• A A A

Główny ekonomista KIG na temat branży hi-tech w Panelu Ekonomistów Polskich

14.10.2020

Panel  Ekonomistów Polskich zadaje ekspertom pytania na tematy istotne dla polskiej gospodarki. W ten sposób omówione już zostały kwestie związane z rynkiem finansowym czy regulacjami gospodarczymi nakierowanymi na osiągnięcie celów środowiskowych. Tym razem ekonomiści wypowiedzieli się na temat sektora hi-tech. Swoje zdanie przedstawił główny ekonomista KIG, Piotr Soroczyński.

 

Tezy-pytania zawarte w badaniu:

  • Duże firmy technologiczne typu Google czy Facebook dysponują zbyt duża siłą rynkową, która powinna być ograniczona przez Unię Europejską.
  • Opodatkowanie u źródła zakupów obywateli i firmy rezydujących w Polsce dokonywanych w dużych międzynarodowych firmach internetowych jak Amazon, Facebook czy Google jest szkodliwe dla obywateli Polski.
  • Huawei powinien być wykluczony z polskiego rynku decyzją władz.

 

A zatem,  czy Huawei powinien być wykluczony z polskiego rynku decyzją władz? Według Piotra Soroczyńskiego: „Nie”. Jak tłumaczy główny ekonomista KIG:

Artykułowane w publicystyce obawy o bezpieczeństwo korzystania z tego sprzętu (np. w zakresie codziennej niezawodności czy możliwego wrogiego wyłączenia w przypadkach konfliktu) oraz kłopotów z nadzorem nad nieautoryzowanym transferem danych, powinny być mitygowane inaczej. Wykluczenie jednego z głównych dostawców to wystawienie się na monopolistyczne postępowanie innego. Kolejne pytanie to czy mowa o wykluczeniu jakichkolwiek dostaw (w tym również drobnego sprzętu do użytku indywidualnego). Co z obecnie już eksploatowanym sprzętem, którego planowane użytkowanie może opiewać jeszcze na lata (z serwisem i aktualizacjami) w sytuacji wykluczenia z polskiego rynku tego dostawcy.

 

Zobacz wszystkie odpowiedzi: Panel Ekonomistów Polskich