Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka
20.03.2023W tym śmiałym zestawieniu pokazujemy najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o krwawym biznesie ministerialnym oraz o nowym trendzie na rynku pracy, tzw. „absolutnym minimum”. Zaczynamy!
Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka 10-16 marca
Piątek 10 marca
Na darmowej krwi można sporo zarobić
Znany m.in. z mediów społecznościowych ekonomista Rafał Mundry poruszył temat losów „nadmiarowej” krwi pobieranej od honorowych dawców. Otóż Ministerstwo Zdrowia niewykorzystaną krew „wydaje za opłatą” m.in. wytwórniom farmaceutycznym. W ubiegłym roku z tytułu opłat za osocze krwi do budżetu trafiło 191 mln złotych. Ile kosztuje litr osocza na rynku? W tym roku najlepsza oferta to ponad 176 euro za litr. A co z tego mają krwiodawcy? Mogą liczyć na czekoladę i na ulgę podatkową. Na stronach MZ czytamy: w Polsce krew oddaje się nieodpłatnie i bezinteresownie. Z punktu widzenia biorcy wartość krwi jest nieprzeliczalna na pieniądze”. Jak widać, nie do końca.
Weekend 11-12 marca
Poniedziałek na pół gwizdka
Media informują o nowym trendzie wśród pracujących przedstawicieli tzw. pokolenia „Z” (urodzonych po 1995 roku). Jest to „poniedziałkowe, absolutne minimum” (bare minimum Monday) czyli – mówiąc w skrócie – nie nadwyrężanie sił w pierwszym dniu tygodnia pracy i wykonywanie tylko minimum obowiązków. Dodamy tylko, że narzekanie na pracę w poniedziałek nie jest wyłącznie domeną pokolenia „Z”. Do tej pory problem ten nie był jednak wiązany z jakąś szczególną ideologią czy trendem. Przytoczymy tutaj fragment publikacji poruszającej tę kwestię sprzed kilku lat: „Poniedziałek. Ten dzień musi być najgorszy. I wcale nie dlatego, że to początek długiego tygodnia pracy. Problemem nie jest to, co następuje „po”, a raczej to, co działo się „przed” – czyli w weekend.
Poniedziałek 13 marca
Alkohol po wyborach
Portal Money.pl przytacza wypowiedź jednego z członków zarządu PKP Intecity dotyczącą – zapewne istotnej dla wielu podróżujących koleją – kwestii dopuszczenia sprzedaży alkoholu na dworcach. „Możliwość sprzedaży alkoholu w restauracjach na dworcach kolejowych należy wprowadzić po jesiennych wyborach parlamentarnych” – uważa cytowany menedżer. No cóż, w kontekście spożywania alkoholu termin po wyborach ma sens. Jedni pasażerowie upiją się z radości, drudzy z rozpaczy.
Wtorek 14 marca
KGS nie narzuca się swoją obecnością na rynku
Media komentują posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, którego wiodącym tematem była działalność Krajowej Grupy Spożywczej (holding powstał na bazie Krajowej Spółki Cukrowej, a jego celem było m.in. ustabilizowanie rynku z puntu widzenia interesu rolników). Jeszcze przed posiedzeniem Rady pojawiły się komentarze na temat funkcjonowania Krajowej Grupy Spożywczej. „Do tej pory powołanie KGS niczego na rynku nie pokazało i na dobrą sprawę mogłoby jej nie być, a rolnicy by tego nie zauważył” – to głos organizacji rolniczych. My jednak łudzimy się, że to może świadoma strategia KGS, nazywana w języku militarnym „low profile”.
Środa 15 marca
Zabawki najbardziej niebezpieczne
Tego dnia obchodzony był światowy Dzień Konsumenta. Rozumiemy, że niektóre z przepisów dotyczących tego obszaru mogą być mocno uciążliwe dla biznesu (szczególnie, gdy ktoś ich nadużywa) ale mimo wszystko dobrze, że na kwestie konsumenckie, w tym bezpieczeństwo produktów, zwraca się coraz większą uwagę. Chociażby dlatego, że – jak poinformowała Komisja Europejska – najczęściej zgłaszanymi w UE produktami niebezpiecznymi są zabawki.
Czwartek 16 marca
Słomiane paliwo
PKN Orlen planuje nową, „ekologiczną” inwestycję. W Jedliczu na Podkarpaciu ma zamiar wybudować za miliard złotych zakład produkcji bioetanolu. Surowcem do produkcji dodatku do paliw będzie pochodząca od polskich rolników słoma. Na miejscu koncernu nie chwalilibyśmy się tak bardzo tą inwestycją, a tym bardziej nie ujawniali, z jakiego surowca będziemy korzystać. Bo zaraz okaże się, że słoma będzie droższa niż węgiel w ubiegłym roku.
Minus tygodnia
Inflacja dotyka najdalszych zakątków naszej prywatności. Cena papieru toaletowego przez ostatnie dwa lata wzrosła o 76,8 proc. – informują twórcy znanej aplikacji do przechowywania paragonów i kontrolowania wydatków.
Plus tygodnia
W Szaflarach koło Zakopanego powstanie najgłębszy odwiert geotermalny na świecie. Będzie miał głębokość 7 kilometrów. Gratulacje złożymy jak odwiert zostanie wykonany, ale już dziś dajemy plusa, bo – jak mówią niektórzy – więcej wiemy o tym, co jest miliony kilometrów od Ziemi niż o tym, co mamy kilka kilometrów pod stopami. Dodajmy, że odwiert – choć geotermalny – będzie służył również celom badawczym.
Sprawdź także Tygodnik „Dzień po dniu” >>> wydanie