Seminarium biznesowe z okazji wizyty Prezydenta Republiki Botswany Pana Mokgweetsi E.K. Masisi w Polsce, 4 grudnia 2018 r.

06.12.2018

W dniu 4 grudnia 2018 r. (wtorek), w siedzibie Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach złożył wizytę Prezydent Republiki Botswany Pan Mokgweetsi E.K. Masisi wraz z Pierwszą Damą Panią Neo Jane Masisi.

Prezydentowi Botswany towarzyszyli Minister Spraw Zagranicznych i Współpracy Pani Unity Dow i Minister Środowiska Naturalnego, Ochrony Zasobów Naturalnych i Turystyki Pan Tshekedi Stanford Khama oraz Ambasador Republiki Botswany Lameck Nthekela i Moemedi Mokgosi, Dyrektor Botswana Investment & Trade Centre na UE w Londynie.

Krajowa Izba Gospodarcza we współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach zorganizowały z tej okazji seminarium biznesowe z udziałem Prezydenta Botswany i towarzyszącej mu delegacji oraz polskich przedsiębiorców.

Z ramienia RIG spotkanie prowadził Pan Prezes Tadeusz Donocik, który witając delegacje podkreślił ogromne znaczenie takiej wizyty dla Izby. Podczas spotkania Pan Minister Janusz Steinhoff wręczył Prezydentowi Botswany Honorowy Złoty Laur Przyjaźni. W spotkaniu uczestniczył również Pan Ambasador Jan Wieliński, doradca dyplomatyczny Prezesa KIG, który zaznaczył, że sytuacja społeczno-polityczna w Botswanie jest stabilna, a gospodarka rozwija się bardzo dobrze. Wśród krajów afrykańskich, które najskuteczniej eliminują korupcję, Botswana zajmuje pierwsze miejsce.

Prezydent Botswany Dr Mokgweetsi Masisi podkreślał, że Botswana jest gotowa do współpracy z polskimi firmami, które chcą rozszerzyć swoją działalność na Afrykę. Prezydent Masisi podczas swojego wystąpienia na seminarium biznesowym w Katowicach w RIG, podzielił się swoimi oczekiwaniami dotyczącymi obecności polskich przedsiębiorców w Botswanie.

„Dowiedziałem się, że niektóre z polskich firm uczestniczących w spotkaniu wyraziły zainteresowanie inwestowaniem w Botswanie i zainicjowały już pierwsze kontakty z potencjalnymi partnerami w celu ustalenia możliwości i warunków współpracy. Wierzę, że dzisiejsze spotkanie oraz dyskusje zaowocują długotrwałymi wzajemnymi relacjami i będziemy mogli zobaczyć polskie marki i firmy w Botswanie”- powiedział Prezydent.

Prezydent Masisi zapewnił polską społeczność biznesową, że rząd zainicjował kilka reform, aby ułatwić prowadzenie biznesu w Botswanie. Przywołał powołanie Botswana One Stop Service Center (BOSSC), którego rolą jest przyspieszenie wydawania zezwoleń, a także szybkie przekazywanie informacji potencjalnym inwestorom.

Prezydent Masisi stwierdził, że wymiana handlowa między Botswaną i Polską jest do tej pory bardzo niska, mimo że możliwości dostępu do rynku są dobre dzięki umowie o partnerstwie gospodarczym SADC-UE. Głównymi polskimi towarami eksportowanymi na rynek botswański są maszyny, urządzenia mechaniczne i elektryczne oraz wyroby z metali nieszlachetnych. Natomiast produktami importowanymi z Botswany są niewielkie ilości materiałów i wyrobów włókienniczych.

Polskie firmy uczestniczyły w spotkaniu zaprezentowały podczas seminarium swoje oferty i zainteresowanie dotyczące współpracy w Botswanie. Następnie uczestniczyły w indywidualnych rozmowach z Prezydentem Botswany nt. proponowanych projektów współpracy.

Wizyta odbyła się z inicjatywy KIG, która współpracuje z Ambasadą Botswany w Sztokholmie oraz Botswana Investment & Trade Centre w Londynie, w ramach przygotowań do misji gospodarczej RPA/Botswana w maju 2019.

Po spotkaniu w RIG, delegacja z Botswany wzięła udział w spotkaniu w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Goście zapoznali się z dorobkiem Instytutu Protez Serca, w tym zwłaszcza z programem „Polskie Sztuczne Serce” oraz podjęli rozmowy na temat możliwych obszarów współpracy.

Dolnośląskie Centrum Chorób Serca „Medinet” zaprezentowało ideę utworzenia Subsaharyjskiego Centrum Kardiochirurgii w Gabarone. Celem planowanego projektu w Botswanie ma być zapewnienie właściwej opieki pacjentom od procesu diagnostycznego do rehabilitacji pooperacyjnej i dalszego nadzoru ambulatoryjnego. Prezydent Masisi podczas wizyty w Fundacji odwiedził zaawansowane technologicznie laboratoria i obejrzał najnowocześniejsze urządzenia, takie jak mechaniczna proteza serca.

Delegacja z Botswany, w której uczestniczyła Pani Unity Dow Minister Spraw Zagranicznych i Współpracy oraz Pan Tshekedi Stanford Khama, Minister Środowiska Naturalnego, Ochrony Zasobów Naturalnych i Turystyki miała okazję do poznania polskiej firmy motoryzacyjnej Carlex Design w Czechowicach Dziedzicach. Ministrom towarzyszył Pan Lameck Nthekela – Ambasador Botswany oraz Pan Moemedi Mokgosi, Dyrektor Botswana Investment & Trade Centre w Londynie i Pan Bartosz Mielecki, Dyrektor Polskiej Grupy Motoryzacyjnej.

Goście z Botswany podczas spotkania z przedstawicielami firmy Carlex Design zapoznali się z działalnością firmy i całego procesu pracy od projektowania poprzez wykonanie poszczególnych elementów aż do końcowych niesamowitych efektów. Przedstawiciele firmy Carlex podkreślali, że najważniejsze są dla nich najwyższy poziom i precyzja wykonania, wysokiej jakości materiały, niesamowita dbałość o szczegóły i bardzo oryginalne pomysły – to wszystko składa się na efekty końcowe. Delegacja z Botswany z zainteresowaniem obserwowała jak projekty zmieniają się w kompletne stylizacje samochodów.

Krajowa Izba Gospodarcza jako kontynuację zapoczątkowanych rozmów i spotkań planuje zorganizowanie wizyty polskich firm w I półroczu 2019 r do Botswany i RPA.

Kontakt

Elżbieta Wojtas
tel 22 630 97 52
email : ewojtas@kig.pl

Agnieszka Salamończyk
tel 22 630 97 73
e-mail: asalamonczyk@kig.pl

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.