Powrót    |    2025-04-09

GUS o nastrojach w gospodarce regionalnej w marcu 2025

Jak oceniana jest koniunktura w poszczególnych województwach?

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane na temat koniunktury w gospodarczej w poszczególnych województwach w marcu br. Dane zaprezentowano w podziale na 7 obszarów: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, handel hurtowy, handel detaliczny, transport i gospodarkę magazynową, zakwaterowanie i gastronomię, informację i komunikację.

Opracowanie GUS podaje szczegółowe wyniki ankiety przeprowadzonej wśród przedsiębiorców obejmujące zarówno ocenę bieżącej sytuacji jak też prognoz dotyczących takich obszarów jak m.in. bariery w działalności, ceny, zatrudnienie, portfel zamówień, sytuacja finansowa.

Dane GUS pod lupą KIG

W naszej analizie skupiamy się na wartości wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury w poszczególnych województwach. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury obliczany jest jako średnia z odpowiedzi na pytania z ankiety i przyjmuje wartości od -100 do +100, (wartości poniżej zera oznaczają przewagę negatywnych ocen, powyżej zera – pozytywnych).

Szczegółowe dane na temat koniunktury gospodarczej w województwach w marcu br. dostępne są na stronie GUS: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/koniunktura/koniunktura/koniunktura-gospodarcza-raport-wojewodzki-2025-marzec-2025,9,4.html

Przetwórstwo przemysłowe

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w skali całego kraju poprawił się w ujęciu miesięcznym oraz rocznym i wyniósł w marcu br. minus 6,3 (w stosunku do minus 8,1 w poprzednim miesiącu i minus 7,2 przed rokiem).

Dane w podziale na województwa pokazują, że najwyższy wskaźnik koniunktury w przetwórstwie w marcu br. zanotowało województwo mazowieckie (6,1), a najniższy województwo łódzkie (minus 9,9). Dodatni wskaźnik występuje w 6 województwach, w pozostałych 10 jest ujemny.

W stosunku do poprzedniego miesiąca wskaźnik koniunktury w przetwórstwie przemysłowym  poprawił się w 9 województwach, a pogorszył w 7. Najwyższy wzrost widoczny jest w województwie lubuskim (z minus 5,3 przed miesiącem do minus 0,4 obecnie), a największy spadek w świętokrzyskim (minus 1,4 w lutym, minus 6,0 obecnie)

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym

W ujęciu rocznym, wskaźnik poprawił się w połowie województw, a w pozostałych pogorszył. Wzrost widoczny jest szczególnie w województwie lubuskim (z minus 5,7 przed rokiem do minus 0,4 obecnie). W stosunku do marca 2024 roku największy spadek wskaźnika koniunktury w przetwórstwie widoczny jest w województwie świętokrzyskim (minus 0,9 przed rokiem, obecnie minus 6,0)

Budownictwo

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie w marcu br. w skali całego wyniósł minus 4,9. Oznacza to, że poprawił się w stosunku do poprzedniego miesiąca (minus 6,8 w lutym br.) i pogorszył w ujęciu rocznym (minus 4,0 w marcu 2024 roku).

Dane wojewódzkie pokazują, że najwyższy wskaźnik koniunktury w budownictwie w marcu br. zanotowało województwo podlaskie (11,5), a najniższy – warmińsko-mazurskie (minus 17,0). Dodatni wskaźnik występuje w 3 województwach, w pozostałych 13 jest ujemny.

W stosunku do poprzedniego miesiąca wskaźnik koniunktury poprawił się w 12 województwach, a pogorszył w 4. Najwyższy wzrost widoczny jest w województwie lubuskim (z minus 12,3 przed miesiącem do minus 4,7 obecnie), a największy spadek w warmińsko-mazurskim (minus 9,4 w lutym, minus 17,0 obecnie)

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie

W ujęciu rocznym, wskaźnik pogorszył się w 7 województwach, a poprawił w 9. Największy spadek widoczny jest w województwie pomorskim (z minus 2,5 przed rokiem do minus 15,2 obecnie). W stosunku do marca 2024 roku największy wzrost wskaźnika koniunktury widoczny jest w województwie podlaskim (minus 3,8 przed rokiem, obecnie 11,5).

Handel hurtowy

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu hurtowym w skali całego kraju wyniósł w marcu br. minus 0,9 i był lepszy niż przed miesiącem (minus 1,8), ale gorszy niż w marcu 2024 (minus 0,6).

Dane wojewódzkie pokazują, że najwyższy wskaźnik koniunktury w handlu hurtowym w marcu br. zanotowało województwo podkarpackie (13,0), a najniższy – województwo warmińsko-mazurskie (minus 12,7). Dodatni wskaźnik występuje w 6 województwach, w pozostałych 10 jest ujemny.

