Usługi

Zrównoważony rozwój

ESG i zrównoważony rozwój

Zrównoważony rozwój jest gwarantem konkurencyjności polskich firm na rynku europejskim. Nowe regulacje prawne będą miały bezpośredni wpływ na przedsiębiorców. Małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie mają czas do 1 stycznia 2026 roku na spełnienie nowych wymogów wprowadzanych przez Taksonomię i dyrektywę CSRD.

W Krajowej Izbie Gospodarczej weźmiesz udział w webinarach i szkoleniach online, które pomogą Ci wprowadzić firmę na na zieloną ścieżkę rozwoju. Będziesz na bieżąco w temacie aktualnych wymogów prawnych ze szczególnym uwzględnieniem obowiązków spoczywających na małych i średnich przedsiębiorstwach. Znajdziesz tu także ważne dla Twojej firmy informacje gospodarcze, raporty i opinie prawne.

Krajowa Izba Gospodarcza jako istniejąca od 1991 roku organizacja wsparcia biznesu oferuje przedsiębiorcom szereg usług doradczych i strategicznych w zakresie zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym. Jesteśmy centrum wiedzy i doświadczenia o ESG – wokół Krajowej Izby Gospodarczej stworzyliśmy silną merytorycznie grupę ekspertów, którzy od wielu lat zajmują się tematyką zrównoważonego rozwoju. Nasi eksperci są zaangażowani są w najważniejsze grupy robocze i ciała doradcze na poziomie krajowym i unijnym. Dzięki temu najlepiej wiedzą jakie rozwiązania należy wdrożyć w organizacji żeby odpowiadały normom unijnym i innym przepisom prawnym.

Jakie elementy składają się na raportowanie niefinansowe – co raportować?

Raportowanie niefinansowe obejmuje wpływ firmy na środowisko (emisje CO2, zużycie surowców), społeczeństwo (warunki pracy, prawa człowieka) i ład korporacyjny (etyka biznesowa, transparentność). Treść raportu dostosowuje się do branży i oczekiwań interesariuszy. Istnieją różne ramy i standardy raportowania, np. ESRS, GRI lub SASB.

Jak korzyści dla firm płyną z raportowania niefinansowego – dlaczego to jest ważne?

Przedsiębiorstwa wdrażające raportowanie niefinansowe zyskują szereg wymiernych i niemierzalnych korzyści, stając się jednocześnie bardziej odporne na przyszłe wyzwania. Do kluczowych atutów należy zaliczyć:

  • Wzmocnienie reputacji i wizerunku
  • Poprawa efektywności i wzrost wartości
  • Lepsze zrozumienie otoczenia biznesowego
  • Zwiększony dostęp do kapitału

Jak raportować dane niefinansowe – etapy procesu

  1. Określenie zakresu i identyfikacja istotnych kwestii
  2. Zbieranie i weryfikacja danych
  3. Opracowanie raportu
  4. Weryfikacja i upublicznienie raportu

Objerzyj nasze webinary:

Członkini Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej Karolina Opielewicz

Karolina Opielewicz
Członkini Zarządu
Krajowej Izby Gospodarczej

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy funkcjonują w łańcuchach dostaw dużych firm, które składają raporty niefinansowe, mogą być proszone o odnoszenie się do kwestii zrównoważonego rozwoju w swojej działalności.

Jolanta Okońska – Kubica
Przewodnicząca Komitetu ds. ESG

Wykorzystując obecne zasoby, narzędzia gospodarcze szukamy takich rozwiązań, aby przyszłe pokolenia były w stanie normalnie funkcjonować, aby mogły cieszyć się świadomym rozwojem, aby nasza globalna społeczność funkcjonowała jak najlepiej

Posłuchaj co mamy Ci do powiedzenia:

Nasze projekty

Bierzemy aktywny udział w inicjatywach