• A A A

Dziękujemy, że byliście #SolidarnizBiznesem

26.08.2020

Miejmy nadzieję, że drugiego lockdown’u nie będzie. Za nami czas, który wyjątkowo mocno doświadczył gospodarkę zarówno w kraju, jak i za granicą, i niemal cały świat wpędził w recesję. Pierwszy raz w 30-letniej historii KIG przyszło się nam zmierzyć z takim kryzysem. Dla nas ten czas pełen wyzwań i niełatwych wyborów miał również twarz przedsiębiorców, którzy prowadzą małe sklepiki, salony fryzjerskie czy osiedlowe kawiarnie. To dla nich zorganizowaliśmy akcję „Nie pozwolę Ci się zamknąć”. 16 marca machina poszła w ruch. Do akcji włączyli się przedsiębiorcy z całej Polski wraz ze swoimi klientami, regionalne izby gospodarcze, samorządy, media. Dziś dziękujemy WAM wszystkim za udział w akcji.

 

Kojarzycie scenę z filmów katastroficznych, kiedy podczas rejsu samolot nagle zaczyna pikować a jeden z pilotów krzyczy „Zaraz zginiemy”? Takie właśnie odczucia towarzyszyły lokalnym przedsiębiorcom na samym początku pandemii. Skąd to wiemy? Od przedstawicieli naszych izb i środowisk branżowych, od małych i średnich przedsiębiorców z którymi współpracujemy i w których głos się wsłuchujemy. W czasie, gdy rząd pracował nad kolejnymi tarczami antykryzysowymi, a KIG i środowiska gospodarcze nad ich uzupełnieniami, istotne stały się także gesty solidarności.

Trzymaliśmy rękę na pulsie
#SolidarnizBiznesem i akcja „Nie pozwolę Ci się zamknąć” zainicjowane i realizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą były odpowiedzią na trudną i bezprecedensową sytuację gospodarczą związaną ze stanem epidemicznym w Polsce. W ramach obu projektów zrealizowaliśmy działania skierowane do przedsiębiorców i izb gospodarczych. Skupiliśmy się przy tym na doradztwie i szkoleniach w postaci webinarów. Byliśmy w stałym kontakcie z branżowymi izbami gospodarczymi, dzięki którym na bieżąco monitorowaliśmy sytuację w poszczególnych sektorach. Komunikacyjnie wspieraliśmy także firmy w ich działaniach prospołecznościowych, aby dobre wiadomości zataczały jak najszersze kręgi.

Pytaliśmy o potrzeby
Dzięki szerokiej promocji akcji w Internecie, mediach i poprzez sieć członkowską KIG nawiązaliśmy też bezpośrednie kontakty z przedsiębiorcami, którzy dołączyli do akcji „Nie pozwolę ci się zamknąć”. Ich problemy i potrzeby poznawaliśmy na bieżąco, a to dzięki pani Agacie, która prowadzi w Gdyni Filiko – salę zabaw z kawiarnią, a to za sprawą pana Tomasza, założyciela koszalińskiego Yellow Parku, oraz pana Macieja − właściciela sklepu Szalony.pl z Gdyni, czy dzięki pani Agacie z warszawskiego reset art & design point, czyli sklepu z designem i galerii sztuki użytkowej w jednym. Oni, ale też wielu innych przedsiębiorców, dzielili się z nami swoimi historiami, o których opowiadaliśmy również Wam na Facebooku.

Wspieraliśmy firmy w walce o przetrwanie
W ramach kampanii „Nie pozwolę Ci się zamknąć” przedsiębiorcy i ich klienci mogli pobrać regulamin i materiały graficzne ze strony https://kig.pl/nie-pozwole-ci-sie-zamknac/. W ten sposób właściciele firm ogłaszali akcję w swoich mediach społecznościowych, a ich klienci – również opowiadali o niej na swoich profilach. O akcji szeroko pisaliśmy w naszych mediach społecznościowych. Temat nagłośniły także media z całej Polski.

Dzieliliśmy się wiedzą
Razem z naszymi partnerami przygotowaliśmy cykle webinarów dla przedsiębiorców oraz przedstawicieli izb gospodarczych. O mocną dawkę wiedzy zadbali: Facebook, Kancelaria Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak, Kancelaria WKB Lawyers, Stratego, portal pytajeksperta.pl. Dzięki nim uczestnicy mogli się dowiedzieć, jak promować swoją działalność w internecie, jak skorzystać z arbitrażu, jak finansować działalność w czasach pandemii COVID-19 czy stosować zapisy prawa pracy, a także jak skorzystać z tarczy antykryzysowej i innych form dofinansowania, np. w ramach POIR.

Wspieraliśmy cenne inicjatywy
#SolidarnizBiznesem to także patronat KIG nad akcją „Jesteśmy razem. Pomagamy”, w ramach której firmy połączyły siły, aby jak najlepiej i najszerzej pomóc polskim szpitalom i medykom. Pod patronatem KIG realizowana była inicjatywa wspieramlokalnie.pl – platforma pozwalająca na zakup voucheru u lokalnego przedsiębiorcy.

Dziękujemy mediom, izbom gospodarczym i samorządom
Nie dotarlibyśmy z informacją o naszej akcji do tak szerokiego grona małych i średnich przedsiębiorców, gdyby nie wsparcie mediów, zarówno ogólnopolskich, lokalnych, jak i branżowych. Dziękujemy wszystkim redaktorom, którzy poświęcili kampanii „Nie pozwolę Ci się zamknąć” cenne kolumny i minuty reportaży.
O akcji informowały także izby gospodarcze z całej Polski oraz samorządy. Za sprawą ich zaangażowania o kampanii mogło się dowiedzieć tak wiele osób. Dziękujemy.

Dziękujemy partnerom akcji
Działania dla przedsiębiorców w ramach partnerstwa wsparli: Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, Sąd Arbitrażowy KIG, WKB Lawyers, Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak, Destrier, Stratego, Warszawska Organizacja Turystyczna, Zachodniomazurska Lokalna Organizacja Turystyczna, Davines. Instytut Monitorowania Mediów (IMM) pro bono objął akcję monitoringiem.
Kampania „Nie pozwolę Ci się zamknąć” oraz projekt #SolidarnizBiznesem zostały objęte honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju.

Akcja #SolidarnizBiznesem oraz „Nie pozwolę Ci się zamknąć” skierowane do przedsiębiorców realizowane od marca do sierpnia przez Krajową Izbę Gospodarczą zostały wyróżnione w 44. kwartalnym Raporcie CSR przygotowanym przez Gazetę Finansową.

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.