W stosunku do poprzedniego miesiąca wskaźnik koniunktury poprawił się w 10 województwach, w 5 pogorszył, a w jednym (wielkopolskim) pozostał bez zmian. Najwyższy wzrost widoczny jest w województwie zachodniopomorskim (z minus 11,6 przed miesiącem do minus 0,9 obecnie), a największy spadek w warmińsko mazurskim (minus 8,7 w lutym, minus 12,7 obecnie)

W ujęciu rocznym, wskaźnik pogorszył się w 7 województwach, a poprawił w 9. Największy spadek widoczny jest w województwie kujawsko-pomorskim (7,4 przed rokiem, minus 5,1 obecnie). W stosunku do marca 2024 roku największy wzrost wskaźnika koniunktury widoczny jest w województwie świętokrzyskim (minus 13,9 przed rokiem, obecnie minus 5,6).

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu hurtowym

Handel detaliczny

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym w skali całego kraju wyniósł w marcu br. minus 1,9. W stosunku do poprzedniego miesiąca (minus 3,2) poprawił się, a w porównaniu z marcem ub.r. (minus 1,2) pogorszył.

Dane wojewódzkie pokazują, że najwyższy wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym w marcu br. zanotowało województwo wielkopolskie (8,2), a najniższy – województwo pomorskie (minus 14,3). Dodatni wskaźnik występuje w 3 województwach, w pozostałych 13 jest ujemny.

W stosunku do poprzedniego miesiąca wskaźnik koniunktury poprawił się w 14 województwach, a w pozostałych 2 pogorszył. Najwyższy wzrost widoczny jest w województwie łódzkim (z minus 3,0 przed miesiącem do 4,4 obecnie), a największy spadek w podkarpackim (minus 9,3 w lutym, minus 11,3 obecnie)

W ujęciu rocznym, wskaźnik pogorszył się w 8 województwach, a w pozostałych 8 poprawił. Największy spadek widoczny jest w województwie pomorskim (minus 6,4 przed rokiem, minus 14,3 obecnie). W stosunku do marca 2024 roku największy wzrost wskaźnika koniunktury widoczny jest w województwie opolskim (minus 12,7 przed rokiem, obecnie minus 1,4).

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym

Transport i gospodarka magazynowa

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w transporcie i gospodarce magazynowej w skali całego kraju wyniósł w marcu br. minus 2,7. Pogorszył się w stosunku do lutego br. (minus 2,5) i poprawił w porównaniu z marcem ub.r. (minus 4,7).

Dane wojewódzkie pokazują, że najwyższy wskaźnik koniunktury w transporcie i gospodarce magazynowej w marcu br. zanotowało województwo mazowieckie (5,6), a najniższy – województwo podkarpackie (minus 32,5). Dodatni wskaźnik występuje w 4 województwach, w pozostałych 12 jest ujemny.

W stosunku do poprzedniego miesiąca wskaźnik koniunktury pogorszył się w 10 województwach, w 5 poprawił, a w jednym (lubelskie) pozostał bez zmian. Największy spadek widoczny jest w województwie świętokrzyskim (29,3 przed miesiącem, minus 13,1 obecnie), a największy wzrost – w mazowieckim (2,3 przed miesiącem, minus 5,6 obecnie).

W ujęciu rocznym, wskaźnik poprawił się w 6 województwach, pogorszył w 9, w jednym (lubuskim) pozostał bez zmian. Największy wzrost widoczny jest w województwie podlaskim  (z minus 30,0 przed rokiem do 5,2 obecnie). W stosunku do marca 2024 roku największy spadek wskaźnika koniunktury widoczny jest w województwie lubelskim  (4,1 przed rokiem, obecnie minus 30,9).

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w transporcie i gospodarce magazynowej

Ciąg dalszy opracowania KIG – do pobrania w notatce, poniżej.

Kontakt

Eksperci KIG przedstawili najnowszą analizę kondycji polskiej gospodarki Comiesięczny Przegląd Makroekonomiczny to publikacja Krajowej Izby Gospodarczej, oferująca aktualną analizę i prognozy dla polskiej gospodarki. Raport zawiera szczegółowe dane dotyczące PKB, produkcji przemysłowej, rynku pracy i innych kluczowych wskaźników. Porównując bieżące wyniki z danymi z poprzednich miesięcy, prezentujemy pełny obraz dynamiki polskiej gospodarki. Nasze comiesięczne przeglądy […]

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-II 2025 roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie styczeń-luty 2025 roku. Produkcja sprzedana przemysłu spadła w analizowanym okresie o 0,9% r/r. W budownictwie produkcja wzrosła w ujęciu rocznym o 0,4%. Pełne dane prezentujemy poniżej. Zatrudnienie i […]

Od dynamicznego rozwoju po stagnację – analiza danych GUS przez ekspertów KIG ujawnia, jak bardzo różni się kondycja gospodarcza polskich województw i jakie wyzwania stoją przed poszczególnymi regionami. Zachęcamy do lektury Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń – luty 2025 roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w okresie styczeń-luty […]

Główny Ekonomista KIG Piotr Soroczyński

Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl