• A A A

Relacja: Debata "Dlaczego zapłacimy więcej za gospodarkę odpadami?"

16.01.2019

14 stycznia br. w siedzibie KIG odbyła się debata i konferencja prasowa „Dlaczego zapłacimy więcej za gospodarkę odpadam?”. Oba wydarzenia zostały zorganizowane przez Forum Gospodarki Odpadami, w kład którego weszły najważniejsze organizacje reprezentujące branżę oraz samorządy (KIGO, PIGO, KIG, Rada RIPOK, ZMP oraz ZGW RP). W debacie pod auspicjami miesięcznika „Przegląd Komunalny” wziął udział minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz Magda Gosk, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w resorcie środowiska.

W całej Polsce rosną opłaty za odbiór odpadów komunalnych. W niektórych przypadkach ceny wzrosły nawet o 100 proc. Forum Gospodarki Odpadami zaapelowało podczas debaty o zmiany w prawie, które mogą ograniczyć skalę podwyżek. Ich przyczynami są rosnące koszty gospodarki odpadami wynikające m.in. z wyższych kosztów pracy czy brak rynku zbytu dla odpadów wysegregowanych. Obecnie, zamiast zarabiać, trzeba do nich dopłacać. Problem z zagospodarowaniem opadów wzrósł po zamknięciu rynku chińskiego na odpady z UE i USA. Znacząco na wzrost kosztów wpływa wprowadzenie przepisów, które mają przeciwdziałać patologii w branży (jej przejawem była m.in. ubiegłoroczna fala pożarów odpadów). Nałożyły one bowiem na przedsiębiorstwa branży gospodarki odpadami m.in. wiele nowych wymogów w zakresie zabezpieczeń finansowych i przeciwpożarowych.

Z diagnozą stanu sytuacji na rynku gospodarki odpadowej zapoznał się Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Jego zdaniem najpilniejszymi działaniami na najbliższy czas są konsultacje projektu nowelizacji Ustawy o porządku i czystości w gminach, a później przyjęcie jej przez parlament. Minister Kowalczyk zadeklarował chęć współpracy z branżą odpadową przy tworzeniu tego aktu prawnego oraz przy tworzeniu prawa o rozszerzonej odpowiedzialności producenta.

Po debacie reprezentanci branży i samorządów (Krzysztof Kawczyński – przewodniczący Komitetu Ochrony Środowiska w KIG, Michał Dąbrowski przewodniczący Rady PIGO, Tomasz Uciński – prezes KIGO, Piotr Szewczyk, przewodniczący Rady RIPOK, Andrzej Porawski – dyrektor biura ZMP, Leszek Świętalski – sekretarz generalny ZGW RP) wzięli udział w konferencji prasowej z udziałem mediów zainteresowanych tematem.

Zachęcamy do zapoznania się z szerszą relacją z debaty: kliknij tutaj