• A A A

Procedury po Brexicie - przydatne informacje

29.12.2020

31 grudnia 2020 roku kończy się okres przejściowy, a Wielka Brytania opuści jednolity rynek i unię celną UE

 

Procedury po Brexicie - przydatne informacje

W przypadku firm prowadzących wymianę handlową z Wielką Brytanią, od 1 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe zasady.

Poniżej zamieszczamy przydatne informacje, które pomogą Ci przygotować się na nadchodzące zmiany.

Kampania informacyjna Keep Business Moving – informacje ogólne 

  • https://www.gov.uk/eubusiness – tu dowiesz się, co trzeba wiedzieć, jeżeli chodzi o import, eksport, podatki, cła, świadczenie usług, pracę i dane osobowe.
  • https://www.gov.uk/transition – prosimy o skorzystanie z brexitowego narzędzia w celu uzyskania spersonalizowanej listy niezbędnych działań.
  • https://www.gov.uk/guidance/trader-support-service – jeżeli przewozisz towary pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią Północną, ten Pomocnik Handlowca przeprowadzi Państwa przez wszelkie zmiany związane z realizacją protokołu w sprawie Irlandii Północnej.

Funkcjonowanie granicy

Przewodnik importowo-eksportowy – działania związane z importem i eksportem towarów pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską od 1 stycznia 2021 roku krok po kroku.

Przewodnik przewoźnika drogowego – informacje dla firm transportowych i kierowców komercyjnych przewożących towary pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską.

Strona internetowa rządu polskiego

  • www.brexit.gov.pl – tu znajdziesz specjalny przewodnik dla przedsiębiorców pod tytułem „Zasady współpracy z Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 roku”.

Jak uzyskać brytyjski numer EORI

Ustalenie warunków handlu dla firmy

Siedziba w Wielkiej Brytanii (do celów podatkowych)

Jak może Ci pomóc pośrednik celny lub agent?

Zagadnienia szczegółowe

TOWARY KONTROLOWANE

ŻYWNOŚĆ I ROLNICTWO

Kontrola sanitarna i fitosanitarna

Zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego

Oznakowanie żywności i napojów

 Możesz także napisać do ambasady Wielkiej Brytanii na adres: Poland.KeepBusinessMoving@fco.gov.uk Będzie on monitorowany od 28 grudnia.​

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.