Polskie zielone technologie na Targach WETEX w Dubaju

10.10.2022

Za nami najważniejsze wydarzenie targowe na Bliskim Wschodzie, a wraz z nim sukces Polskiego Pawilonu Promocyjnego

Polski biznes coraz śmielej kieruje swe zainteresowanie na Półwysep Arabski, korzystając przy tym z aktywnego wsparcia i promocji Krajowej Izby Gospodarczej. W marcu 2022 roku sukcesem naszych przedsiębiorstw zakończyło się EXPO Dubai 2020, a kolejne przedsięwzięcia są w trakcie realizacji.

W dniach 27-29 września 2022 odbyły się targi WETEX & Dubai Solar Show 2022 – najbardziej prestiżowe dedykowane zielonym technologiom wydarzenie na Bliskim Wschodzie, mające na celu integrację różnych gałęzi przemysłu energetycznego. Wydarzenie każdego roku przyciąga liderów branży energetycznej oraz firm działających w obszarach Water & Waste Water, Energy Technology, Electrical Fittings, Lighting & Luminaries. W bieżącej edycji 2022 WETEX & Dubai Solar Show udział wzięło ponad 1750 wystawców z całego świata, w tym w ramach 20 pawilonów międzynarodowych.

https://www.dewa.gov.ae/en/about-us/media-publications/latest-news/2022/09/wetex-and-dubai-solar-show-2022-hosts

Pani Małgorzata Golińska, Sekretarz Stanu w Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przewodniczyła misji gospodarczej GreenEvo do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W targach WETEX & Dubai Solar Show 2022 i w misji uczestniczyło 8 polskich firm. Są one laureatami konkursu „GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii” zorganizowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przygotowanego z myślą o promocji polskich zielonych technologii oraz mającego na celu ułatwienie laureatom ekspansji zagranicznej poprzez nawiązywanie kontaktów międzynarodowych.

Do Programu GreenEvo mogą zgłosić się polscy przedsiębiorcy oferujący innowacyjne technologie środowiskowe, nabór do kolejnej  X edycji trwa do 10 listopada 2022 r.

Regulamin X edycji programu „GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii” – LINK

Polskie firmy były obecne na targach w Dubaju w ramach stoiska Ministerstwa Klimatu i Środowiska,  które we współpracy z MK Business Link i Krajową Izbą Gospodarczą wspierało przedsiębiorców w kontaktach z lokalnymi partnerami.

Przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej wzięli ponadto udział w odbywającym się,  równolegle do MT WETEX,  „World Green Economy Summit” w Dubaju, którego główną tematyką były zagadnienia związane z dekarbonizacją systemów energetycznych, strategiami środowiskowo-społecznymi oraz mobilizacją międzynarodowych inwestycji dla zielonego rozwoju. Była to jednocześnie okazja do spotkań i przeprowadzenia wielu rozmów z przedstawicielami  zagranicznych instytucji i firm aktywnych  w sektorze zielonych technologii na rynkach międzynarodowych .

Zjednoczone Emiraty Arabskie są niekwestionowanym liderem w globalnym podejściu do zmian klimatycznych. Realizują u siebie wiele innowacyjnych projektów w dziedzinie energii odnawialnych, finansują wielomiliardowe inwestycje za granicą i są otwarte na współpracę z partnerami z całego świata. Wyrazem międzynarodowego uznania dla tej działalności jest wybór ZEA na gospodarza Szczytu Klimatycznego ONZ COP28 w 2023 r.  Należy dodać, że jest to jeden z najbardziej nowoczesnych krajów w regionie Zachodniej Azji i Afryki Północnej, a zarazem najbardziej innowacyjny kraj arabski. ZEA są też jednym z czołowych partnerów handlowych Polski w tym regionie, o ogromnym potencjale rozwojowym, co potwierdziła niedawna sesja Wspólnej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej w Warszawie – podkreśla Ambasador Krzysztof Płomiński, Doradca Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej

Ważnym atutem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jest brak barier finansowych i administracyjnych ograniczających dostęp do rynku. Dodatkowym ułatwieniem rozbudowana i nowoczesna infrastruktura, która sprawia, że ZEA są bardzo atrakcyjnym partnerem handlowym.


Rynki arabskie – nowa perspektywa dla firm

Ekspansja na rynki arabskie wciąż nie jest jeszcze zbyt popularna wśród polskich firm. EXPO Dubai 2020 przyniosło w tym zakresie pozytywne zmiany, ale nadal pozostaje do zagospodarowania wiele obszarów potencjalnej współpracy w dziedzinie handlu, inwestycji, finansów czy wspólnego wdrażania innowacyjnych projektów. Warto sięgnąć po te nowe szanse, w oparciu o ekspercką wiedzę.

Krajowa Izba Gospodarcza ma wypracowane i solidne relacje z partnerami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W grudniu 2021 KIG zorganizowała misję polskich przedsiębiorców na Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze, podczas którego została odnowiona umowa o współpracy z Federacją Izb Przemysłowo-Handlowych ZEA oraz powołana  bilateralna Rada Biznesu „Poland – UAE Joint Business Council”, stanowiąca ramy umacniania i rozszerzania praktycznego współdziałania polskich i emirackich przedsiębiorców.

Zapraszamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach międzynarodowych organizowanych przez KIG w branży zielonych technologii.Kontakt

Agnieszka Salamończyk
Zastępca Dyrektora
Biuro Współpracy z Zagranicą
tel. 22 630 97 73
e-mail: asalamonczyk@kig.pl

Elzbieta Wojtas
Project Manager
Tel: 22 6309752
ewojtas@kig.pl


Galeria zdjęć – Targi WETEX 2022

 

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.