RELACJA: II Polsko-Brytyjskie Forum Biznesu Handlu i Inwestycji – „Zielony wzrost”

04.07.2019

Ponad 400 przedstawicieli polskiego i brytyjskiego biznesu,  organizacji pozarządowych, pracowników akademickich, jak również sektora publicznego wzięło udział w II edycji Polsko-Brytyjskiego Forum Biznesu i Inwestycji zorganizowanej pod hasłem „Zielonego wzrostu” w Hotelu Sofitel Victoria w Warszawie. Organizatorami Forum były Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie oraz Krajowa Izba Gospodarcza. Forum było jedynym z głównych wydarzeń organizowanych z okazji obchodów 100. rocznicy nawiązania polsko-brytyjskich stosunków dyplomatycznych.

W wydarzeniu udział wzięli minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz oraz Graham Stuart, minister ds. inwestycji w brytyjskim Ministerstwie Handlu Międzynarodowego oraz polskie i brytyjskie firmy, które swoją działalność opierają na idei ochrony środowiska i redukcji emisji CO2 m.in.. z branż: elektromolbilności, energii odnawianej, zielonych finansów i cleantech.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz odnosząc się do hasła Forum mówiła, o programie Energia+, który zakłada upowszechnienie instalacji fotowoltaicznych czy mikroelektrownii wodnych tak, by mogła z nich korzystać każda rodzina, każdy samorząd i każdy przedsiębiorca. Pani Minister podkreśliła, że Polska planuje przejść na model gospodarki o obiegu zamkniętym, która jest niskoemisyjna, zasobooszczędna, innowacyjna i konkurencyjna. Zielona gospodarka jest też wyraźną szansą dla biznesu.

Podczas wydarzenia została ogłoszona nowa inwestycja brytyjskiej firmy w Polsce. Johnson Matthey zbuduje w Koninie nowy zakład produkcyjny wytwarzający zaawansowane materiały do baterii do samochodów elektrycznych. Zadeklarowana wartość nakładów inwestycyjnych to niemal miliard złotych, a liczba nowych miejsc pracy, ponad 200. Firma zobowiązała się też do współpracy ze szkołami z regionu.

Jednym z tematów pojawiających się podczas Forum była kwestia polsko-brytyjskich relacji  w najbliższej przyszłości. W pierwszy dzień forum odbyła się sesja specjalna poświęcona handlowi między Wielką Brytanią a Polską w kontekście nadchodzącego brexitu, w której ośmiu ekspertów z Wielkiej Brytanii przedstawiało możliwe scenariusze dla kilku branż m.in.- rolno – spożywczej, chemicznej i transportowo- logistycznej.  Wielka Brytania była trzecim największym partnerem handlowym Polski pod względem naszego eksport, za Niemcami i Czechami. Od lat systematycznie wzrasta wartość polsko-brytyjskich obrotów handlowych. W 2018 r. osiągnęły rekordowy poziom 19 mld euro (wzrost o 5 proc. r/r). W porównaniu z 2014 r. obroty towarowe wzrosły o ponad 28 proc.

Prezentacje:

Brexit – Department of Transport: pobierz pdf
Brexit – Defra: pobierz pdf
Brexit – Beis: pobierz pdf
Brexit – DCMS: pobierz pdf
Brexit – HMRC: pobierz pdf

Relacja video: zobacz

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.