Działalność Komitetów
Komitet ds. Nieruchomości
Przewodniczący: Dariusz Fudali
KONTAKT
O NAS
Poznaj wszystkie Komitety
„Celem Komitetu ds. Nieruchomości jest bycie organizacją wpływu społecznego. Chcemy aktywnie kształtować rzeczywistość gospodarczą i rozwiązywać konkretne problemy wpływające na działalność przedsiębiorstw na rynku nieruchomości” – powiedział, inaugurując niemalże rok temu działalność Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej jego Przewodniczący, Dariusz Fudali.
Postawiony cel realizujemy z myślą o wszystkich podmiotach inwestycyjnych, operujących w branży real estate. Główną myślą przyświecającą ekspertom Komitetu jest chęć uczestnictwa w działaniach legislacyjnych, które dotyczą sektora nieruchomości i budownictwa. Realizując swoją misję, każdego dnia, liczymy na Państwa opinie i uwagi. Jesteśmy ogromnie wdzięczni, że chcą Państwo poznać nasz punkt widzenia i wraz z nami aktywnie uczestniczyć w dyskusji nad kondycją branży nieruchomości, m.in. obserwując nasz profil na LinkedIn (https://www.linkedin.com/company/komitet-kig-ds-nieruchomo-ci/).
AKTUALNOŚCI
ZAKRES DZIAŁANIA
Posiedzenia inauguracyjne Komitetu [30.05 i 06.06. 2023]
W dniach 30 maja oraz 6 czerwca 2023 roku w Warszawie odbyły się inauguracyjne posiedzenia Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Przewodniczący Komitetu, Dariusz Fudali w swoim wystąpieniu podkreślił zasługi Prezydenta KIG Pana Andrzej Arendarski oraz Prezesa KIG Pana Marka Kłoczko dla powstania niniejszego Komitetu. W spotkaniach wzięła udział Z-ca Dyrektora KIG Pani Agnieszka Buze, która przedstawiła najważniejsze cele i osiągnięcia organizacji oraz odpowiadała na pytania uczestników spotkań.
Przewodniczący wręczył powołania jego członkom, którzy będą reprezentowali Krajową Izbę Gospodarczą jako eksperci rynku nieruchomości. Funkcję sekretarza Komitetu objęła Katarzyna Dwórznik.
Podczas spotkań inauguracyjnych przeprowadzono dyskusje na temat roli Komitetu w przestrzeni publicznej i określono kluczowe obszary jego zainteresowania, m.in.: zagospodarowanie i planowanie przestrzenne, warunki techniczne budynków, ESG (zrównoważony rozwój), REIT (zinstytucjonalizowane inwestowanie), PRS (mieszkania na wynajem) i PBSA (prywatne akademiki). Omówiono również kluczowe problemy rynku mieszkaniowego i komercyjnego w Polsce.
Potwierdzono, że zadaniem członków Komitetu ds. Nieruchomości będzie podejmowanie odpowiednich inicjatyw, które będą miały wpływ na funkcjonowanie sektora nieruchomości. Wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie eksperci Komitetu, będą uczestniczyć w spotkaniach z przedstawicielami rządu oraz władz samorządowych i prowadzić dialog na rzecz kształtowania rozwiązań prawnych i ekonomicznych, które będą kreować pozytywne zmiany w branży.
Członkowie Komitetu ds. Nieruchomości jednomyślnie zdecydowali, że jako organizacja zorientowana na współdziałanie, Komitet podejmie odpowiednie kroki w celu nawiązania współpracy z innymi organizacjami branżowymi, którym leży na sercu dobro sektora nieruchomości w Polsce.
- Opiniowanie aktów prawnych mających wpływ na funkcjonowanie sektora nieruchomości w Polsce.
- Kreowanie rozwiązań prawno-ekonomicznych związanych z rynkiem nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych.
- Uczestnictwo w spotkaniach i konferencjach branżowych w celu prezentacji na forum publicznym stanowisk z zakresu działania Komitetu.
- Organizowanie debat z przedstawicielami organów publicznych oraz państwowych i prywatnych podmiotów branżowych.
- Promowanie działalności Komitetu jako wiodącej jednostki obszaru real estate wykonującej zadania analityczne, badawcze i doradcze.
- Wykorzystanie wiedzy i doświadczenia ekspertów Komitetu na potrzeby współpracy z instytucjami publicznymi i spółkami skarbu państwa realizującymi zadania z obszaru nieruchomości.
- Podejmowanie współpracy z organizacjami oraz ekspertami kluczowymi dla realizacji strategii Komitetu.
- Popularyzowanie kluczowych zagadnień związanych z działalnością przedsiębiorstw na rynku nieruchomości.
- Publikowanie cyklicznych raportów przedstawiających ogólną sytuację rynkową oraz najważniejsze zagadnienia związane z funkcjonowaniem sektora nieruchomości.
- Prowadzenie działalności edukacyjnej, w tym programów, kursów i szkoleń z zakresu prawa nieruchomości.
CZŁONKOWIE KOMITETU
Przewodniczący: Dariusz Fudali
Posiada wieloletnie doświadczenie związane z rynkiem nieruchomości mieszkalnych i komercyjnych. Pełnił funkcje m.in.: dyrektora generalnego, dyrektora strategii i rozwoju, dyrektora projektu, dyrektora transakcji. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej oraz Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej. Ukończył programy: MBA Essentials w University of Glasgow, Przywództwo Strategiczne w Dartmouth College, Technologia i Przedsiębiorczość w Arizona State University. Odbył liczne szkolenia z obszarów strategii, prawa, zarządzania, finansów, przywództwa, negocjacji i komunikacji na renomowanych uczelniach m.in. Cornell University, Harvard University, Stanford University, The Wharton School, Yale University. Ukończył także Polsko-Amerykańską Akademię Liderów pod auspicjami Americans For Prosperity Foundation.
Wielu doświadczonych ekspertów, jeden wspólny cel: stworzenie najlepszych warunków dla rozwoju rynku nieruchomości.
Chcemy aktywnie kształtować rzeczywistość gospodarczą i rozwiązywać konkretne problemy wpływające na działalność przedsiębiorstw na rynku nieruchomości.
Poznaj ekspertów
1 | Agnieszka | Grabowska – Toś | Posiada 15-letnie doświadczenie w branży nieruchomości, w tym, w obszarze najmu i sprzedaży nieruchomości oraz w obszarze zarządzania portfelem nieruchomości komercyjnych. Zgromadziła także bardzo bogate doświadczenie w zakresie zarządzania nieruchomościami oraz ich pełnej obsługi serwisowej (asset & property & facility management). Ukończyła studia na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz Uniwersytecie Warszawskim na kierunkach: socjologia i zarządzanie oraz nauki polityczne. Piastując kolejno stanowiska: doradcy nieruchomości, dyrektora zarządzającego, prezesa zarządu oraz doradcy zarządów kilku spółek może się poszczycić niezwykle rozległą wiedzą praktyczną w swojej dziedzinie, którą chętnie dzieli się z uczestnikami konferencji, kursów i szkoleń branżowych. Ekspert Zespołu ds. Nieruchomości przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Autorka wielu tekstów w prasie branżowej oraz panelistka kongresów i konferencji branży nieruchomosciowej w Polsce, Skandynawii, Krajach Baltyckich, w Czechach, Rumunii, Słowacji i Węgrzech. | |
2 | Aleksander | Karkut | Założyciel i prezes zarządu spółki ACONS. Rzeczoznawca majątkowy z ponad 25-letnim doświadczeniem na rynku nieruchomości komercyjnych. Przez wiele lat kierował zespołami rzeczoznawców majątkowych w dużych międzynarodowych firmach doradczych w kraju i za granicą. Wykonywał wyceny projektów oraz analizy rynku m.in. w Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainie, Gruzji, Czarnogórze, Bułgarii. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz odbył studia podyplomowe na Politechnice Warszawskiej oraz Sheffield Hallam University w Wielkiej Brytanii. Jest członkiem Polskiej Izby Rzeczoznawstwa Majątkowego, Warszawskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych, RICS (The Royal Institution of Chartered Surveyors) oraz ekspertem Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej. Posiada tytuł Recognized European Valuer nadane przez TEGoVA (The European Group of Valuers’ Associations) oraz RICS Registered Valuer. Obecnie zarządza zespołem profesjonalistów, oferujących kompleksowe usługi doradcze, obejmujące m.in. wyceny nieruchomości, wyceny maszyn i urządzeń, wyceny spółek, monitoring inwestycji budowlanych oraz usługi z zakresu ESG. |
|
3 | Andrzej | Rudko | Przedsiębiorca z doświadczeniem w branży PropTech,, z sukcesem łączący wiedzę z obszaru inwestycji, finansów oraz IT. Wspiera firmy z sektora nieruchomości we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które odpowiadają na wyzwania współczesnego rynku. Posiada kilkuletnie doświadczenie w analizie rynku, zarządzaniu projektami oraz wprowadzaniu na rynek nowych produktów i usług. Współpracuje z interdyscyplinarnymi zespołami z obszarów IT, R&D oraz compliance, koncentrując się na projektach, które łączą nowoczesne technologie z tradycyjnym rynkiem nieruchomości.
