• A A A

Systemy kontrolne dla energetyki i przemysłu

08.02.2019

Spółka akcyjna ZAT jest wiodącym na świecie dostawcą systemów kontrolnych dla energetyki i przemysłu. Koncentruje się na opracowywaniu, produkcji i instalacji systemów sterowania dla wymagających procesów przemysłowych z naciskiem na ich bezpieczeństwo i żywotność. Firma należy do liderów w dziedzinie jądrowej i konwencjonalnej energetyki, przemysłu, systemów kolejowych, gazownictwa i inteligentnych systemów. Obecnie działa w 60 krajach świata.

Jako jedno z czterech firm w Unii Europejskiej, ZAT rozwija, produkuje i wdraża swój własny system sterowania dla obwodów pierwotnych elektrowni jądrowych. Systemy kontroli ZAT i know-how firmy zostały wykorzystane w 10% elektrowni jądrowych na świecie i w 30% z nich w Unii Europejskiej. Czeski jądrowy know-how może poszczycić się dobrą reputacją na świecie między innymi właśnie dzięki firmie ZAT. Firma stosuje elementy bezpieczeństwa wykorzystane w energetyce jądrowej również w swoich systemach sterowania dla ciepłownictwa i energetyki wodnej oraz w systemach dla kolejnictwa, przemysłu wydobywczego, gazownictwa i systemach inteligentnych.

ZAT opracowuje i produkuje spersonalizowaną elektronikę przemysłową, jest także producentem urządzeń medycznych.

Firma w swym rozwoju koncentruje się na nowych zastosowaniach z dziedziny technologii w ramach Przemysłu 4.0 i internetu rzeczy (IoT). Została już stworzona 4. generacja systemu sterowania ZAT SandRA (Safe and Reliable Automation). Jednocześnie ZAT koncentruje się na rozwoju superstruktury oprogramowania do przetwarzania i prezentacji danych na nowoczesnych platformach.

Firmę ZAT można zaliczyć do współzałożycieli automatyki na świecie i jest czeską firmą o najdłuższej historii w tej branży. Średni roczny obrót firmy wynosi około 30 milionów EUR.

…..

SandRA (Safe and Reliable Automation) jest nowoczesnym systemem sterowania klasy Distributed Control System (DCS) przeznaczonym dla wymagających gałęzi przemysłu, dla których niezbędna jest wysoka niezawodność oraz długa żywotność systemu sterowania. Szeroka gama oferowanych urządzeń technicznych i możliwych konfiguracji architektury systemowej pozwala na wykorzystanie systemu zarówno do sterowania dużymi jednostkami technologicznymi typu bloków energetycznych, jak też do zarządzania małymi technologiami, takimi jak oczyszczalnie ścieków, stacje kontroli, itp.

Kontakt
Petr Darmovzal
Ambasada Republiki Czeskiej
tel.  22 525 18 57
e-mail: petr_darmovzal@mzv.cz