• A A A

Zespół Doradców Dyplomatycznych

Zespół Doradców Dyplomatycznych KIG powstał w 2014 roku, a w skład jego wchodzą byli ambasadorowie RP . Jego zadaniem jest przygotowywanie oraz opiniowanie dla KIG kierunków polskiej polityki gospodarczej, systemu promocji i dialogu przedsiębiorców z administracją rządową oraz wsparcie KIG-u w zakresie wypracowania modelu powiązań między biznesem a polityką. Zespół ma wymiar ekspercki i polityczny. Ambasadorzy uczestniczą w przedsięwzięciach promocyjnych organizowanych przez KIG ( konferencje i seminaria gospodarcze, spotkania międzynarodowe o charakterze regionalnym, spotkania z polskimi przedsiębiorcami.) oraz wspierają organizacje przedsięwzięć zagranicznych.

Niezależnie od zaangażowania Zespołu  ZDD w międzynarodową działalność KIG,  spotkania członków Zespołu odbywają się cyklicznie z udziałem wysokiej rangi przedstawicieli dyplomacji ekonomicznej, poniżej – relacje z wybranych spotkań Zespołu.

 

Kontakt
Agnieszka Salamończyk
Zastępca Dyrektora BWZZ
tel. 22 630 97 73
email asalamonczyk@kig.pl

 • W dniu 2 października 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie Zespołu Doradców Dyplomatycznych Krajowej Izby Gospodarczej nowej kadencji. Posiedzenie odbyło się w siedzibie KIG w Warszawie.

  W pierwszej części spotkania odbyło się oficjalne wręczenie nominacji nowym członkom zespołu, o których został powiększony skład ZDD tj. Panu Stanisławowi Smoleniowi, byłemu Ambasadorowi  RP w Iraku oraz Panu Markowi Wejtko, byłemu Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Gospodarki, byłemu Z-cy Stałego Przedstawiciela RP przy OECD w Paryżu i jednocześnie byłemu szefowi Warszawskiego Biura Handlowego w Tajpej/Tajwan. Ambasadorom wręczył nominacje Pan Andrzej Piłat, Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.

  Gościem honorowym  drugiej części spotkania był, Pan Tunc Üğdül, Ambasador Turcji  w Polsce, któremu towarzyszył Radca Handlowy Ambasady Pan Atilla Kizilarslan.

  Pan Ambasador Tunç Üğdül rozpoczął swoją misję dyplomatyczną w Polsce 6 października 2016 roku. Wcześniej pełnił między innymi funkcję Ambasadora w Bratysławie i Rabacie, pełnił również obowiązki Radcy Ministra, Zastępcy Dyrektora Generalnego ds. Organizacji Międzynarodowych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Ukończył Uniwersytety w Ankarze i w Brukseli.

  Krajowa Izba Gospodarcza od wielu lat współpracuje z tureckimi partnerami, zarówno w ramach projektów międzynarodowych, jak i w ramach międzyizbowej współpracy instytucjonalnej na podstawie podpisanych porozumień o współpracy, w tym z Tureckim Stowarzyszeniem Izb Gospodarczych i Giełd Towarowych TOBB, z Izbą Przemysłową Regionu Egejskiego z Izmiru, jak również Izbą Handlowo-Przemysłową z Bursy.

  W dniach 5-9 listopada będziemy gościć w KIG delegację przedsiębiorców i dziennikarzy tureckich w ramach Branżowego Programu Promocji, natomiast w 2019 roku rozpoczynamy realizację międzyizbowego projektu w ramach Turkey-EU Business Dialogue.

  Członkowie Zespołu Doradców Dyplomatycznych Krajowej Izby Gospodarczej omówili z Panem Ambasadorem Tunc wiele tematów związanych z  procesem przedakcesyjnym Turcji, w tym perspektywy negocjacji Turcji z UE, rolą Turcji w relacjach EU-USA, współpracę Turcji  z Rosją i Ukrainą na tle aktualnej  sytuacji w Europie i na świecie.

 • W dniu 5 grudnia 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie Zespołu Doradców Dyplomatycznych Krajowej Izby Gospodarczej nowej kadencji. Posiedzenie odbyło się w siedzibie KIG w Warszawie.

  W pierwszej części spotkania odbyło się oficjalne wręczenie nominacji nowym członkom , zespołu, o których został powiększony skład ZDD tj. Panu Witoldowi Śmidowskiemu, byłemu Ambasadorowi  RP w Arabii Saudyjskiej, Jemenie i Omanie oraz Panu Andrzejowi Byrtowi, byłemu Ambasadorowi w Niemczech oraz we Francji i Monako. Tym samym, od grudnia 2017 roku, zespół liczy już dziewiętnaście osób. Powołania wręczył  Dyrektor Generalny, Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, Pan Marek Kłoczko. Gościem honorowym  drugiej części spotkania był, Pan Pierre Lévy,  Ambasador Francji  w Polsce od września 2016 roku.

  Pan Ambasador Pierre Lévy był wcześniej dyrektorem departamentu Unii Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego (2013-2016), a przedtem ambasadorem w Republice Czeskiej (2009-2013). Był także na placówkach w Niemczech i Singapurze.

  Członkowie Zespołu Doradców Dyplomatycznych Krajowej Izby Gospodarczej omówili z Panem Ambasadorem Levy wiele tematów poruszanych obecnie w mediach a dotyczących  współpracy polsko-francuskiej i jej aktualnego stanu  po wyborach prezydenckich we Francji, roli Francji w UE po Brexicie, przyszłości Trójkąta Weimarskiego na tle aktualnej  sytuacji w Europie i na świecie.

  Spotkanie o charakterze już świątecznym zakończyły wspólne życzenia i wigilijny poczęstunek.

 • W dniu 4 października odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu Doradców Dyplomatycznych Krajowej Izby Gospodarczej nowej kadencji. Posiedzenie odbyło się w siedzibie KIG w Warszawie. Zespół Doradców Dyplomatycznych kreuje dla KIG nowe kierunki  polskiej polityki gospodarczej oraz systemu promocji, wspiera dialog przedsiębiorców z administracją rządową oraz sporządza opinie w zakresie promocji międzynarodowej. W pierwszej części spotkania odbyło się oficjalne wręczenie nominacji 16 byłym  Ambasadorom RP, którzy prowadzili działalność dyplomatyczną w wielu krajach, na wszystkich kontynentach. Powołania wręczał Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Pan Andrzej Arendarski.

  Podczas drugiej części spotkania gościem honorowym był Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, Pan Rolf Wilhelm Nikel. Ambasador Rolf Wilhelm Nikel to wytrawny polityk i znawca problemów oraz niuansów dyplomatycznych zarówno w skali europejskiej jak i ogólnoświatowej; pełnił obowiązki na placówkach we Francji, Nairobii, Stanach Zjednoczonych, a w Polsce przebywa od 2014 r.

  Członkowie Zespołu Doradców Dyplomatycznych Krajowej Izby Gospodarczej omówili z Panem Ambasadorem Nikelem najbardziej aktualne tematy, poruszane obecnie w mediach a dotyczące współpracy polsko-niemieckiej, na tle szerszego spektrum problemów obserwowanych w krajach Unijnych.  Bardzo ożywiona dyskusja trwała do późnych godzin wieczornych.

 • W dniu 7 czerwca br. odbyło się kolejne i tym razem ostatnie w upływającej kadencji władz Krajowej Izby Gospodarczej spotkanie Zespołu Doradców Dyplomatycznych Prezesa KIG.

  Honorowym gościem spotkania był Pan Ambasador Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Pan Marek Prawda to polski socjolog i dyplomata, były Ambasador Polski w Szwecji i Niemczech. 1 września 2012 objął stanowisko stałego przedstawiciela Polski przy Unii Europejskiej. Zakończył urzędowanie 29 lutego 2016, a od 1 kwietnia 2016 r. sprawuje funkcję dyrektora przedstawicielstwa KE w Polsce.

  Spotkanie rozpoczął wykład Pana Ambasadora na temat aktualnej sytuacji w Unii Europejskiej, pozycji Polski na arenie międzynarodowej oraz możliwych scenariuszy rozwoju Europy przy obecnych uwarunkowaniach geopolitycznych i gospodarczych oraz nasilających się trendach migracyjnych. Wykład stanowił wstęp do dyskusji członków zespołu, która przeciągnęła się do późnych godzin wieczornych.

  Spotkanie zakończono podsumowaniem dotychczasowej pracy zespołu oraz wniosek o kontynuację jego działalności w nowej kadencji władz KIG. Pierwsze spotkanie tego grona po zakończeniu procesu wyborczego w KIG odbędzie się we wrześniu 2017 r.

  Zespół Doradców Dyplomatycznych KIG powstał w 2014 roku, a w skład jego wchodzą byli ambasadorowie RP. Jego zadaniem jest przygotowywanie oraz opiniowanie dla KIG kierunków polskiej polityki gospodarczej, systemu promocji i dialogu przedsiębiorców z administracją rządową oraz wsparcie KIG-u w zakresie wypracowania modelu powiązań między biznesem a polityką. Zespół ma wymiar ekspercki i liczy kilkanaście osób.