Powrót    |    2025-03-25

Bezrobocie w lutym na poziomie 5,4%

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu lutego 2025

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 846,6 tys. osób i była o 9,0 tys. osób wyższa niż w końcu stycznia oraz o 1,3 tys. osób wyższa niż przed rokiem. Dane te okazały się niższe od naszej prognozy. Lutowy wzrost bezrobocia należy traktować jako sezonowy – zazwyczaj bowiem w miesiącu tym bezrobocie ulega zwiększeniu o około 10-20 tys. osób.

Bezrobocie w lutym 2025. Szczegółowe dane

W lutym liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 104,3 tys. wobec 131,1 tys. w styczniu i 110,1 tys. w lutym roku 2024. Jednoczenie w lutym z rejestrów bezrobocia wyrejestrowano 95,4 tys. osób wobec 79,6 tys. w styczniu oraz 101,9 tys. w lutym roku 2024. Ofert pracy pojawiło się na przestrzeni lutego 81,8 tys. wobec 88,5 tys. w styczniu i 96,8 tys. przed dwunastoma miesiącami.

Stopa bezrobocia wynosząc w końcu lutego 5,4% była taka sama jak miesiąc wcześniej. Jednocześnie stopa bezrobocia okazała się taka sama jak przed rokiem. Poziom stopy bezrobocia w lutym był niższy od naszej prognozy o 0,1 pkt proc.  i zgodny ze średnią z prognoz rynkowych.   

Komentarz Eksperta

Zdaniem Piotra Soroczyńskiego – Głównego Ekonomisty KIG, luty to okres, w którym zazwyczaj statystyki bezrobocia pogarszają się. Na rynek pracy negatywnie działa spadek popytu na pracowników sezonowych w budownictwie, rolnictwie i usługach turystycznych. Jednocześnie do rejestrów wciąż zgłaszają się osoby, które utraciły zatrudnienie z końcem poprzedniego roku.

Prognoza na kolejne miesiące

Na podstawie prezentowanych danych o poziomie bezrobocia można szacować, jakie GUS w swoich kalkulacjach przyjmuje aktualnie wartości liczby pracujących i aktywnych zawodowo. Liczba pracujących wynosząc około 14 831 tys. osób była w lutym wyższa niż przed rokiem o 23 tys. tj. 0,15%. Aktywnych zawodowo było w końcu lutego 15 678 tys. osób – około 24 tys. i 0,15% więcej niż przed rokiem.

Jesteśmy w okresie typowego dla miesięcy jesiennych i zimowych pogorszenie na rynku pracy, blisko lokalnego maksimum. Na przestrzeni wiosny i lata stopa bezrobocia obniży się do 4,9% przy liczbie bezrobotnych 760 tys. osób. Dla grudnia 2025 oczekiwana jest stopa bezrobocia 5,0% przy liczbie bezrobotnych 770 tys. osób.

Sprawdź także wyniki ze stycznia 2025 >>> tutaj

Kontakt

Od dynamicznego rozwoju po stagnację – analiza danych GUS przez ekspertów KIG ujawnia, jak bardzo różni się kondycja gospodarcza polskich województw i jakie wyzwania stoją przed poszczególnymi regionami. Zachęcamy do lektury Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń – luty 2025 roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w okresie styczeń-luty […]

Eksperci KIG przedstawili najnowszą analizę kondycji polskiej gospodarki Comiesięczny Przegląd Makroekonomiczny to publikacja Krajowej Izby Gospodarczej, oferująca aktualną analizę i prognozy dla polskiej gospodarki. Raport zawiera szczegółowe dane dotyczące PKB, produkcji przemysłowej, rynku pracy i innych kluczowych wskaźników. Porównując bieżące wyniki z danymi z poprzednich miesięcy, prezentujemy pełny obraz dynamiki polskiej gospodarki. Nasze comiesięczne przeglądy […]

Dane GUS za styczeń 2025 roku pokazują mieszany obraz polskiej gospodarki. Spadek produkcji przemysłowej kontrastuje ze wzrostem w budownictwie. Różnice widać także na rynku pracy, gdzie zatrudnienie i płace zmieniały się w zależności od branży. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w styczniu 2025 roku. Zatrudnienie i płace Zatrudnienie w całym […]

Główny Ekonomista KIG Piotr Soroczyński

Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl