Relacja z Polsko-Ukraińskiego Forum Ekonomicznego w ramach Kongresu 590

23.11.2022

Łączymy Wszystkich – hasłem przewodnim Forum

Kongres 590 to kluczowe wydarzenie gospodarcze w kraju odbywające się od 2016 roku, które swoją obecnością uświetniają najważniejsze osoby w państwie: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, przedstawiciele Rady Ministrów, a także wybitni eksperci, przedstawiciele świata polityki oraz liderzy opinii.

Na Uniwersytecie Rzeszowskim spotkali się eksperci, którzy wspólnie rozmawiali o wyzwaniach w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki, nauki oraz aktualnych wyzwań społecznych, także w relacjach polsko-ukraińskich.

Debaty skupiły się wokół jedenastu obszarów tematycznych: polityka, bezpieczeństwo; gospodarka; rolnictwo, żywność; technologia; transport, logistyka; energetyka; ekologia; wyzwania społeczne, nauka, kultura oraz zdrowie.


W ramach Kongresu 590 odbyło się Polsko-Ukraińskie Forum Ekonomiczne. Tematem przewodnim był wpływ wojny na gospodarkę naszego kraju w aspekcie polityki społecznej, edukacji, ochrony zdrowia, czy wyzwań dla rynku pracy, spowodowanych napływem uchodźców zza naszej wschodniej granicy. O tym jak im pomóc wykorzystując ich kompetencje, jak wykorzystać kapitał ludzki z korzyścią dla Polski, a bez szkody dla Ukrainy – rozmawiali uczestnicy Forum.

Kwestie społeczne dotyczące uchodźców są równie ważne, jak rozmowy o odbudowie Ukrainy, dlatego to właśnie obszar rynku pracy, edukacji i integracji są tematem, któremu poświęcamy Polsko-Ukraińskie Forum Ekonomiczne, mówił Prezes Marek Kłoczko podczas panelu otwierającego.

Po wybuchu wojny w Ukrainie do Polski przyjechało ponad 7,76 mln osób. Większość, bo prawie 6 mln wróciła do siebie. Na terenie naszego kraju przebywa więc około 2 mln Ukraińców. W przeważającej większości to kobiety i dzieci. Większość posiada polski pesel, co upoważnia ich do świadczeń, a pracę znalazło około 400 tys. osób, najczęściej w gastronomii, handlu i transporcie, ale wśród uchodźców jet także dużo prawników, lekarzy, nauczycieli, czy informatyków – Warto wykorzystać ich potencjał i umożliwić im podjęcie godnej pracy – przekonywali dr Bruno Surdel i Eugenia Sarhina – eksperci Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Nie jest to jednak proste. Problemem jest nieznajomość języka, która uniemożliwia wykonywanie zawodu. Dodatkowo, uchodźcy sami nie wiedzą, jak długo będą mieszkali w Polsce. To rodzi problem z przygotowaniem i zaplanowaniem kursów językowych, czy innych przygotowujących do wykonywania wybranego zawodu.

Valerij Korol – Wiceprezes Ukraińskiej izby Gospodarczej – dziękował Polakom za ich zaangażowanie w bezpośrednią pomoc dla uchodźców od początku wojny, a także za podejmowanie tematów odbudowy, inwestycji i eurointegracji.

Ukraińcy bronią obecnie granicy ŚWIATA DEMOKRATYCZNEGO

Po 24 lutym runęły wszelkie stereotypy dotyczące Ukraińców w Polsce, jak podkreśliła Wiceminister Gospodarki Tetyana Berezhna podczas rozmowy z Jackiem Piechotą i Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Barbarą Sochą – bo to Ukraińcy właśnie niesamowicie skutecznie bronią obecnie granicy ŚWIATA DEMOKRATYCZNEGO.

Minister Socha podkreślała także, że naszym celem jest w pierwszej kolejności zapewnienie bezpieczeństwa uchodźcom z Ukrainy. Nie mamy zamiaru i nie chcemy wykorzystywać Ukraińców do walki z problemem demograficznym, gdyż zdajemy sobie sprawę, że Ukraina i przed wojną sama zmagała się z takim problem. Nasza obecna pomoc, to podłoże do dalszej współpracy na przyszłość.

Relokacja biznesów z Ukrainy do Polski – to kolejny temat poruszany na Forum. Eksperci z Polski i Ukrainy byli tutaj zgodni, że nie powinniśmy mówić o relokacji, tylko o współpracy. Ważne, co podkreślał Wicemarszałek woj. Małopolskiego Józef Gawron – jest umożliwienie szczególnie tym mikroprzedsiębiorcom, jak fryzjer, kosmetyczka czy informatyk – jak najszybszej możliwości podjęcia pracy, czy prowadzenia działalności również na terenie Polski.

Nagroda prezydenta RP

W czwartek wieczorem odbyła się uroczysta gala, podczas której Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował laureatów Nagrody Gospodarczej. Wyróżnienia zostały przyznane w siedmiu kategoriach – pięciu głównych oraz dwóch specjalnych. Prezydent RP Andrzej Duda przyznał również dodatkową Nagrodę Indywidualną oraz Nagrodę Specjalną.

Zwycięzcami XIX edycji Nagrody Gospodarczej zostali:

  • w kategorii Lider MŚP: Ekoenergetyka–Polska SA
  • w kategorii Narodowy Sukces: H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych sp. z o.o.
  • w kategorii Międzynarodowy Sukces: Advanced Protection Systems SA
  • w kategorii Odpowiedzialny Biznes: RST Roztocze sp. z o.o.
  • w kategorii Firma Rodzinna: STER sp. z o.o.
  • w kategorii Badania + Rozwój: ADJ Nanotechnology sp. z o.o.
  • w kategorii STARTUP_PL: Chronospace sp. z o.o.

Zapraszamy do oglądania wideorelacji z Polsko-Ukraińskiego Forum Ekonomicznego


Wszystkim gościom i prelegentom dziękujemy za udane dyskusje i zapraszamy do obserwowania kanałów społecznościowych Krajowej Izby Gospodarczej. Już niedługo nowe wydarzenia i projekty!
Kontakt

Monika Sasiak
Zastępca Dyrektora
Biuro Współpracy z Zagranicą
22 630 97 23
msasiak@kig.pl

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.