• A A A

Misja Gospodarcza do Egiptu, 30.06.2018

04.06.2018

Krajowa  Izba  Gospodarcza  we  współpracy  z  Federacją  Egipskich Izb Handlowych, Federacją Egipskiego Przemysłu, Egipskim Stowarzyszeniem Biznesu, Egipsko-Polskim Stowarzyszeniem Biznesmenów oraz przy wsparciu  Ambasady RP w Kairze  i Ambasady Egiptu w Polsce, organizuje Misję Gospodarczą do Egiptu (Kair, Suez/Aleksandria).

Misja odbędzie się w terminie 30 czerwca – 3 lipca 2018 r. i będzie towarzyszyć oficjalnej wizycie w Egipcie p. Jerzego Kwiecińskiego, Ministra Inwestycji i Rozwoju, w związku z polsko-egipskimi konsultacjami gospodarczymi w Kairze.

Krajowa Izba Gospodarcza od wielu lat współpracuje z egipskimi organizacjami biznesowymi, a obecna wizyta Misji KIG w Egipcie wpisuje się w kalendarz wymiany delegacji handlowych i spotkań gospodarczych organizowanych naprzemiennie w obydwu krajach oraz współpracy w projektach regionalnych.

Polsko-egipska wymiana handlowa  zachowuje stała tendencje wzrostową, a polskie  firmy  zainteresowane są projektami  inwestycyjno-kooperacyjna realizowanymi na tym rynku. Wśród najbardziej perspektywicznych obszarów współpracy gospodarczej znajdują się:

  • Sektor ropy naftowej i gazu: w związku z nowymi odkryciami złóż istnieje zapotrzebowanie na wyposażenie, instalacje, sprzęt wiertniczy, urządzenia, maszyny i podzespoły do produkcji, dystrybucji i przetwórstwa tych surowców;
  • Branża kolejowa: reforma i modernizacja kolejnictwa należą do priorytetowych zadań rządu egipskiego w krótkiej perspektywie czasowej. W budżecie zatwierdzono ca. 1,5 mld USD na rozwój infrastruktury kolejowej, w tym na zakup nowych lokomotyw, remonty i renowacje istniejącego taboru, modernizacje istniejących linii kolejowych, systemy sygnalizacyjno-kontrolnych i alarmowych;
  • Sektor motoryzacyjny: obserwuje się zwiększone zainteresowanie importem części zamiennych, podzespołów i akcesoriów samochodowych, w tym używanych, zwłaszcza do pojazdów produkowanych w Polsce i in. krajach EŚW,
  • A ponadto: branżę maszynowo-narzędziową, sektor produktów chemicznych, drzewno-papierniczy, wyroby ze szkła i porcelany, sprzęt medyczny, wyposażenie szpitali i laboratoriów, sektor metali nieszlachetnych, gł. wyroby stalowe, złom z żeliwa i stali, miedź, sektor rolno-spożywczy, maszyny i urządzenia dla przemysłu spożywczego.

W  programie  pobytu  Misji  w  Egipcie  zaplanowane  jest Polsko-Egipskie  Forum  Gospodarcze w Kairze  oraz indywidualne rozmowy handlowe przygotowane przez partnerów KIG w Egipcie, spotkania w wybranych instytucjach gospodarczych i biznesowych w Kairze/Aleksandrii,  wizyta w Sueskiej Strefie Ekonomicznej, a także szereg innych spotkań z lokalną administracją egipską.

Strefa ekonomiczna wokół niedawno otwartego Nowego Kanału Sueskiego powstała w 2015 r. i jest dynamicznie rozwijającym się międzynarodowym hubem przemysłowym i logistycznym,  przyciągającym firmy z całego świata i stanowiącym doskonałe wejście na rynki afrykańskie. Przebywający w Polsce w ub. roku Prezes Sueskiej Strefy Ekonomicznej podczas konferencji w KIG zachęcał polskich przedsiębiorców do zakładania swoich przedstawicielstw w Strefie, oferując dogodne warunki finansowe i ułatwienia formalne.

W ramach programu Krajowa Izba Gospodarcza zapewnia realizację programu merytorycznego jw. oraz pełną obsługe logistyczną uczestników Misji.

Z uwagi na harmonogram przygotowań wynikający z uzgodnień z egipskimi partnerami, wszystkich zainteresowanych udziałem w misji prosimy o pilną rejestrację na formularzu zgłoszeniowym   TUTAJ

W sprawach organizacyjnych zapraszamy do  kontaktu z Biurem Współpracy z Zagranicą KIG:

Maria Nowakowska
mnowakowska@kig.pl
tel. 22 630 97 83

Agnieszka Salamończyk
asalamonczyk@kig.pl
tel. 22 630 97 73