Posiada ponad 15-letnie doświadczenie w zarządzaniu zespołami i realizacji projektów o strategicznym znaczeniu. Wierzy w podejście Servant Leadership oraz w siłę pozytywnych zmian, jakie może wnieść gospodarka współdzielenia. Angażuje się w inicjatywy mające na celu wspieranie sektora nieruchomości poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań oraz aktywne uczestnictwo w działaniach legislacyjnych, które pomagają kształtować przyszłość branży. Chętnie uczestniczy w tworzeniu strategii o pozytywnym wpływie na sektor nieruchomości, środowisko, społeczeństwo i gospodarkę. |
|
4 | Andrzej | Szmigiel | Studia prawnicze ukończył na Uniwersytecie Warszawskim w 2003 r. Obronił pracę magisterską w katedrze prawa cywilnego pod kierunkiem naukowym prof. dr. hab. Krzysztofa Pietrzykowskiego z zakresu odpowiedzialności odszkodowawczej ex contractu.
W latach 2003-2006 odbywał aplikację sądową przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie zwieńczoną egzaminem sędziowskim oraz pozytywną opinią Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie w przedmiocie powołania do funkcji asesora. W roku 2007 wpisał się na listę radców prawnych i rozpoczął wykonywanie zawodu radcy prawnego w ramach kancelarii. W 2008 r. współzałożył spółkę prawniczą, której obecna nazwa to DECISIVE Szmigiel Papros Gregorczyk. DECISIVE działa na rynku nieprzerwanie od 16 lat i jest uznanym brandem w zakresie zagadnień rynku nieruchomości i budowlanego oraz procesów sądowych. Andrzej Szmigiel od kilkunastu lat jest wykładowcą Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie z zakresu procesu sądowego, w tym pisania pozwu i strategii procesowej, postępowania zabezpieczającego, symulacji procesu oraz etyki radcowskiej. Kilkanaście lat z rzędu zasiał w z ramienia OIRP w Warszawie w komisjach egzaminacyjnych powołanych do przeprowadzenia egzaminów radcowskich. Andrzej Szmigiel zasiadał przez 4 kolejne kadencje w Okręgowym Sądzie Dyscyplinarnym przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Jest także arbitrem przy Sądzie Polubownym Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Kilkanaście lat z rzędu pełnił zaszczytną funkcję Przewodniczącego Zgromadzenia Delegatów Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Andrzej Szmigiel reprezentował najbardziej prestiżowe podmioty rynku najmu instytucjonalnego ramach ponad 400 transakcji, w tym prowadził dwie spośród trzech największych transakcji najmowych w dotychczasowej historii polskiego rynku, reprezentując Grupę Orange w ramach transakcji najmu Miasteczka Orange oraz Grupę HB Reavis w ramach transakcji najmu kompleksu Forest. W swojej praktyce prowadzi wielomilionowe transakcje sprzedaży nieruchomości gruntowych na cele inwestycji deweloperskich lub transakcji gotowych produktów inwestycyjnych w nieruchomościowym obrocie instytucjonalnym. Specjalizuje się w także w prawie procesowym. Aktywnie występuje także w mediach w charakterze eksperta z zakresu prawa procesowego oraz prawa rynku nieruchomości i budowlanego. W chwili obecnej odbywa studia doktoranckie oraz pisze pracę doktorską z zakresu prawa procesowego pod kierunkiem naukowym profesor dr. hab. Joanny Studzińskiej. |
|
5 | Beata | Kokeli | Od 30 lat na rynku nieruchomości komercyjnych, wykwalifikowana profesjonalistka z branży nieruchomości, posiadająca dogłębną wiedzę na temat rynku nieruchomości. Pracując na stanowiskach zarządczych dla największych deweloperów oraz właścicieli nieruchomości komercyjnych w Polsce była odpowiedzialna za opracowanie oraz wdrażanie strategii komercjalizacji, marketingowych oraz inwestycyjnych, zarówno dla projektów deweloperskich, jak i już istniejących. Pracując dla agencji konsultingowo–doradczych: CBRE oraz C&W zajmowała się zarządzaniem nieruchomościami handlowymi, zarządzaniem typu asset management, mającym na celu podnoszenie wartości aktywów, oraz wspierała szereg transakcji inwestycyjnych. Posiada licencje pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. |
|
