Gospodarcze Otwarcie Roku

Coroczna konferencja „Gospodarcze Otwarcie Roku” jest wydarzeniem, podczas którego czołowi polscy przedsiębiorcy, politycy i eksperci z sektora finansowego rozmawiają o prognozach, zagrożeniach i szansach gospodarczych dla Polski, Europy i świata w nadchodzącym roku. W spotkaniu co roku bierze udział ponad 250 osób, przedstawicieli rządu, korpusu dyplomatycznego, administracji publicznej, przedsiębiorców oraz reprezentantów izb przemysłowo-handlowych i bilateralnych.

Konferencja ma zasięg ogólnopolski (streaming on-line), a jej prognozy są szeroko komentowane w czołowych polskich mediach. Co roku w konferencji udział bierze 150 przedsiębiorców z sektora MŚP, a relację ogląda średnio 15 000 widzów.

  • W środę, 29 stycznia w Centrum Kreatywności Targowa odbyła się 9. edycja Gospodarczego Otwarcia Roku. Spotkanie jest organizowane cyklicznie na początku każdego roku przez Krajową Izbę Gospodarczą. Wydarzenie poprzedziło uroczyste Otwarcie Centrum Kreatywności Targowa.

    Każdego roku Gospodarcze Otwarcie Roku gromadzi wokół siebie kilkaset osób. Podobnie było i tym razem. Blisko 350 gości wzięło udział w tegorocznej edycji GOR-u. Spotkanie odbyło się pod hasłem „E-mobility revolution is now”. W gronie ekspertów zostały omówione najważniejsze kwestie z zakresu elektromobilności. Paneliści w swoich wystąpieniach odnieśli się m.in. do: kierunków rozwoju elektromobilności w Polsce, zagrożeń i szans związanych z magazynowaniem energii, czy w końcu stosunku wielkiego biznesu i trendów, jakie panują w świecie e-mobility.

    Centrum Kreatywności Targowa zgromadziło przedstawicieli rządu, samorządu, korpusu dyplomatycznego, administracji publicznej, a także reprezentantów miast, które aktywnie włączają się w realizację celów dla elektromobilności w Polsce, przedsiębiorców – przedstawicieli zarówno międzynarodowych korporacji, polskich firm, jak i startupów dostarczających innowacyjnych rozwiązań, deweloperów, oraz ekspertów rynku. W dyskusjach panelowych głos zabrało 20 prelegentów.

    Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli: Ireneusz Zyska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii oraz prof. Elżbieta Mączyńska, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

    Jak co roku zgromadzonych gości powitał Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzej Arendarski. Podsumowując swoje wystąpienie Prezes podkreślił, że: „(…) sens wprowadzania aut elektromobilnych wiąże się również z głębokimi zmianami w polskiej energetyce, która będzie dostarczała energię elektryczną nie obciążając środowiska”.

    Wystąpienie inaugurujące wygłosił Ireneusz Zyska. Minister zwrócił uwagę na zmiany klimatyczne, jakie dokonują się na naszych oczach, zapewnił, że Rząd Rzeczpospolitej Polskiej w pełni angażuje się rozwój odnawialnych źródeł energii, jak powiedział „Polska jest zwolennikiem niskoemisyjnej transformacji energetycznej, ale w sposób ewolucyjny”. Minister odnosząc się do kwestii elektromobilności, podkreślił: „Chcielibyśmy, aby w Polsce zlokalizowany został podmiot produkujący ogniwa do budowy transportu niskoemisyjnego (…) chcielibyśmy stworzyć również haft technologiczny, który zapewni nam we współpracy z liderami transportu niskoemisyjnego, abyśmy w Polsce mogli nabywać kompetencje i rozwijać nowe technologie, aby Polska stała się liderem w tym obszarze w perspektywie następnych 15, 20 lat, dlatego też zaprojektowaliśmy powstanie (…) na Dolnym Śląsku doliny elektromobilności w rozumieniu globalnym”.

    O trendach, jakie panują w gospodarce światowej, również w kontekście gospodarki naszego kraju, mówiła prof. Elżbieta Mączyńska. Wyraziła niepokój nadchodzącymi zmianami w globalnej gospodarce, „(…) kraje wysokorozwinięte cierpią na syndrom gospodarki nadmiaru,(…) produkujemy coraz łatwiej i w gruncie rzeczy coraz taniej”. Profesor wymieniła trzy podstawowe elementy, będące współczesnymi zagrożeniami: „(…) zagrożenie sekularną stagnacją, zagrożenie stałym utrzymywaniem się stóp procentowych i zagrożenie niską inflacją”. Mówczyni z optymizmem natomiast obserwuje rozwój nowych technologii, uważając je za ogromną szansę dla rynku.

    W trakcie paneli dyskusyjnych poruszono najważniejsze zagadnienia z rozwoju elektromobilności. Eksperci pierwszego panelu próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: Co powinno się zmienić, by ewolucja stała się rewolucją? W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na to, że największym wyzwaniem w rozwoju rynku e-mobility, są pieniądze. Zwrócono uwagę na koszty ponoszenia produkcji i magazynowanie energii, a także koszty produkcji samych samochodów elektrycznych.

    Kolejne dwa panele dotyczyły magazynowania energii oraz elektromobilnego otoczenia i nowych form biznesu z nim związanych. Rozmawiano m.in. o roli, jaką odgrywają startupy we wdrażaniu innowacyjnych pomysłów w rozwój samochodów elektrycznych, stosunku wielkich koncernów samochodowych wobec produkcji samochodów napędzanych drogą elektryczną, a także roli, jaką odgrywa państwo we wsparciu rozwoju runku e-mobility.

    W trakcie wydarzenie został również podpisany list intencyjny pomiędzy Krajową Izbą Gospodarczą a Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych. Tym samym oficjalnie Krajowa Izba Gospodarcza przypieczętowała swoje zaangażowanie na rzecz współpracy w rozwoju rynku elektromobilnego w Polsce.

    Gospodarcze Otwarcie Roku jest cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez Krajową Izbę Gospodarczą na początku każdego roku. Partnerami tegorocznej edycji były m.in. Mercedes-Benz, Innogy Go, TÜV SÜD, WKB Lawyers, Polski Komitet Normalizacyjny. Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć z wydarzenia.

     

  • 20 lutego w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej odbyła się 8. edycja Gospodarczego Otwarcia Roku. Blisko 300 uczestników zgromadziło się, by wspólnie z prelegentami porozmawiać o prognozach, zagrożeniach i szansach dla Polski, Europy i świata w rozpoczynającym się roku. Po przywitaniu gości przez Prezesa KIG Andrzeja Arendarskiego wystąpienia otwierające wygłosili: Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński oraz Marcin Ociepa, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

    Andrzej Arendarski, w swoim wystąpieniu podkreślił, że koncentrowanie się na wewnętrznych sporach nie może spowodować, że stracimy z pola widzenia perspektywę europejską i globalną. – Czekają nas ważne wydarzenia. W Europie wybory do PE, które mogą zmienić obraz sceny politycznej, nowa perspektywa finansowa, na świecie – wojna handlowa USA- Chiny, napięcia w relacjach USA – UE. W środku tego wszystkiego Polska – członek UE, ale partner Stanów Zjednoczonych – powiedział prezes Arendarski. Zdaniem prezesa KIG nadal aktualny pozostaje postulat podnoszenia konkurencyjności i ważne pytania, czy dobrze wykorzystaliśmy fundusze UE na lata 2014-2020 i na co możemy liczyć w kolejnej perspektywie.

    GOR to także była doskonała okazja, aby porozmawiać, jak wygląda polska gospodarka z perspektywy przygotowania do funkcjonowania w warunkach przemysłu 4.0. – Myśląc o przemyśle 4.0, poza ogromnymi szansami, trzeba mieć na uwadze równie duże obawy artykułowane zwłaszcza przez niewielkie firmy. Owe obawy związane są z bezpieczeństwem – zaznaczył Andrzej Arendarski. Przemysł 4.0 wiąże się z niespotykaną wręcz otwartość firm na świat. To otwarcie to również ryzyko utraty zasobów, utraty danych, uszkodzenia maszyn czy utraty nad nimi kontroli. – Obawy są silne. Duże firmy mają zasoby by ryzykom przeciwdziałać. Małe firmy takich zasobów nie mają i muszą otrzymać silne wsparcie w zakresie zabezpieczeń – podsumował prezes Arendarski.

    Gościem specjalnym tegorocznej edycji GOR był Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. – Było bardzo dobrze, będzie dobrze. Wciąż mamy do czynienia z polskim cudem gospodarczym” – powiedział Prezes NBP. Jak zaznaczył, wzrost PKB w Polsce w 2019 r. ukształtuje się w przedziale 3,6 – 4 pro. – Nasza gospodarka jest gospodarką wyjątkowo szybko rozwijającą się i zrównoważoną. Chodzi o to, by to tempo wzrostu, które niewątpliwie się obniży, nie obniżyło się nadmiernie. Będzie trochę gorzej, ale nadal bardzo, bardzo dobrze na tle Europy – podsumował prezes Glapiński.

    Pierwsza debata poświęcona była tematyce chińskich inwestycji na polskim rynku oraz stosunkom ekonomiczno-gospodarczym między Polską, a Chinami. Uczestnikami panelu byli: Katarzyna Golik z Instytutu Studiów Politycznych PAN, Bartosz Komasa, Dyrektor ds. relacji Korporacyjnych Bank of China, Dariusz Kurdas, Wiceprezes Firmy Liugong Dressta Machinery, Dominik Mierzejewski reprezentujący Ośrodek Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego oraz Pan Austin Zhang, Dyrektor Huawei ds. Komunikacji Krajów Europy Środkowo-Wschodniej.– Firmy chińskie ciągną na zachód Europy, do Wielkiej Brytanii, Francji czy Włoch, gdzie przejmują spółki np. z sektora AGD – mówił Bartosz Komasa, dyrektor ds. relacji korporacyjnych w Bank of China. – Nasza szansa tkwi w tym, że jesteśmy największym państwem w Europie Środkowo-Wschodniej – dodał dyrektor Komasa.

    Na specyficzne uwarunkowania współpracy z Chinami zwracał uwagę Dominik Mierzejewski z Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego. – Do Łodzi codziennie przyjeżdża pociąg z Chin, w 80 procentach załadowany, a potem wyjeżdża zapełniony w około 20 procentach. Koszt tego transportu jest współfinansowany przez chińskie regiony, co podnosi konkurencyjność ich towarów – wyjaśniał.

    Temat drugiej części wydarzenia „Dlaczego to ostatni dzwonek, by zwiększyć konkurencyjność polskich przedsiębiorstw?” otworzył drogę do dyskusji na temat kondycji Polskiej gospodarki w kontekście międzynarodowym. O przyszłości funduszy unijnych mówił Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista KIG oraz Aleksander Szalecki, Partner Zarządzający Stratego. Znaczenie logistyki i transportu w przemyśle i nie tylko omówił Maciej Starzyk, Menedżer w zespole ds. transportu i logistyki PwC. Ignacy Morawski reprezentujący SpotData przedstawił raport dotyczący konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na rynku europejskim podkreślając stale umacniającą się pozycję Polski na ekonomicznej mapie Europy. Zagadnienie Smart Factory i jego skutki dla przemysłu zaprezentował Cezary Mychlewicz, Dyrektor ds. marketingu branż przemysłowych z firmy Siemens. Włodzimierz Kuc, Dyrektor Działu Inwestycji B+R przedstawił narzędzia finansowe oferowane przez NCBR dla funduszy Venture. Na scenie zaprezentowały się także startup’y – beneficjenci programów NCBR: Eko-HUB S.A., Smart Soft Solutions sp. Z o.o. oraz firma Altlight.

    Zdaniem Piotra Soroczyńskiego, Głównego Ekonomisty KIG wciąż pozostaje niewiadomym rozmiar i kształt funduszy Unijnych związanych z perspektywą 2021 – 2027. Prace nad kolejnym budżetem Unii przesunęły się na nową kadencję Parlamentu Europejskiego i najprawdopodobniej finalizowane będą jesienią tego roku. – Trudno dziś spekulować jaki po wyborach do PE będzie jego skład i jak może on wpływać na optykę kształtowania rozmiarów i sposobów dystrybucji budżetu. Największymi wyzwaniami wydają się zapełnienie wyrwy bo Brexicie oraz sfinansowanie nowych zadań jakich do tej pory w budżecie nie było, czy też były ale miały nieznaczące środki – jak choćby migracje czy obronność. By sprostać tym wyzwaniom postulowane jest zwiększenie środków z około 1,0% PKB do nawet 1,3%. Wciąż jednak mocną pozycję mają zwolennicy ograniczania wydatków Unii, którzy chcieliby składkę do budżetu pozostawić na obecnym poziomie 1,0% PKB lub nawet zmniejszyć – mówił Piotr Soroczyński. Według Głównego Ekonomisty KIG niewiadomą pozostaje też sposób dystrybucji funduszy które znamy, choćby szczególnie istotnych z naszego punktu widzenia środków na politykę spójności. W ich wykorzystaniu partycypować może znacznie więcej beneficjentów niż do tej pory. – Sentyment dotyczący wspierania Nowych Krajów Unii jest mniejszy niż w poprzedniej perspektywie. W konsekwencji środki na politykę spójności mogą mieć nową formułę dystrybucji obejmującą również miej rozwinięte regiony krajów bogatszych, co znacząco uszczupliłoby pulę w której możemy partycypować. Ważne jest więc byśmy jeszcze dziś zastanowili się co ze środków jest wciąż dostępne w bieżącej perspektywie i jak przygotować się do rozdziału następnej puli – dodał Piotr Soroczyński.

    Po krótkiej przerwie goście powitali na scenie Pana Adama Jassera – byłego Ministra oraz Prezesa UOKiK. W swoim wystąpieniu dotyczącym Brexit-u wskazał on szanse i zagrożenia jakie stawia przed nami wizja opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Debata zamykająca oficjalną część wydarzenia dotyczyła publicznych źródeł finansowania w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw oraz startupów w rozpoczynającym się roku. W dyskusji uczestniczył prof. Aleksander Nawrat, Zastepca Dyrektora NCBR, Maciej Ćwikiewicz, Prezes Zarządu PFR Ventures, Arkadiusz Lewicki, Dyrektor KPK IF PUE, Krzysztof Melnarowicz reprezentujący Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Marcin Seniuk pełniący obowiązki Dyrektora Departamentu Rozwoju Startupów w polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

    Doskonałą okazją do spojrzenia na sytuację gospodarczą Polski oraz rolę innowacyjności w globalnej perspektywie będzie światowa premierowa raportu UNIDO Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego pt. “The Role of Innovation and Technology in Inclusive and Sustainable Industrial Development”, którego wnioski po raz pierwszy zostaną publiczne ogłoszone w trakcie „Gospodarczego Otwarcia Roku”. Zadaniem UNIDO jest wspieranie procesów industrializacji i pomaganie krajom rozwijającym się oraz krajom znajdującym się w okresie transformacji gospodarczej w uzyskaniu należnego miejsca w coraz bardziej zglobalizowanej gospodarce światowej. Premiera raportu będzie punktem wyjścia do dyskusji, w jaki sposób rozwijać potencjał przemysłowy Polski i realizować postulat reindustrializacji Europy, uwzględniając jednocześnie wymogi zrównoważonego rozwoju, związane m.in. z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym oraz postulatom społecznym.

  • 21 lutego 2018 roku w The Heart Warsaw odbyła się kolejna edycja Gospodarczego Otwarcia Roku. Podczas tegorocznej edycji skupiliśmy się na konkretnym, ale kluczowym aspekcie rozwoju gospodarczego: profesjonalizacji polskiego rynku Venture Capital oraz nowych programach akceleracji i transferu technologii, a także związanych z tym możliwościach pozyskiwania finansowania i perspektywach inwestycyjnych dla najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw. Dyskusję o szansach i zagrożeniach podjęliśmy ze wszystkimi interesariuszami rynku.

    Wystąpienia wprowadzające wygłosili Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy, Jadwiga Lesisz, Zastępca Prezesa PARP, Aleksander Nawrat, Zastępca Dyrektora NCBR, Maciej Ćwikiewicz, Prezes PFR Ventures, a kluczowe instrumenty finansowania innowacji przedstawili: Anna Brussa, Dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów PARP (Program Scale Up ), Anna Trojanowska, Kierownik Działu Innowacji w Dept. Innowacji i Rozwoju Biznesu PGNiG (Akcelerator MIT Enterprise Forum Poland), Bartosz Sokoliński Dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji ARP SA (Sieć Otwartych Innowacji), Tomasz Sobkowicz, Analityk Inwestycyjny PFR Ventures (Otwarte Innowacje FIZ). Druga część konferencji należała do praktyków, przede wszystkim beneficjentów BRIdge Alfa.

    W wydarzeniu udział wzięło 30 prelegentów i niemal 320 uczestników, w tym 150 przedsiębiorców, 135 przedstawicieli instytucji (agencji rządowych, instytutów badawczych, uczelni wyższych, fundacji i izb gospodarczych) oraz 30 funduszy VC.

    Patronat honorowy:

    Partnerzy:

    Partnerzy instytucjonalni:

    Partnerzy komunikacyjni:

  • 25 stycznia w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej odbyła się szósta edycja Gospodarczego Otwarcia Roku. W konferencji udział wzięli m.in.: Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Pan Jarosław Gowin, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pan Jerzy Kwieciński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Pan Piotr Dardziński i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pan Mariusza Haładyj.

    W tym roku swoje przewidywania dotyczące głównych wskaźników ekonomicznych i sytuacji gospodarczej Polski i Europy w 2017 r. przedstawili  także: Prezes Związku Banków Polskich Pan Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Pani Elżbieta Mączyńska, Główny Ekonomista Polskiej Rady Biznesu Pan Janusz Jankowiak.

    O tzw. Drugiej Ustawie o Innowacyjności oraz Konstytucji dla Biznesu – aktach prawnych przygotowywanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Rozwoju dyskutowali również przedsiębiorcy i eksperci zaproszeni przez Krajową Izbę Gospodarczą.

    Wydarzenie zakończyły dyskusje panelowe na temat instrumentów finansowych dla sektora MŚP oraz sposobów skutecznego badania wiarygodności kontrahentów.

    stopka

     

     

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.