• A A A

Tanzania planuje zakup kutrów dalekomorskich

01.06.2021

Tanzania. Nowy budżet Ministerstwa Hodowli i Rybołówstwa – zmniejszenie obciążenia eksporterów i środki na zakup kutrów dalekomorskich

Tanzania planuje zakup kutrów dalekomorskich

27 czerwca Minister Hodowli i Rybołówstwa ogłosił założenia budżetu jego resortu na nadchodzący rok 2021/22 (lipiec-czerwiec). Tanzania odnotowała istotne straty w sektorze wskutek paraliżu ruchu międzynarodowego związanego z epidemią COVID-19. Kluczowe zmiany na najbliższy rok obejmować będą redukcję wysokości i liczby opłat dla hodowców zwierząt oraz eksporterów produktów zwierzęcych – np. 5-krotna obniżka kosztu rocznej licencji na eksport owoców morza do wysokości 500 USD. Resort hodowli i rybołówstwa planuje też zakup dwóch kutrów dalekomorskich w roku 2021/22 i dwóch w roku 2022/23.

W ramach budżetu na nadchodzący rok przewidziano szereg ułatwień dla hodowców bydła i firm połowowych/przetwórczych planujących sprzedaż produktów za granicą. To istotne zmiany po okresie rządów prezydenta J. Magufuli, kiedy również firmy z tego obszaru narzekały na zbyt dużą ilość różnorakich podatków i opłat.

W przypadku sygnałów zainteresowania ze strony polskich przedsiębiorstw placówka będzie śledzić losy zamówienia na kutry dalekomorskie. Tanzania dopiero rozpoczyna swoje inwestycje w rybołówstwo dalekomorskie, a na jej wodach terytorialnych dominowały dotychczas statki połowowe z Chin, Korei, Japonii czy UE.

Dowiedz się więcej o tanzańskim rynku

Kontakt

Anna Derbin
Biuro Współpracy z Zagranicą
Krajowa Izba Gospodarcza
tel.: 22 630 96 46, 506 241 636
e-mail: aderbin@kig.pl

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.