6 | Daniel | Bienias | Od czasu dołączenia do CBRE w 2010 r. Daniel Bienias wywarł znaczący wpływ na branżę nieruchomości komercyjnych w Polsce. Jego podróż z firmą była imponująca, a jej zwieńczeniem było mianowanie go na stanowisko dyrektora zarządzającego w Polsce w 2015 r. Pod jego kierownictwem polski oddział znacznie się rozwinął, stając się liderem rynku. Jego strategiczna wizja napędzała ekspansję usług CBRE, w tym doradztwo w zakresie łańcucha dostaw, finansowanie nieruchomości i ESG. W 2023 r. wyjątkowy wkład Daniela został doceniony awansem na stanowisko dyrektora zarządzającego regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Celem Daniela jest wzmocnienie współpracy między biurami regionalnymi, wierząc, że ujednolicone podejście jest kluczem do dostarczania klientom najlepszych rozwiązań. Daniel bardzo docenia lokalny punkt widzenia w różnych krajach regionu upatrując jednocześnie dużej przewagi CBRE w związku z międzynarodowymi strukturami i doświadczeniem. Przed dołączeniem do CBRE Daniel pełnił kluczową rolę w CA Immo jako dyrektor ds. marketingu i wynajmu. Ukończył Uniwersytet Szczeciński oraz studia podyplomowe na Politechnice Warszawskiej. Swoje umiejętności doskonalił na Sheffield Hallam University, Ashridge Business School, ESADE i Harvard Business School. Poza pracą Daniel prowadzi aktywny tryb życia. Jest zapalonym narciarzem i rowerzystą. Jego pasja do sportów zahacza także o jazdę na motocyklu i sporty wodne. |
|
7 | Ewa | Hawrylewicz- Witt | Posiada uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego, legitymuje się ponad 14-letnim doświadczeniem w zakresie szacowania wartości nieruchomości. Posiada Certyfikat Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych w zakresie wyceny przedsiębiorstw. Wykonywała wiele opinii szacowania wartości spółek, aktywów materialnych i niematerialnych, licencji, patentów. Doradza Zarządowi i Dyrekcji Działu Nieruchomości w strukturach spółki Orange Polska odnośnie portfela 1000 nieruchomości na terenie całego kraju, w zakresie opłacalności transakcji sprzedaży nieruchomości z uwzględnieniem przepływów projektów, w tym zagadnień kosztów eksploatacyjnych (Sales and Leaseback, CapEx, OpEX). Prowadziła szkolenia dla biznesu z zakresu szacowania wartości rynkowej nieruchomości. |
|
8 | Ewa | Mroczkowska | Radczyni Prawna, która od ponad dwudziestu lat zajmuje się prawem cywilnym, w szczególności prawem nieruchomości i prawem budowlanym. Kompleksowo doradza w zakresie nabycia nieruchomości, przygotowania i realizacji inwestycji budowlanych oraz w zakresie modeli tzw. condohoteli. Jest współtwórcą Systemu Arche (condo). Obsługuje transakcje sprzedaży nieruchomości i przygotowuje due diligence. Ma doświadczenie w kompleksowej obsłudze prawnej spółek, w szczególności deweloperskich, fundacji, wspólnot mieszkaniowych, branży hotelarskiej oraz podmiotów publicznych. | |
9 | Grzegorz | Kopacki | Ponad 15 lat doświadczenia zawodowego w branży finansowej. Początkowo w korporacji, obecnie od 10 lat odpowiedzialny za tworzenie i rozwijanie spółek z branży finansowej i deweloperskiej. Z sukcesami od lat świadczy usługi na rzecz rynku deweloperskiego z zakresu finansowania projektów inwestycyjnych oraz alternatywnych źródeł finansowania. | |
10 | Jacek | Jędryczko | Menadżer z ponad 30 -letnim doświadczeniem zawodowym. Absolwent kilku kierunków studiów podyplomowych, m. in. z zakresu zarządzania i inżynierii budynków. Od 2007 roku związany z branżą finansową. Doświadczenie zdobywał w polskich i międzynarodowych korporacjach branży ubezpieczeniowej, inwestycyjnej i deweloperskiej. Buduje skuteczne sieci sprzedaży oraz wprowadza z sukcesami strategie rozwoju firm. | |
11 | Jan | Dziekoński | Niezależny ekspert rynku nieruchomości, założyciel firmy doradczej i portalu analitycznego FLTR.pl, konsultant biznesowy dla polskich i międzynarodowych firm (wcześniej Roland Berger i PwC), prywatny inwestor, były członek zarządu grupy nieruchomościowej Mzuri. Prowadzi blog, kanał YouTube i podcast poświęcone nieruchomościom. Z rynkiem nieruchomości związany od ponad 10 lat. | |
12 | Joanna | Kozarzewska | Pełni funkcję Senior Partnera w międzynarodowej firmie rekrutacyjnej Wyser. Odpowiada za współpracę z sektorem nieruchomości budownictwa w zakresie rekrutacji wyższej kadry managerskiej. Dodatkowo jest Członkiem Zarządu polskiego oddziału organizacji eksperckiej IFMA, członkiem zespołu doradców dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Rady Programowej konkursu Top Woman in Real Estate. Od wielu lat prowadzi także wykłady na Akademii Leona Koźmińskiego. Ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim i Högskolan Dalarna w Szwecji. Jest także absolwentką studiów podyplomowych z zakresu Doradztwa ds. Nieruchomości oraz Zarządzania Kapitałem Ludzkim w Szkole Głównej Handlowej. | |
