Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

21.05.2021

Tygodnik „Dzień po dniu” to cykl, w którym pokazujemy Wam najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o Światowym Forum Ekonomicznym czy wpływie walut cyfrowych na środowisko. I przyznajemy, to nie jest obiektywne zestawienie.

Piątek 14 maja

U Holendra nie pomieszkasz

Jeśli ktoś myśli o pracy w Holandii i znalezieniu tam mieszkania, lepiej niech nie przyznaje się, że jest Polakiem. Jak informuje money.pl, z badań przeprowadzonych na zlecenie holenderskiego rządu wynika, że na rynku najmu mieszkań w Niderlandach ma miejsce dyskryminacja osób z polskim nazwiskiem. Osoby te są rzadziej zapraszane do obejrzenia mieszkania. Tamtejsze władze mają zająć się tym problemem. Ale co do tego czasu mają robić rodacy, którym nikt nie chce wynająć mieszkania? Przypomina nam się historia Polaka, którą usłyszeliśmy na jednym z popularnych spotkań podróżników. W trakcie samotnej podróży po Stanach Zjednoczonych z powodu braku pieniędzy musiał przez pewien czas żywić się kocią karmą z puszek. Pewnego razu postanowił skonsumować zawartość puszki przed przydrożnym barem pełnym gości. Jeden z klientów, mocno zdegustowany, wyszedł i zapytał naszego podróżnika skąd pochodzi. Ten bez wahania odpowiedział: „z Niemiec”.

 

Weekend 15-16 maja

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos nie odbędzie się w Singapurze

Jakiś czas temu, na wieść o tym, że Światowe Forum Ekonomiczne w wersji „stacjonarnej” zostanie przełożone i  zorganizowane nie w Davos ale w Singapurze (który przez długi okres dzielnie opierał się wirusowi), zastanawialiśmy się, czy gospodarcza śmietanka wraz z nowymi koncepcjami globalnej ekonomii nie przywlecze tam wirusa. Ten niestety dotarł do Singapuru wcześniej niż uczestnicy forum, a samo spotkanie, planowane w sierpniu, zostało po raz kolejny odwołane.  Cóż, pozostaje nam tylko refleksja nad mądrościami wypowiedzianymi w trakcie styczniowego forum zorganizowanego online.

 

Poniedziałek 17 maja

Marchewka dla 720 osób

Do 150 tys. hrywien (około 21 tys. zł) bezzwrotnej pomocy oferuje ukraiński rząd tym rodakom, którzy zdecydują się wrócić do kraju i otworzyć tam własny biznes – pisze money.pl. Mieszkający w Polsce Ukraińcy mówią jednak, że te pieniądze pomogą najwyżej fryzjerce. Na nasze szczęście program jest co prawda ambitny, ale niedofinansowany. Przypomnijmy, że jak informował niedawno ZUS, na ponad 725 tysięcy cudzoziemców zarejestrowanych w polskim systemie ubezpieczeń, około 75% to Ukraińcy. Gdyby każdy z nich wrócił na Ukrainę i upomniał się o dotację, tamtejszy rząd musiałby znaleźć ponad 11 mld złotych. Tymczasem ukraińskie władze przeznaczyły na jego realizację 108 mln hrywien (ok 14 mln zł). Wystarczy to na pomoc dla… około 720 osób. Tęsknota za obywatelami tęsknotą, ale budżet też się musi zgadzać.

 

Wtorek 18 maja

Resort finansów podnosi świadomość

Ministerstwo finansów, które niedawno ogłosiło, że „wchodzi na wyższy poziom skarbowości” pisze na swojej stronie internetowej: „maj międzynarodowym miesiącem audytu wewnętrznego”. Miesiąc ten ma być poświęcony podnoszeniu „świadomości audytu wewnętrznego”.  Nie mamy oczywiście nic przeciwko podnoszeniu wiedzy o audycie wewnętrznym, choć przyzwyczajeni jesteśmy raczej, że „miesiące podnoszenia świadomości” organizowane są zazwyczaj w celu propagowania wiedzy na temat różnych chorób i metod walki z nimi. Nie wiadomo jeszcze co będą uświadamiać kolejne miesiące w ministerstwie finansów, ale możemy zaproponować np. „czerwiec miesiącem czynnego żalu” albo „lipiec miesiącem klina podatkowego”. Po tym klinie „sierpień miesiącem trzeźwości” będzie jak znalazł.

 

Środa 19 maja

Zużywamy dużo prądu, ale oni jeszcze więcej

Po ostatnich doniesieniach o wycofaniu się Tesli z przyjmowania płatności w bitcoinach (bo ich produkcja jest szkodliwa dla klimatu) zaczęło się licytowanie, kto zużywa więcej „brudnej” energii. Według opublikowanego przez firmę Galaxy Digital (świadczy rozmaite usługi finansowe, w tym mocno związane z cyfrowymi walutami) raportu, choć sieć bitcoinowa zużywa więcej energii (113,9TWh) niż Holandia,  to i tak więcej energii – aż 263,7 TWh – pochłania globalny system bankowy. Teraz czas na kontr-raport globalnego systemu bankowego. Patrząc na te coraz ciekawsze dane dotyczące konsumpcji energii (i związanych z tym emisji) przez globalne branże, które nie są na pierwszy rzut oka kojarzone z niszczeniem klimatu, zastanawiamy się, kto powinien w pierwszym rzędzie zobowiązywać się do ograniczania emisji CO2– państwa czy może globalne korporacje. Bo zaczyna to przypominać znane przysłowie, które – parafrazując – mogłoby brzmieć:  „Cygan emituje a kowala powiesili”.

 

Czwartek 20 maja

Przyjeżdżajcie natychmiast, brakuje mi powietrza… w oponach

Elektronika, którą nafaszerowane są współczesne samochody, potrafi płatać coraz bardziej zabawne (choć nie dla wszystkich) figle. Media donoszą o historii, która przydarzyła się w jednym z lubelskich salonów samochodowych. W jednym ze stojących tam samochodów uaktywnił się system ratunkowy, który wezwał straż pożarną i policję. Tym razem był to fałszywy alarm. Ale kto wie, może już niedługo, w świecie sztucznej inteligencji, będziemy zastanawiać w takich przypadkach czy auto włączyło alarm bo np. poczuło się samotne. Czekamy też, kiedy samochody zaczną donosić na właścicieli za przekroczenie prędkości albo niezapięcie pasów.

 

Minus tygodnia

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada zmasowane kontrole u przedsiębiorców. Doceniamy oczywiście troskę inspektorów o odpowiedni poziom kultury pracy w Polsce, ale słuchając takich zapowiedzi mamy wrażenie, że na rozluźnienie reżimu sanitarnego w blokach czekają nie tylko przedsiębiorcy, ale również armia wszelkiej maści kontrolerów spragnionych łupu po koronawirusowym przestoju. Może warto byłoby dać przedsiębiorcom chwilę oddechu?

 

Plus tygodnia

Polska pnie się na liście najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. Jak informują niemieckie media, Polska wyprzedziła USA i stała się trzecim największym eksporterem towarów do Niemiec. Niderlandy czują już oddech naszych eksporterów na plecach.

 

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Przeczytaj poprzedni tygodnik „Dzień po dniu”

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.