• A A A

Premia za luksus w Warszawie

04.12.2019

Sprzedaż i oferta na stołecznym rynku nieruchomości premium rośnie od kilku lat. Najdroższe apartamenty w Warszawie kosztują ponad 40 tysięcy złotych za metr kwadratowy a chętnych na ich zakup nie brakuje. Zdaniem ekspertów High Level Sales & Marketing wartość rynku wzrośnie w kolejnym roku o 7-8 procent.

W Polsce przybywa klientów, którzy są gotowi kupić apartament z prestiżowym adresem w cenie kilkudziesięciu tysięcy złotych za metr kwadratowy. Z raportu „High Level Book” przygotowanego przez specjalistów z High Level Sales & Marketing wynika, że liczba sprzedanych luksusowych apartamentów w Warszawie wzrosła ze 115 w I półroczu 2018 do 126 w I półroczu 2019. W tym samym czasie oferta ekskluzywnych lokali w stolicy zwiększyła się aż o 62 procent.

– Przed dekadą apartamenty premium w Warszawie znajdowały się pod dwoma adresami. W zeszłym roku było ich około 30, a transakcji ponad 200. Próg wejścia, czyli minimalna kwota jaką należy zapłacić za metr kwadratowy nieruchomości tej klasy osiągnęła poziom 25 tysięcy złotych. W Cosmopolitan średnia cena wynosi 32 tysiące złotych i właśnie kończymy sprzedaż 236 apartamentów. To pokazuje, że istnieje grupa zamożnych osób, które napędzają popyt – mówi Karolina Kaim, prezes Tacit Investment.

Dane prezentowane przez High Level Sales & Marketing, ekspertów zajmujących się sprzedażą i marketingiem nieruchomości premium, potwierdza także opracowanie firmy doradczej EY. Z analizy wynika, że w ciągu 4 ostatnich lat ceny ekskluzywnych apartamentów w stolicy wzrosły o 30 procent. Przy takiej dynamice i stabilnej sytuacji na rynkach innych europejskich miast, Warszawa ma teoretycznie szansę dogonić cenowo Amsterdam za rok, Kopenhagę za 2 lata, a Berlin za 3-4 lata.

Warszawa jest miastem z jedną z najniższych wartości premii za luksus, liczonej jako iloraz najwyższej ceny nieruchomości w segmencie luksusowym w stosunku do średniej ceny w segmencie popularnym. Oznacza to, że bariera wejścia na rynek premium jest niższa niż w pozostałych analizowanych miastach. Zdaniem autorów raportu, koszt zakupu nieruchomości premium w stolicy Polski jest wciąż znacznie niższy niż w innych liczących się europejskich metropoliach oraz w USA.

Pełny raport do pobrania

Źródło: www.hlsm.pl