13 | Julia | Bogdanowicz | Dyrektor zarządzająca Grupy Westa Investments S.A. Specjalizuje się w finansach, budownictwie mieszkaniowym oraz zarządzaniu przedsiębiorstwami i projektami inwestycyjnymi. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała na menedżerskich stanowiskach w spółkach zajmujących się projektami inwestycyjnymi, a od 2012 roku z sukcesem zarządza procesami inwestycyjnymi spółek deweloperskich. Ukończyła studia na Wydziale Bankowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Swoje kompetencje w zakresie zarządzania i finansów poszerzała uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dzięki temu posiada wszechstronną wiedzę teoretyczną i praktyczną, którą skutecznie wykorzystuje w swojej pracy zawodowej. Jej działalność zawodowa koncentruje się na łączeniu energii młodych kadr z doświadczeniem starszych pracowników, co przekłada się na dynamiczny rozwój prowadzonych przez nią projektów. |
|
14 | Karolina | Wróblewska | Od blisko sześciu lat w obsłudze prawnej procesu inwestycyjnego. Na początku działalności współpracowała z ogólnopolską kancelarią prawną, specjalizującą się w obsłudze prawnej procesu budowlanego oraz obrocie nieruchomościami. Uczestniczyła w badaniu stanu prawnego nieruchomości oraz obsłudze prawnej postępowań planistycznych i budowlanych – zarówno przed organami, jak i sądami administracyjnymi. Przez ostatnie lata skoncentrowana jest na wsparciu prawnym realizacji inwestycji z ramienia inwestora, będącego liderem rynku deweloperskiego, a następnie jako prawnik w firmie generalnego wykonawcy, realizującego inwestycje przemysłowe, publiczne i komercyjne. | |
15 | Katarzyna | Chwalbińska- Kusek | Posiada 15-letnie doświadczenie w doradztwie ESG oraz raportowaniu danych zrównoważonego rozwoju dla firm z sektora budowlanego, oraz nieruchomości komercyjnych. Obecnie przygotowuje firmy do raportowania w ramach wytycznych określonych w dyrektywie CSRD. Od 2008 roku jest aktywnie zaangażowana w tworzenie strategii zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej, standardów zielonego budownictwa oraz budowania wartości społecznej. Doradczyni zarządów firm, ekspertka komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej; przewodnicząca zespołu roboczego ds. opracowania wytycznych sektorowych do Taksonomii UE przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Wykładowczyni akademicka i trenerka biznesu. Prywatnie mama baletnicy, pasjonatka matematyki oraz bardzo rozpieszczonej owczarki szkockiej. |
|
16 | Krystyna | Helińska | Posiada 15-letnie doświadczenie w branży nieruchomości, w tym, w obszarze najmu i sprzedaży nieruchomości oraz w obszarze zarządzania portfelem nieruchomości komercyjnych. Zgromadziła także bardzo bogate doświadczenie w zakresie zarządzania nieruchomościami oraz ich pełnej obsługi serwisowej (asset & property & facility management). Ukończyła studia na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz Uniwersytecie Warszawskim na kierunkach: socjologia i zarządzanie oraz nauki polityczne. Piastując kolejno stanowiska: doradcy nieruchomości, dyrektora zarządzającego, prezesa zarządu oraz doradcy zarządów kilku spółek może się poszczycić niezwykle rozległą wiedzą praktyczną w swojej dziedzinie, którą chętnie dzieli się z uczestnikami konferencji, kursów i szkoleń branżowych. Ekspert Zespołu ds. Nieruchomości przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Autorka wielu tekstów w prasie branżowej oraz panelistka kongresów i konferencji branży nieruchomosciowej w Polsce, Skandynawii, Krajach Baltyckich, w Czechach, Rumunii, Słowacji i Węgrzech. | |
17 | Lucyna | Śliż | Ma ponad 20-letnie doświadczenie na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Pracowała ze specjalistami w zakresie: zarządzania, najmu, wyceny nieruchomości, zarządzania projektami, analizy portfela i inwestycji. W ciągu ostatnich czternastu lat zajmowała stanowiska kierownicze i realizowała projekty w środowisku międzynarodowym. Od ponad 3 lat jest współudziałowcem oraz członkiem zarządu w Reesco Retail, gdzie odpowiada za strategię rozwoju spółki, zarządzanie relacjami z klientami i promowanie marki. Przyczyniła się do umocnienie wizerunku firmy Reesco, wzrostu rozpoznawalności w nowym sektorze, a co za tym idzie zwiększenia obrotów i zysków. Posiada tytuł magistra Politechniki Krakowskiej w dziedzinie Architektury i Planowania, jak również polskie licencje pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. Jest również aktywnym członkiem Komitetu Nieruchomości Polskiej Izby Handlu. Prywatnie jest mężatką z 20-letnim stażem, matką dwóch nastolatek (Zosi i Marysi). Jest zapaloną podróżniczką, w 2012 roku odbyła podróż dookoła świata z rodziną. Jako sportowiec amator w 2019 roku zakwalifikowała się do mistrzostw świata w Ironman-ie na Hawajach, była jedną z 8 kobiet reprezentujących Polskę. | |
