dla firmy – prezes KIG, Andrzej Arendarski, podczas wykładu otwartego dla Akademii Zarządzania i Rozwoju.

Ludzie – to jest najbardziej wartościowy kapitał firmy

– To zapamiętajcie, jeśli kiedyś będziecie mieli swoje biznesy – ludzie to jest najbardziej wartościowy kapitał firmy. Kiedy przychodzi taka chwila jak teraz, i nie ma pracy ani pieniędzy, żeby płacić pracownikom, to przedsiębiorcy wiedzą, że kiedyś się poprawi i wrócimy do normalności i o tych ludzi będzie trudno, więc stają na głowie, żeby pracowników zatrzymać.

Porażka w biznesie – normalna rzecz

– Ten, kto zaczyna swoją działalność biznesową, musi wiedzieć, że nie wszystko zależy od niego. Może mieć świetne rozeznanie rynku, a jednak przychodzą takie okoliczności, nadzwyczajne zupełnie, trudne do przewidzenia, które podcinają podstawy jego biznesu.

W Polsce mamy do porażek, szczególnie w biznesie, bardzo zły stosunek. To się może trochę zmienia, ale ciągle nie jest dobrze. Jeżeli ktoś zbankrutuje, to właściwie jako przedsiębiorca jest przegrany, np. nie dostanie kredytu na otwarcie swojej działalności. On jest w jakimś sensie napiętnowany. W tych krajach, w których kapitalizm ma swoje początki, jest to rzecz absolutnie normalna. Jak rozpoczynasz biznes, ponosisz ryzyko, nie zawsze musi się udać. Co więcej taki człowiek, który zbankrutuje, ale się podniesie i rozwinie następny biznes, jest osobą darzoną szczególnym  szacunkiem. W kraju sukcesu, jakim jest Ameryka, tacy ludzie są bardzo doceniani. Mówi się tam: „Popatrzcie na niego – był na samym dnie, nie załamał się, nie stracił wiary w siebie, odbił się”.

Własna firma – trzeba być szalonym, ale w racjonalny sposób

– Chcesz założyć firmę? – Musisz być osobą szaloną i to bardziej niż trochę, aby porywać się na różne wyzwania, na które nie porwie się człowiek nieprzedsiębiorczy. Jednak jeśli tego szaleństwa jest za dużo, to wtedy prosta droga do upadku. Trzeba być szalonym, ale w racjonalny sposób, i to szaleństwo tak dawkować, aby było korzystne dla podejmowania decyzji i nie narażało nas na zbyt duże ryzyko.

Wykład otwarty prezesa KIG Andrzeja Arendarskiego „Korpo czy własny biznes” odbył się 25 marca 2021 na profilu  Akademii Zarządzania i Rozwoju na Facebooku.

 

 

Praca w korporacji czy własny biznes?

 

Obejrzyj nagranie z wykładu

 

Może Cię zainteresować: Startup łatwiej założysz w UE. Unia nową Doliną Krzemową?

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.