• A A A

Prezes KIG: Rząd powinien wprowadzić rekompensaty dla przedsiębiorców

11.05.2020

W najnowszym numerze magazynu „Manager” Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej mówi o tym, że przedsiębiorcom potrzebny jest szeroki pakiet pomocy przewidujący zarówno bezzwrotną pomoc finansową, jak i rekompensaty.

– Wiele krajów uznało za niezbędne, w imię wyższej potrzeby, rozwiązania, które finalnie przyniosły firmom straty. Te szkody teraz należy zrekompensować lub przynajmniej zminimalizować ich skutki. W konsekwencji poszczególne rządy przejmują okresowo znaczną część kosztów poszkodowanych firm, choćby zobowiązania związane z wypłacaniem wynagrodzeń pracownikom, okresowo zdejmują z firm daniny na rzecz państwa czy samorządów, a także przyznają bezzwrotne dotacje. U nas do czasu pojawienia się założeń Tarczy Finansowej mówiło się wyłącznie o wsparciu i pomocy, nie zaś o rekompensacie. W dodatku stosunkowo niewiele było tu form bezzwrotnych, raczej królowały pożyczki i odroczenia danin. Istotnym elementem w rozwiązaniach międzynarodowych,u nas wciąż niewystarczająco podkreślanym, jest adekwatny do wyzwań system ochrony obrotu gospodarczego (ubezpieczeń transakcji handlowych).

Brak ponadstandardowego wsparcia w tym zakresie może kompletnie zablokować obrót gospodarczy w wielu dziedzinach. Firmy nie będą mogły realizować otrzymanych zleceń, bo nie będą mogły znaleźć kogoś, kto te transakcje ubezpieczy. Będziemy więc mieli powtórkę z roku 2009, tyle że na skalę znacznie większą. W innych krajach ten problem jest rozpoznany i rozwiązany – mówi prezes Andrzej Arendarski.

Więcej w kwietniowym numerze „Managera” do pobrania [TUTAJ].