Powrót    |    2024-04-20

Silny głos MŚP w Europie

Jubileusz 35-lecia Krajowej Izby Gospodarczej stał się areną ważnych dyskusji o przyszłości europejskiego biznesu. Głos polskich przedsiębiorców wybrzmiał z mocą, zarówno podczas uroczystości jubileuszowych, jak i poprzedzającego je posiedzenia liderów Eurochambres. Spotkanie to zgromadziło wybitnych przedstawicieli świata biznesu, w tym Marka Radzikowskiego z zarządu Banku PKO BP oraz Andreasa Maierhofera, CEO T-Mobile Polska.

Spotkanie liderów Eurochambres oraz obchody Jubileuszu 35-lecia KIG pokazały, że polski biznes aktywnie uczestniczy w kształtowaniu przyszłości europejskiej gospodarki. Głosy Marka Radzikowskiego i Andreasa Maierhofera, reprezentujące odpowiednio sektor bankowy i technologiczny, podkreśliły kluczowe wyzwania i możliwości, przed którymi stoi Europa. Konieczność wzmacniania konkurencyjności, wspierania ekspansji zagranicznej oraz inwestycji w innowacje to fundamenty, na których musi opierać się dalszy rozwój.

Marek Radzikowski, PKO BP S.A.

„Polska jest tygrysem gospodarczym Europy Środkowo-Wschodniej od 35 lat, odkąd rozpoczęła się transformacja”

Jak wskazywał Marek Radzikowski, Polska ma do odegrania wyjątkową rolę geopolityczną i gospodarczą w utrzymaniu pokoju w Europie oraz zwiększeniu konkurencyjności europejskiej gospodarki. Prezydencja jest okazją do podkreślenia, że europejska gospodarka potrzebuje odważnych reform, które zwiększą jej konkurencyjność i przyspieszą wzrost gospodarczy. Nasz kraj ma ambicje bycia liderem tych zmian.

Podkreślona została także rola wsparcia, jaką bank oferuje przedsiębiorcom w tym procesie, dzieląc się konkretnymi mechanizmami i strategiami. Wystąpienie Marka Radzikowskiego rzuciło światło na potencjał polskich firm w kontekście globalnej konkurencji oraz rolę sektora bankowego we wspieraniu tego rozwoju.

Andreas Maierhofer, T-Mobile

„Problemy dotyczące rozwoju branży ICT możemy rozwiązać tylko jako zjednoczona Europa”

Andreas Maierhofer, CEO T-Mobile Polska, poruszył palące kwestie wyzwań stojących przed europejską przedsiębiorczością. Akcentował konieczność wzajemnego zrozumienia oczekiwań uczestników życia gospodarczego oraz potrzebę budowania konkurencyjnej Europy w kontekście globalnym. Zwrócił uwagę na kluczową rolę sektora ICT, który generuje 5% unijnego PKB, ale wymaga dalszych inwestycji i innowacji, aby nie pozostać w tyle za Stanami Zjednoczonymi i Azją. Według Prezesa T-Mobile, problemy dotyczące rozwoju branży ICT możemy rozwiązać tylko jako zjednoczona Europa.

Czy będziemy kontynentem cyfrowych pionierów, wiodących w dziedzinie sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa i sieci nowej generacji? Czy też pozostaniemy w tyle, gdy inni obejmą prowadzenie w kształtowaniu cyfrowego świata? To pytania, które wybrzmiały podczas jego wystąpienia.

Siła Wspólnoty: KIG i Eurochambres

Eurochambres, Europejskie Stowarzyszenie Izb Przemysłowo-Handlowych, odgrywa kluczową rolę w reprezentowaniu interesów europejskiego biznesu na poziomie Unii Europejskiej. Jako organizacja zrzeszająca izby gospodarcze z całej Europy, Eurochambres aktywnie wpływa na kształtowanie polityki gospodarczej UE, dbając o to, aby głos przedsiębiorców był słyszalny w procesie decyzyjnym. Dzięki zaangażowaniu KIG, polscy przedsiębiorcy mają pewność, że ich głos jest słyszalny w Brukseli, a ich interesy są reprezentowane z siłą i determinacją. To partnerstwo, które buduje mosty między polskim biznesem a europejskimi instytucjami, otwierając drzwi do nowych możliwości i wzmacniając pozycję Polski na gospodarczej mapie Europy.


Partnerzy


Kontakt dla mediów

Katarzyna Wełpa

tel: 22 630 98 31

kom: 534 703 070

mail: kwelpa@kig.pl