18 | Maciej | Górski | Jest adwokatem, partnerem i założycielem kancelarii GPLF (Górski & Partners Law Firm), wyspecjalizowanej w obsłudze rynku nieruchomości, współprzewodniczącym Sekcji Prawa Nieruchomości przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie oraz ekspertem Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej. Autor publikacji naukowych, artykułów publicystycznych oraz komentator prawa nieruchomości. | |
19 | Magdalena | Raczkowska | Ukończyła studia podyplomowe na kierunku: Zarządzanie i Psychologia Menedżerska na Uniwersytecie SWPS oraz studia magisterskie, kierunek: Pedagogika Specjalna na Akademii Pedagogiki Specjalnej. W działalności zawodowej odnosi sukcesy w obszarze sprzedaży produktów i usług, zajmuje się także marketingiem relacji. Propagatorka koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu. W wolnym czasie uczestniczy w akcjach i wydarzeniach społecznych na rzecz wsparcia potrzebujących dzieci. Pasjonuje się numerologią i motocyklami. | |
20 | Malwina | Jagiełło | Specjalizuje się w obsłudze prawnej podmiotów z branży nieruchomości. Doradza Klientom przy transakcjach nabycia i zbycia nieruchomości, w tym w szczególności nieruchomości komercyjnych (centrów handlowych, budynków biurowych, hoteli oraz powierzchni magazynowych). W swojej dotychczasowej karierze zawodowej brała udział w największych i najbardziej prestiżowych projektach nieruchomościowych obejmujących m.in. zakup portfolio biurowców położonych w największych miastach w Polsce oraz kilkudziesięciu hoteli położonych w Europie Środkowo-Wschodniej. Uczestniczy w licznych badaniach due diligence z zakresu nieruchomości oraz procesu inwestycyjnego. W ramach swojej specjalizacji doradza także przy komercjalizacji powierzchni biurowych, świadcząc usługi w zakresie obsługi prawnej, zawieraniu umów najmu, zarówno po stronie wynajmującego, jak i najemcy. Pracowała również przy projektach dotyczących inwestycji deweloperskich, joint venture, a także finansowań nieruchomości. Poza przynależnością do Komitetu ds. Nieruchomości KIG jest również członkiem Urban Land Institute. Jest prawnikiem indywidualnie rekomendowanym w dziedzinie prawa nieruchomości przez prestiżowy ranking branżowy Legal500. | |
21 | Małgorzata | Zamorska | Radca prawny, od 2023 roku w wyniku fuzji wspólnik w BSJP | bnt, a od 2005 roku partner-założyciel w kancelarii bnt w Warszawie. Specjalizuje się w nieruchomościach i prawie budowlanym, w tym rozliczaniu kontraktów na roboty budowlane i dostawy towarów. Kompleksowo doradza w ramach procesów inwestycyjnych, poczynając od due diligence, uzyskania pozwoleń na budowę i działalność, przez komercjalizację obiektów, po ich sprzedaż lub leasing. Konstruuje i negocjuje umowy oraz reprezentuje przedsiębiorców w postępowaniach sądowych, postępowaniach administracyjnych i sądowo-administracyjnych (wojewódzkie sądy administracyjne i Naczelny Sąd Administracyjny). Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji UJ w Krakowie. Ukończyła studia podyplomowe w PAN w zakresie retoryki oraz psychologię społeczną na SWPS. | |
22 | Michał | Krasiński | Absolwent Prawa i Administracji na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Radca prawny prowadzący własną Kancelarię. Urzędnik z kilkunastoletnim doświadczeniem w budownictwie. Prowadzący kursy i szkolenia z zakresu Prawa budowlanego, aktów pokrewnych, jak również postępowania administracyjnego dla członków Polskiej, Mazowieckiej i Świętokrzyskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictw, zarządców nieruchomości oraz wspólnot mieszkaniowych. Prelegent podczas Polskiego Kongresu Prawa budowlanego. | |
