RELACJA: Oficjalna wizyta Prezydenta A. Dudy w Meksyku z udziałem KIG i polskich przedsiębiorców

28.04.2017

W dniach 23-26 kwietnia 2017 odbyła się oficjalna wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Meksyku.

Krajową Izbą Gospodarczą reprezentował Wiceprezes Janusz Wiśniewski. W misji wzięło udział także kilkunastu przedsiębiorców z Polski.

Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto porozumieniu pt.: „W kierunku partnerstwa strategicznego między Polską i Meksykiem” zadeklarowali zaangażowanie w rozwój współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej, naukowej, edukacyjnej, sportowej i policyjnej. Prezydenci podkreślili także, że wzmocnienie więzi gospodarczych pomiędzy Polską i Meksykiem jest kluczowe dla dalszego rozwoju stosunków dwustronnych.

Jednym z ważniejszych punktów oficjalnej wizyty była uroczysta ceremonia podpisania umów o współpracy w Pałacu Prezydenckim. W obecności Prezydentów Dudy i Peny Nieto zostały podpisane m.in.:

– deklaracja o wzajemnej współpracy między polskim Ministerstwem Rozwoju i Finansów a meksykańskim Ministerstwem Gospodarki

– porozumienie o współpracy w obszarze kredytów eksportowych między BGK a meksykańskim Krajowym Towarzystwem Kredytowym (Bancomext)

– umowa o współpracy technicznej i naukowej w zakresie badania kosmosu i wykorzystania przestrzeni kosmicznej w celach pokojowych zawarły Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) i Meksykańska Agencja Kosmiczna (AEM).

Natomiast Krajowa Izba Gospodarcza podpisała porozumienie o współpracy z Meksykańską Radą Przedsiębiorców ds. Handlu Zagranicznego, Inwestycji i Technologii (COMCE), a firma PTAKWarsawExpo podpisała porozumienie o partnerstwie w związku z Międzynarodowymi Targami Turystyki (World Travel Show) 2017 r.

W ramach misji odbyło się także Polsko-Meksykańskie Forum Biznesowe z udziałem Prezydenta Dudy organizowane we współpracy z meksykańskim organizacjami otoczenia biznesu COMCE oraz ProMéxico, a następnie spotkania b2b z meksykańskimi firmami. Podczas Forum rozmawiano o bilateralnych możliwościach współpracy biznesowej, a także o dotychczasowych przykładach udanych inwestycji i wymiany handlowej. Prezes Wiśniewski przedstawił także ułatwienia i ograniczenia w dostępie do rynku meksykańskiego dla polskich przedsiębiorców.

Polski Prezydent wyraził również nadzieję, że w 2018 r. z okazji 90-lecia ustanowienia relacji dyplomatycznych między Polską i Meksykiem, Prezydent Pena Nieto złoży oficjalną wizytę w Polsce.

Kontakt

Monika Sasiak
Biuro Współpracy z Zagranicą
tel. 22 630 97 23
msasiak@kig.pl

Maria Nowakowska
Biuro Współpracy z Zagranicą
tel. 22 630 97 83
mnowakowska@kig.pl

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.