Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

19.02.2021

„Dzień po dniu” to cykl, w którym pokazujemy Wam najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o sieci paczkomatów Poczty Polskiej i czworonożnych milionerach. I przyznajemy, to nie jest obiektywne zestawienie.

 

Piątek 12 lutego

Polska firma najlepsza dla Czecha

Czeska spółka Orlenu – Unipetrol zajęła drugie miejsce w czeskim konkursie Top Pracodawca, w którym tamtejsi studenci typują najbardziej pożądane przez nich miejsca pracy. Na pierwszym miejscu znalazł się rodzimy ČEZ. W Polsce państwowe spółki cieszą się znacznie mniejszą popularnością (może z powodu specyficznej rekrutacji?). Polscy studenci preferują raczej gigantów technologicznych i firmy z „wielkiej czwórki” firm doradczych. Tak wynika przynajmniej z rankingów AISEC w Polsce. W rankingu za 2019 rok jedyny polski pracodawca – PZU był dopiero na 9 miejscu najbardziej atrakcyjnych dla przyszłych pracowników firm.

 

Weekend 13-14 lutego

Z LOT wylatuje się w niedzielę

Zwolnienie z pracy nie jest niczym przyjemnym ale zwolnienie w niedzielny poranek to już przesada.  Taka historia spotkała pracowników LOT-u, którzy  – jak informowała gazeta.pl – w walentynkowy poranek dostali wymówienia. Przedstawiciele przewoźnika tłumaczyli, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami, bo dla tych pracowników niedziela była normalnym dniem pracy. Przepisy są jakie są, ale niektórzy pracodawcy i menedżerowie mogliby czasem wykazać się trochę większa dawką empatii. Niektórzy potrafią uszanować weekend. Na jednym z forów pracowniczych czytamy: „Szef przyszedł do mnie w piątek po 17 i zlecił pilne przygotowanie jakiegoś raportu.  – Ale nie martw się – powiedział, nie musi być na dzisiaj, może być na poniedziałek na 8 rano”

 

Poniedziałek 15 lutego

Pierwsza działka za darmo

W trudnych czasach fiskus próbuje zarobić gdzie się tylko da. „Rzeczpospolita” opisała przypadek kobiety, która chciała uzyskać interpretację podatkową dotyczącą podziału działki na kilkadziesiąt mniejszych. Zamiast opłaty za jeden wniosek o wydanie interpretacji urząd zażądał opłaty od każdej, powstałej po podziale działki co oznacza koszt kilku tysięcy złotych. Historia, jak nietrudno się domyślić, stała się pretekstem do wielu nieprzychylnych komentarzy. Pewien oburzony postępowaniem urzędu internauta zasugerował, że pierwsza „działka” powinna być za darmo.

 

Wtorek 16 lutego

Gdzie się nie spojrzysz tam znajdziesz awizo

Poczta Polska zamierza zainwestować w najbliższych latach 1,2 mld złotych w rozwój nowoczesnych usług, m.in. sieci paczkomatów. To plany na przyszłość, teraźniejszość jest mniej różowa bo PP musi mierzyć się ze skutkami głośnej wpadki wizerunkowej.  Wszystko przez historię, która przydarzyła się jednemu z klientów. Chciał skorzystać z nowej możliwości odbioru przesyłki w paczkomacie PP. Zamiast przesyłki w paczkomacie czekało na niego awizo. Poczta tłumaczyła całą sprawę błędem pracownika, który wrzucił awizo zamiast zgłosić do systemu, że przesyłka nie mieści się w paczkomacie. Drobny błąd ale konsekwencje poważne – paczkomaty naszego narodowego operatora nazywa się teraz żartobliwie „awizomatami”. Naszym zdaniem, jedynym wyjściem z tej sytuacji może być tylko likwidacja awizo. Dopóki istnieje, zawsze będzie pokusa, żeby je wcisnąć czy to do skrzynki, czy do paczkomatu, zamiast dostarczyć przesyłkę bezpośrednio do rąk adresata.

