Umowa o współpracy między KIG a Agencją Rozwoju Gospodarczego Izby Handlowej San Marino

24.10.2019

Krajowa Izba Gospodarcza podpisała umowę o współpracy z Agencja Rozwoju Gospodarczego – Izby Handlowej Republiki San Marino. Umowa dotyczy współpracy w zakresie przyszłych działań oraz konsolidacji stosunków gospodarczych, turystycznych i kulturalnych między Polską a Republiką San Marino.

Agencja Rozwoju Gospodarczego Izby Handlowej San Marino jest spółką akcyjną o mieszanym kapitale publicznym i prywatnym, 51% należy do Państwa San Marino a 49% do towarzyszeń handlowych (ANIS, UNAS, OSLA, USOT i USC ), banków (Cassa di Risparmio, Banca di San Marino, Banca Agricola Commerciale i Banca Nazionale Sammarinese) oraz uniwersytetu w San Marino.

Dzięki postanowieniom tej nowej umowy przedsiębiorcy z Polski i San Marino mają możliwość dostępu do informacji o procedurach celnych i całej serii przydatnych usług w celu rozszerzenia swojej działalności biznesowej: poszukiwanie agentów i dystrybutorów, organizacja spotkań na miejscu, a także możliwość skorzystania ze wspólnych inicjatyw, które zostaną wdrożone między San Marino i Polską w celu zachęcenia do kontaktów między przedsiębiorcami. Umowa jest zatem nowym narzędziem udostępnianym firmom, które za pośrednictwem KIG mogą liczyć na punkt odniesienia w San Marino.

Republika San Marino – ze stolicą o tej samej nazwie – leży w południowej Europie, na Półwyspie Apenińskim. To enklawa we Włoszech. Powierzchnia kraju wynosi 61 km kw. W San Marino mieszka 29 tys. ludzi, a na jeden kilometr kwadratowy przypada blisko 500 osób. W miastach żyje 89 proc. ludności; największe z nich to: Serravalle, Borgo Maggiore, San Marino. Oficjalną waluta jest euro (EUR).

Branża turystyczna, drobny przemysł oraz emisja znaczków pocztowych to główne gałęzie gospodarki San Marino. Ważną rolę odgrywają też bankowość, przemysł odzieżowy, elektroniczny, ceramiczny i spożywczy.

Turystyka wytwarza – według różnych źródeł – od blisko 50 do 60 proc. PKB kraju. Produkcją natomiast zajmują się przede wszystkim małe i średnie firmy, w których zatrudnionych jest mniej niż 10 pracowników. Mimo że sektor rolno – spożywczy nie jest w San Marino wiodący, uprawia się produkty rolne i owocowo – warzywne wysokiej jakości, z niską zawartością substancji chemicznych.

Specyfiką San Marino są m.in. wytwarzane tradycyjnymi metodami wyroby rzemieślnicze – np. z ceramiki, złota, żelaza, drewna czy materiałów szlachetnych oraz koronki i hafty.


Oficjalne strony
The San Marino Economic Development Agency – Chamber of Commerce – portal Agencji Rozwoju Gospodarczego  – Izby Handlowej w San Marino:
https://www.agency.sm/en
https://www.agency.sm/en/san-marino-at-a-glance
Na oficjalnym portalu Republiki San Marino znajdują się informacje na temat m.in. systemu politycznego, gospodarki, kultury, historii, klimatu czy atrakcji turystycznych:
www.sanmarino.sm

Kontakt:
Krajowa Izba Gospodarcza
Biuro Współpracy z Zagranicą
Elżbieta Wojtas
tel: 22 630 97 52
e-mail: ewojtas@kig.pl

 

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.