• A A A

Misja gospodarcza: RPA i Botswana, 21-26 lipca 2019

10.06.2019

Krajowa Izba Gospodarcza we współpracy z Ambasadą RP w Pretorii, Ambasadą RPA w Warszawie oraz Izbą Przemysłowo-Handlową w Johannesburgu i Centrum Inwestycji i Handlu w Botswanie organizuje Misję Gospodarczą do RPA i Botswany, która odbędzie się w dniach 21-26 lipca 2019 r.

Rejestracja on line

DLACZEGO RPA ?
Republika Południowej Afryki stanowi największą gospodarkę na kontynencie afrykańskim, która opiera się głównie na usługach i przemyśle wydobywczym. Główną rolę w gospodarce RPA odgrywa sektor usług finansowych, najlepiej rozwinięty i najnowocześniejszy w tej części regionu. Znaczący udział w PKB kraju mają również handel i turystyka, usługi publiczne, transport i komunikacja. Inwestycje w RPA dotyczą głównie infrastruktury i budownictwa, energetyki, gazu i wody.

Potencjalnymi obszarami rozwoju współpracy pomiędzy Polska a RPA jest szczególnie sektor górniczy, w tym wzbogacanie rud, i sektor energetyczny. Kolejne priorytetowe sektory to wydobycie i przetwarzanie ropy naftowej i gazu, produkcja części samochodowych, komponenty do produkcji samolotów, infrastruktura, logistyka, porty i rozwój południowoafrykańskiej floty handlowej. Znaczące inwestycje planowane w Specjalnych Strefach Inwestycyjnych w okolicach Durbanu i Richards Bay, Port Elizabeth i Cape Town stwarzają szansę na rozwój współpracy morskiej.

Duże możliwości rozwoju istnieją także w głównych branżach eksportowych: w budownictwie (okna, drzwi, gotowe domy), wyposażeniu wnętrz, meblach, tkaninach dekoracyjnych, kosmetykach, narzędziach medycznych, AGD, elektronice, jachtach i łodziach motorowych, częściach i artykułach motoryzacyjnych, farmaceutykach.

Szanse dla dostawców z branży budowlanej, energetyki, maszyn i technologii górniczych oraz wyposażenia wnętrz stwarza wielki rządowy program rozbudowy infrastruktury kraju, wyceniany na 100 mld dol. w najbliższych latach.

DLACZEGO BOTSWANA ?
Botswana to kraj stabilny o najwyższym ratingu wiarygodności kredytowej dla inwestycji w Afryce, zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów afrykańskich które najskuteczniej eliminują korupcję. To idealne miejsce dla firm, które chcą rozpocząć biznes z partnerami z regionu Afryki Południowej, należących do SADC (Southern African Development Community). Centralnie położona w SADC Botswana oferuje dostęp do siedmiu szybko rozwijających się rynków Afryki Południowej z najlepszą infrastrukturą śródlądową w Afryce i dobrze rozwiniętym środowiskiem logistycznym w regionie.

Misja do Botswany jest rewizytą po spotkaniu, organizowanym przez KIG w Polsce w grudniu 2018 r. dla delegacji z Prezydentem Republiki Botswany Mokgweetsi E.K. Masisi. Prezydent Masisi podczas wizyty w Polsce podkreślał, że Botswana jest gotowa do współpracy z polskimi firmami, które chcą rozszerzyć swoją działalność na sąsiednie kraje Afryki Południowej.

Botswana jest największym na świecie eksporterem diamentów i pierwszym pod względem wartości wydobycia producentem tych minerałów. W przemyśle kraju dominuje sektor górniczy, rozwija się sektor usług. Towarami importowanymi do Botswany są głównie paliwa, maszyny i urządzenia elektryczne, artykuły spożywcze, pojazdy oraz produkty chemiczne.

Poza sektorem górniczym, Botswana posiada dobrze rozwinięte przetwórstwo mięsa i browarnictwo, włókiennictwo, przemysł papierniczy oraz chemiczny.

Maszyny rolnicze, technologie i sprzęt górniczy – służący do wydobycia minerałów i węgla – lasery do obróbki diamentów, a także czystą energetykę węglową mogą zaoferować polscy przedsiębiorcy potencjalnym botswańskim partnerom.

Ramowy program pobytu Misji KIG w RPA i Botswanie obejmuje:
program gospodarczy w Johannesburgu, Pretorii i Gaborone w tym: fora gospodarcze i rozmowy B2B z południowoafrykańskimi oraz botswańskimi przedsiębiorcami (Johannesburg i Gaborone), spotkania w wybranych ministerstwach i instytucjach rządowych oraz z przedstawicielami kół gospodarczych i biznesowych (Pretoria i Gaborone).

Szacunkowy koszt udziału w Misji wynosi 9.700 PLN netto + 23% VAT i obejmuje:
bilety lotnicze Warszawa – Johannesburg – Gaborone – Johannesburg – Warszawa, ubezpieczenie, transport lokalny w obydwu krajach, koszty logistyczne związane z realizacją programu: w tym udział w spotkaniach oficjalnych oraz biznesowych i rozmowach B2B, przygotowanie materiałów promocyjno-informacyjnych dla południowo-afrykańskich oraz botswańskich partnerów, opiekę organizatorów ze strony KIG, program towarzyszący.
Aktualnie negocjujemy warunki zakwaterowania delegacji w obydwu krajach (hotele **** , pokoje jednoosobowe) i poinformujemy o kosztach hoteli oraz formie zapłaty (bezpośrednio na miejscu lub przez KIG) w odrębnej korespondencji do Państwa.

Zapraszamy do udziału w Misji gospodarczej do RPA i Botswany. Będzie to okazja do nawiązania nowych kontaktów w regionie Afryki Południowej podczas spotkań zorganizowanych specjalnie dla polskich przedsiębiorców.
Program spotkań i wizyt w obydwu krajach zostanie zorganizowany dla Państwa dzięki wsparciu naszych lokalnych partnerów instytucjonalnych, z którymi KIG współpracuje już od wielu lat organizując liczne wydarzenia gospodarcze w Polsce z udziałem przedsiębiorców oraz przedstawicieli organizacji gospodarczych z RPA i Botswany.

W grudniu 2018 byliśmy gospodarzem spotkań gospodarczych w Katowicach dla delegacji Prezydenta Botswany, w ostatnim czasie gościliśmy także misje biznesowe z Gaborone oraz m.in. z Cape Town i Prowincji Zachodniego Przylądka , a także Kwazulu Natal.

Z uwagi na bliski termin Misji (w tym konieczność wykupienia wstępnie założonej rezerwacji lotniczej w celu utrzymania cen przelotów oraz zagwarantowania rezerwacji hotelowej,) jak również harmonogram przygotowań spotkań biznesowych przygotowywany przez południowoafrykańskich i botswańskich współorganizatorów misji, zainteresowanych udziałem w Misji, prosimy o potwierdzenie udziału w misji w terminie do 14 czerwca 2019 r. poprzez wypełnienie formularza:

Rejestracja on line

Wszystkim zarejestrowanym przekażemy dalsze szczegółowe informacje logistyczne i organizacyjne.

Kontakt
Biuro Współpracy z Zagranicą
Agnieszka Salamończyk
tel: 22 630 97 73
kom: 516 178 476
e-mail: asalamonczyk@kig.pl

Elżbieta Wojtas
tel: 22 630 97 52
kom: 516 705 708
e-mail: ewojtas@kig.pl