 

Środa 17 lutego

Włochaci milionerzy

Założyciel Amazona Jeff Bezos strącił Elona Muska z najwyższego miejsca na podium w kategorii „najbogatszy człowiek na świecie”. Tym, którzy są już znudzeni tą przepychanką w rankingach najbogatszych, wynikającą głównie z wahań giełdowych kursów ich spółek, polecamy śledzić rywalizację w kategorii najbogatszych zwierząt. Media informowały niedawno o kolejnym czworonożnym milionerze – psie Lulu, który odziedziczył po swoim panu, milionerze z Tennessee, majątek wart 5 mln dolarów. Ale to i tak niewiele w porównaniu z najbogatszymi. Owczarek niemiecki Gunther IV ma majątek wart ok. 400 mln dolarów i odziedziczył go po swoich przodkach – także Guntherach „którychś tam”. Na liście najbogatszych są również koty, w tym Grumpy Cat i Olivia Benson, oba z wartym ok. 100 mln dolarów majątkiem. Niestety media nie informują szczegółowo w co najbogatsze zwierzaki inwestują swój majątek i czy nie przepuściły go np. na używki albo inne formy rozrywki.

 

Czwartek 18 lutego

Chcesz poznać plany ministerstwa? Sprawdź kogo zatrudniają

Nie planujemy podnosić podatków – ta formuła wygłaszana jeszcze niedawno z poważnymi minami przez przedstawicieli ministerstwa finansów, dzisiaj jest przedmiotem kpin. Co gorsza ministerstwo daje kolejne preteksty do przytyków. Głośno stało się o opublikowanej przez przez resort finansów ofercie pracy na stanowisko eksperta w Wydziale Podatków Majątkowych i Analiz Prawnych. Interesujący jest zakres obowiązków przyszłego pracownika. Należeć będzie do nich m.in.: przygotowywanie koncepcji rozwiązań prawnych w zakresie nowoprojektowanych danin oraz opracowywanie projektów przepisów prawnych obejmujących nowe daniny. Nas zastanawia, czy do wymyślania nowych danin rzeczywiście potrzeba nowych, wykwalifikowanych w dziedzinie prawa i legislacji ekspertów? Ministerstwo już teraz wykazuje tutaj sporo inwencji. Poza tym mnóstwo inspiracji można czerpać z innych krajów, gdzie do niedawna funkcjonowały (albo wciąż funkcjonują) podatek od magii, podatek od cienia, podatek od brody, od poprawiania urody czy nawet od krowich gazów jelitowych. Sugerujemy też ministerstwu lepsze kamuflowanie się ze swoimi planami i nieujawnianie ich w ofertach pracy. W ogłoszeniu można było np. napisać, że „ministerstwo poszukuje kucharza z umiejętnością samodzielnego przygotowywania danin”.

 

Plus tygodnia

To jeden z nielicznych europejskich rankingów, w których możemy cieszyć się z odległej pozycji. Chodzi o ranking wytwarzania odpadów. W przeliczeniu na mieszkańca wytwarzamy relatywnie najmniej odpadów komunalnych w UE – wynika z danych Eurostat. Jeśli ktoś się martwi odległą pozycją w tym zestawieniu, to na pocieszenie możemy powiedzieć, że wciąż walczymy o wyższą pozycję ratując się m.in. importem. W latach 2018 i 2019 do Polski sprowadzono z zagranicy ponad 400 tys. ton odpadów.

 

Minus tygodnia

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że rząd, który zapowiedział nowy plan gospodarczy nazywany „Nowym Ładem”, nie rozliczył się jeszcze ze „Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju”. „Puls Biznesu” wyręczył władze i ustalił, że SOR zrealizowano w 40 procentach. A co z pozostałymi 60 procentami?

 

Dzień po dniu - gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Przeczytaj poprzednie zestawienie „Dzień po dniu”

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.