Prezydent KIG: Dobre prawo powinno być jasne, bardzo oszczędne w słowach i zrozumiałe dla olbrzymiej większości obywateli

24.01.2022

Nie milkną echa po wprowadzeniu Polskiego Ładu

Prezydent Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzej Arendarski, był wczoraj gościem Faktów po Faktach w TVN24. Tematem dyskusji był Polski Ład, który Prezydent Arendarski ocenia jednoznacznie:

„Wielu ekonomistów zwraca uwagę, że mamy dwa równoległe systemy podatkowe. Jako człowiekowi kierującemu się zdrowym rozsądkiem, ta sytuacja mi się bardzo nie podoba. Rozwiązanie to sieje zamęt i chaos” – mówi.

Prezydent KIG dodaje:
„Ludzie będą mieli problemy z tym, by się zdeklarować, w którym systemie mają być rozliczani. Dobre prawo powinno być jasne, bardzo oszczędne w słowach i zrozumiałe dla olbrzymiej większości obywateli. Ta konstrukcja, o której mówimy, zaprzecza tym wszystkim cechom”.
Pytany, czy widzi jakieś pozytywne strony Polskiego Ładu, powiedział:
„Na pewno są pozytywy dla obozu rządzącego, bo redystrybucja przychodów miała trafić do grup społecznych, które są elektoratem Prawa i Sprawiedliwości czy Zjednoczonej Prawicy”.

Cały program można obejrzeć >>>TUTAJ

Skąd tyle kontrowersji wokół Polskiego Ładu?

Otóż zmian mamy kilka. Ta najgłośniejsza to odebranie wszystkim ubezpieczonym prawa do odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej. W przypadku pracowników ten brak odliczenia zostanie skompensowany wyższą kwotą wolną oraz przesunięciem w górę progów podatkowych. Zmienia się też inna generalna zasada – od nowego roku każdy składkę zdrowotną zapłaci do 20 dnia kolejnego miesiąca. W przypadku pozostałych ubezpieczonych najczęściej brak mechanizmów ochronnych, co oznacza gwałtowny wzrost obciążeń daninowych. Więcej na ten temat >>>TUTAJ

Nowy Ład to przede wszystkim wzmocnienie presji inflacyjnej – mocniej obciążeni daninami przedsiębiorcy podniosą ceny towarów i usług. To zwiększy presję płacową.

Podatki w Polskim Ładzie

Najpewniej skorzystają ci, którzy poświęcili ostatnie dwa miesiące na planowanie optymalizacji podatkowej na podstawie znanych projektów i założeń Nowego Ładu. Dobrze zorganizowany biznes, pozwoli zapłacić mniejsze daniny niż konkurencja, co może dać istotną przewagę rynkową.

Za jedną z większych wad trzeba uznać dużą dyskryminację podatników liniowych, choć systemowo legislator postąpił prawidłowo. Nadal jest to podatek z płaską stawką wyłącznie dla dochodów z działalności gospodarczej. Większość zapłaci więcej za obsługę księgową – a to na skutek zwiększonych obciążeń administracyjnych.

Bardzo niekorzystnie wygląda nowy podatek minimalny CIT. Miał utrudnić dużym międzynarodowym podmiotom transferowanie zysków zagranicę i tym samym zaniżanie CIT płaconego w Polsce, najbardziej mogą ucierpieć na tym rozwiązaniu firmy z polskim kapitałem. Więcej >>> TUTAJ

Dodatkowo powstaje czas niepewności. Będzie dużo problemów interpretacyjnych, część przedsiębiorców nie jest też w stanie określić, która forma opodatkowania będzie dla nich najkorzystniejsza. To wszystko przez wyjątkowo krótki, jak na skalę wprowadzanych zmian, okres vacatio legis.

Eksperci zgodnie wskazują, że Polski Ład wprowadził niemałe zamieszanie, któremu przedsiębiorcy (i nie tylko) muszą stawić czoło.

Andrzej Arendarski – od 2021 roku pełni funkcję prezydenta KIG. Pod jego kierownictwem, KIG stała się autentycznym reprezentantem środowisk gospodarczych zrzeszając 160 organizacji, a poprzez nie kilkaset tysięcy firm.

 

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.