• A A A

Rada Przedsiębiorczości apeluje do Przewodniczącej KE ws. Tarczy Antykryzysowej

25.05.2020

Rada Przedsiębiorczości wystosowała apel do szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen. Organizacje pracodawców domagają się, by Bruksela jak najszybciej sprawdziła, czy pomoc w ramach Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm spełnia unijne wymogi.

W dniu 15 kwietnia 2020 r. polski Rząd wystąpił o zgodę na pomoc publiczną do Komisji Europejskiej w ramach programu Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm. Polskie przedsiębiorstwa zakładały, że udzielenie finansowania przez Polski Fundusz Rozwoju nastąpi najpóźniej do końca kwietnia br. Niestety zbliża się koniec maja i program wciąż nie otrzymał zgody Komisji Europejskiej, co dla polskich przedsiębiorstw oraz ich pracowników jest niezrozumiałe. Zagraża to bankructwu szeregu z nich, co spowoduje utratę pracy przez tysiące pracowników. W tak trudnej i bezprecedensowej sytuacji, decyzje Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu pakietów ratunkowych w państwach członkowskich powinny być liczone w dniach, a nie tygodniach, a już na pewno nie w miesiącach – czytamy w piśmie.

Pod apelem podpisały się Krajowa Izba Gospodarcza, ABSL Poland, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego, Konfederacja Lewiatan, Związek Banków Polskich.

Treść apelu do pobrania [TUTAJ]