23 | Michał | Kubicki | Absolwent University of Calgary, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz kieleckiej Wyższej Szkoły Handlowej. Licencjonowany pośrednik oraz zarządca nieruchomości. Menedżer rynku nieruchomości od 1995 roku. Pracował w największych firmach deweloperskich: Echo Investment, PIA Piasecki, Realia Polska. Był wspólnikiem i osobą zarządzającą w Volumetric MK Polska i Unimax Development. Od 2005 roku jest prezesem zarządu oraz właścicielem wehikułu inwestycyjno-doradczego, CMP Center Management Polska, a od roku 2022, także grupy kapitałowej Omega Asset Management. Ma na koncie kilkaset transakcji zakupu nieruchomości oraz ponad 2000 wybudowanych mieszkań w wielokrotnie nagradzanych projektach. W maju 2023 roku powołany na członka Komitetu ds. Nieruchomości KIG. Od marca 2024 roku pełni funkcję członka Rady Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej. Komentuje stan rynku nieruchomości w najważniejszych polskich mediach biznesowych: Puls Biznesu, bankier.pl, wyborcza.biz, TVN 24, Polsat News. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów branżowych w Gazecie Finansowej, a także panelistą i wykładowcą na najważniejszych branżowych konferencjach. |
|
24 | Michał | Lorbiecki | Urbanista, doktor nauk w dyscyplinie ekonomia i finanse. Pełnomocnik prezydenta Tychów. Inicjator, koordynator i projektant nowego centrum miasta Tychy. Doświadczony planista przestrzenny, praktyk GIS, partycypacji społecznej i działań rewitalizacyjnych, autor publikacji naukowych. Był doktorantem w Katedrze Gospodarki Przestrzennej i Środowiskowej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. W roku 2014 znalazł się w gronie 5% najlepszych absolwentów i jest członkiem rady programowej kierunku gospodarka przestrzenna na tym uniwersytecie. W latach 2015-2021 był członkiem zarządu śląskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. | |
25 | Piotr | Jarzyński | Wspólnik w Kancelarii Prawnej Jarzyński & Wspólnicy. Doradza kompleksowo przy przygotowaniu i realizacji inwestycji budowlanych. Specjalizuje się w zakresie postępowań o wydanie warunków zabudowy, pozwoleń na budowę oraz legalizacyjnych. Zajmuje się także sprawami dotyczącymi planowania i zagospodarowania przestrzennego. Autor artykułów dotyczących zagadnień z zakresu nieruchomości i inwestycji budowlanych. Jest redaktorem i współautorem książki pt. „Inwestycje budowlane w praktyce” oraz współautorem komentarza do nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Prowadzi szkolenia dla izb, uczelni wyższych i firm. | |
26 | Piotr | Krawczyński | Menedżer inwestycyjny z szerokim doświadczeniem w dużych projektach inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (głównie w Polsce) oraz poza tym regionem (głównie w Turcji, częściowo w Afryce). Posiada solidne podstawy edukacyjne oraz doświadczenie zawodowe w finansach korporacyjnych, inwestycjach i nieruchomościach. Obecnie koncentruje się wyłącznie na nieruchomościach. Jest twórcą Kulczyk Real Estate Holding i zarządzał nią jako Dyrektor Generalny od 2008 roku. W 2010 roku rozpoczął współpracę z Silverstein Properties, Inc., nowojorskim deweloperem w ramach joint venture z Kulczyk Investments dla Europy Środkowo-Wschodniej. W latach 2010-2015 współzarządzał Kulczyk Silverstein Properties jako Dyrektor Zarządzający. Pełnił funkcję szefa rynków kapitałowych CEE w BNP Paribas Real Estate w 2019 roku, a w 2020 roku dołączył do DeA Capital Real Estate jako CEO w Polsce. Zdobył tytuł Certified Commercial Investment Member (CCIM) w 2016 roku, a także rozpoczął swoją rolę non-profit jako ekspert ds. nieruchomości w Polskiej Izbie Gospodarczej w 2023 roku. Wnosi prawie 15 lat doświadczenia w branży nieruchomości, na co składa się również rozległe doświadczenie w private equity. | |
27 | Piotr | Romanowicz | CEO & Founder RENT–nieruchomości. Wykładowca w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie. Przedsiębiorca i germanista, tłumacz przysięgły, absolwent Universität zu Köln oraz Uniwersytetu Szczecińskiego. Pracował w dziale gospodarczym niemieckiej telewizji ARD i szkolił się w Cushman & Wakefield oraz REMAX w USA. Certyfikowany członek amerykańskiego stowarzyszenia National Association of REALTORS. Od 30 lat prowadzi firmę RENT–nieruchomości, która jest liderem rynku nieruchomości na Pomorzu Zachodnim, realizując ponad 18 000 transakcji. Specjalizuje się w sprzedaży nieruchomości nadmorskich w Polsce i Marbelli. Zapraszany jako ekspert do mediów takich jak: telewizja TVN24, TVN24 BiS, ZDF, Gazeta Wyborcza, Der Spiegel, Hamburger Abendblatt. | |
