Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka, 22-28 kwietnia

02.05.2022

W tym śmiałym zestawieniu pokazujemy najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o skandalu z kaszą gryczaną w roli głównej, czy lukratywnej posadzie w resorcie finansów. Zaczynamy!

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

Piątek 22 kwietnia

Pies miał nosa do pieniędzy

Prawie 2,8 mln złotych wart jest skarb odkryty pod Wałbrzychem. Średniowieczne monety zakopane w garnku odnalazł na spacerze pies Kajtek, który stał się bohaterem mediów. A właściciel? Pozostaje mu tylko z rozrzewnieniem śledzić medialne doniesienia o wartości skarbu – jako zabytek należy on w całości do Skarbu Państwa. Gdyby wybrał inną trasę spaceru z psem, spałby spokojniej. Czego oczy nie widzą tego sercu nie żal..

 

Weekend 23-24 kwietnia

Wszystko za kaszę

Białoruski prezydent w przemowie wygłoszonej w jednej z cerkwi z okazji Wielkanocy przekonywał zgromadzonych, że w Polsce i krajach bałtyckich panuje obecnie głód. „Stoją przy granicy i proszą, byśmy ich wpuścili na Białoruś. Żeby mogli przynajmniej kupić kaszę gryczaną” – mówił.  Nas to wcale nie dziwi. Gdyby A. Łukaszenka znał lepiej polską kulturę popularną wiedziałby, że już w zamierzchłych czasach śpiewano u nas (przerabiając harcerski hymn): „Wszystko, co nasze, oddam za kaszę. A co nie nasze oddam za ryż”.

 

Poniedziałek 25 kwietnia

Lepiej się nie wychylać

Dwie duże brytyjskie sieci handlowe zadeklarowały w poniedziałek, że wprowadzą obniżki cen podstawowych artykułów w związku z rosnącą inflacją – pisze Puls Biznesu powołując się na Reutersa. Działające w Polsce sieci handlowe nie są gorsze. Jedna z największych uruchomiła niedawne akcję promocyjną „Tarcza Antyinflacyjna”. No i ma na karku kontrolę UOKiK…..

 

Wtorek 26 kwietnia

Mieszkanie z klimatyzacją

Potrzeba matką wynalazku. Rosnące ceny mieszkań skłaniają do poszukiwania coraz bardziej oryginalnych koncepcji architektonicznych. Jak informuje Money.pl na portalach nieruchomości pojawiają się oferty nietypowych mieszkań. Na jednym z nich możemy kupić za ponad 300 tysięcy złotych naczepę mieszkalną przerobioną z chłodni tira. Ciekawi nas, czy w przyczepie pozostał działający agregat chłodniczy. Jeśli tak, można by się w takim mieszkaniu zahibernować i poczekać na nadejście bardziej spokojnych czasów na rynku nieruchomości.

 

Środa 27 kwietnia

Szefowa KAS przejęła gorącego kartofla

W ubiegłym tygodniu wspominaliśmy o gorączkowych poszukiwaniach nowego ministra finansów. Pomimo tego, że wszyscy dookoła straszyli, że będzie to „gorący kartofel”, poszukiwania zakończyły się sukcesem. Stery w ministerstwie przejmie pani Magdalena Rzeczkowska – dotychczasowa szefowa Krajowej Administracji Skarbowej. Dodamy, że nowa pani minister jest nadinspektorem Służby Celno-Skarbowej co odpowiada stopniowi generała w wojsku. Tak sobie myślimy, że przypadałoby się aby ktoś wreszcie w prostych, żołnierskich słowach powiedział, jaki to przybytek przypomina polski system podatkowy, szczególnie po „Nowym Ładzie”. I coś z tym zrobił.

 

Czwartek 28 kwietnia

Kolejni chętni na bitcoina

Kilka miesięcy temu, po przyjęciu przez Salwador bitcoina jako oficjalnego środka płatniczego, zastanawialiśmy się, która ze światowych potęg finansowych i gospodarczych pójdzie w jego ślady. Obstawialiśmy Afganistan. No i się pomyliliśmy. Jak informuje Bloomberg, bitocina przyjęła Republika Środkowoafrykańska. Czekamy na dołączenie do tego grona kolejnych potęg finansowo-gospodarczych.

 

Plus tygodnia

Dolna stawka PIT będzie obniżona z 17 do 12 proc – zdecydował rząd. Dajemy plus, choć zastanawiamy się gdzie władza odbije sobie te 5 proc. obniżkę.

 

Minus tygodnia

Aż 64 proc. firm szkoleniowych i doradczych nie podejmuje żadnych działań dotyczących nowatorskich rozwiązań – alarmuje „Puls Biznesu”. Znając życie, nie zdziwilibyśmy się, gdyby okazało się, że duża część z tych 64% prowadzi szkolenia z podejmowania działań dotyczących nowatorskich rozwiązań. Ale wiadomo – szewc chodzi w dziurawych butach.

Sprawdź ostatnie wydanie Tygodnika >>> TUTAJ

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.