28 | Piotr | Sawicki | Architekt, urbanista i konsultant na rynku nieruchomości od 2003 roku. Partner w biurze projektowym SAWAWA. Wcześniej członek zarządu OW Stowarzyszenia Architektów Polskich, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, dyrektor miejskiego Biura Rozwoju Gospodarczego, doradca zarządu PFR Nieruchomości, członek zarządu Urban Land Institute Poland. Współautor m.in. rewitalizacji Traktu Królewskiego w Warszawie, otoczenia Stadionu Narodowego i innych przestrzeni publicznych oraz wielu dużych projektów urbanistycznych i master-planów. Laureat kilkunastu konkursów architektonicznych i urbanistycznych. Doradca w inwestycjach nieruchomościowych – mieszkaniowych, handlowych, biurowych i mix-use. | |
29 | Przemysław | Chimczak- Bratkowski | Prezes i założyciel Akademii ESG. Analityk i strateg biznesowy z wieloletnim doświadczeniem jako project manager. Autor wielu analiz i publikacji w obszarze ESG, w tym raportów Odpowiedzialne Inwestycje, GOZ w Budownictwie, Magazynowe ESG oraz szkolenia ESG na Rynku Nieruchomości. Partner zarządzający w ThinkCo, firmie doradczej specjalizującej się w analizie rynku oraz tworzeniu strategii nowych inwestycji. | |
30 | Robert | Korczyński | W branży nieruchomości pracuje od 18 lat jako rzeczoznawca majątkowy, analityk rynku, doradca inwestycyjny ze specjalizacją w zakresie nieruchomości komercyjnych. Jest autorem raportów, publikacji, szkoleń dotyczących rynku nieruchomości. Pełni funkcję członka zarządu w grupie Emmerson Evaluation, jednej z największych firm specjalizujących się w wycenie nieruchomości w Polsce oraz jest prezesem spółki EVALUER, która tworzy platformę technologiczną bazy danych, innowacyjnych narzędzi wykorzystywanych do wycen i analiz rynku. Jest członkiem RICS Professional Valuation Group w Polsce, CCIM Institute, Warszawskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych, Mazowieckiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych, posiada tytuł Recognised European Valuer (TEGoVA). | |
31 | Tomasz | Ciesielski | Posiada ponad 18-letnie doświadczenie zawodowe w bankowości, konsultingu i nieruchomościach zdobyte w Londynie i Warszawie. Podczas swojej kariery w bankowości (SG CiB, MUFG, BNP Paribas) był odpowiedzialny za finansowanie projektów inwestycyjnych dla największych międzynarodowych korporacji. Z rynkiem nieruchomości związany od 2014 r. gdzie, w ramach Departamentu Finansowania Nieruchomości Banku BNP Paribas był odpowiedzialny za finansowanie projektów dla czołowych firm z branży nieruchomości (sektor magazynowych, biurowy oraz handlowy). W latach 2020-2023 kierował zespołem fuzji i przejęć dla obszaru rynku nieruchomości w PwC. Obecnie związany z sektorem magazynowym, odpowiada za obszar rynków kapitałowych. | |
32 | Tomasz | Ożdziński | Magister Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1997). Ukończył również Studia Podyplomowe w zakresie nieruchomości w Solvay Brussels School of Economics & Management na Université Libre de Bruxelles (2013). Jest licencjonowanym doradcą podatkowym i członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych w Polsce (od 2004 roku). Od 1997 roku świadczy wyspecjalizowane usługi doradztwa podatkowego. Obecnie kieruje w EY w Polsce Zespołem Podatkowym Grupy Rynku Nieruchomości. Był odpowiedzialny za liczne projekty wymagające umiejętności interpersonalnych oraz kompleksowej wiedzy podatkowej i prawnej w odniesieniu do inwestycji, projektów deweloperskich, a także fuzji, przejęć i przekształceń struktur prawnych oraz obsługi klientów z różnych sektorów. | |
33 | Wiktor | Kotiuk | Radca Prawny, Negocjator, absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zdobywał przy współpracy z firmami deweloperskimi oraz w kancelariach prawnych. Świadczy kompleksowe usługi prawne w branży nieruchomości, w tym z zakresu przestępczości gospodarczej związanej z nieruchomościami, w szczególności dla firm deweloperskich, spółdzielni mieszkaniowych, przedsiębiorców oraz podmiotów publicznych. Prowadzi szkolenia z zakresu inwestycji deweloperskich, obrotu nieruchomościami oraz odzyskiwania wierzytelności. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych, sądowo-administracyjnych, administracyjnych, negocjacji, przejęć oraz o windykacji wierzytelności. |