Powrót    |    2024-11-27

Bezrobocie w październiku zbliżone do prognoz KIG

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu października 2024.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 765,5 tys. osób i była o 4,1 tys. osób niższa niż w końcu września oraz o 4,9 tys. osób niższa niż przed rokiem.

Dane te okazały się zbliżone do naszej prognozy. Październikowy spadek bezrobocia należy traktować jako sezonowy – zazwyczaj bowiem w miesiącu tym, bezrobocie ulega zmniejszeniu o około 5-10 tys. osób. 

Szczegółowe dane o stopie bezrobocia

Stopa bezrobocia wynosząc w końcu października 4,9% była o 0,1 pkt proc. niższa niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie stopa bezrobocia okazała się o 0,1 pkt. proc niższa niż przed rokiem. (to lepiej niż w trzech ostatnich miesiącach, kiedy to stopa była dokładnie taka jak rok wcześniej. W okresie od października 2021 do czerwca 2024 stopa bezrobocia za każdym razem okazywała się niższa niż przed rokiem. Poziom stopy bezrobocia w październiku był niższy od naszej prognozy i średniej z prognoz rynkowych. Poziom stopy bezrobocia zestawiony ze zmianą liczby zarejestrowanych bezrobotnych wskazuje jednak, iż zmiana stopy z 5,0% we wrześniu na 4,9% w październiku – to bardziej efekt tego, że tym razem dane do prezentacji publiczności w formacie z widocznym jednym miejscem po przecinku, zostały zaokrąglone w dół, a nie w górę, jak we wrześniu.  

Komentarz Eksperta

Zdaniem Piotra Soroczyńskiego – Głównego Ekonomisty KIG, październik to okres, w którym zazwyczaj statystyki bezrobocia stabilizują się, lub nieznacznie tylko poprawiają. Na rynek pracy mniej już działa popyt na pracowników sezonowych w budownictwie, rolnictwie i usługach turystycznych. Tym razem na statystyki bezrobocia powinna też pozytywnie oddziaływać obserwowana w gospodarce stopniowa poprawa koniunktury.  

Prognoza na kolejne miesiące

Na podstawie prezentowanych danych o poziomie bezrobocia można szacować, jakie GUS w swoich kalkulacjach przyjmuje aktualnie wartości liczby pracujących i aktywnych zawodowo. Liczba pracujących wynosząc około 14 857 tys. osób była w październiku wyższa niż przed rokiem o 219 tys. tj. 1,50%. Aktywnych zawodowo było w końcu października 15 622 tys. osób – około 214 tys. i 1,39% więcej niż przed rokiem.  

Przed nami typowe dla miesięcy jesiennych i zimowych pogorszenie na rynku pracy. Dla końca grudnia oczekujemy stopy bezrobocia na poziomie 5,1% przy liczbie bezrobotnych rzędu 785 – 790 tys. osób. Lokalne maksimum przypadnie w lutym, dla którego oczekujemy stopy bezrobocia na poziomie 5,4% przy liczbie bezrobotnych 835 tys. osób. 

Kontakt

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-XI 2024 roku GUS przedstawił szczegółowy obraz sytuacji gospodarczej w branżach w Polsce za okres I – XI 2024 roku. Dane te pozwalają na ocenę, które sektory gospodarki radzą sobie najlepiej, a które zmagają się z trudnościami. Przemysł odnotował niewielki wzrost produkcji, podczas […]

Najnowszy raport Krajowej Izby Gospodarczej potwierdza to, co obserwujemy od dłuższego czasu: sytuacja gospodarcza w poszczególnych województwach Polski jest zróżnicowana. Choć ogólne wskaźniki makroekonomiczne prezentują się pozytywnie, to patrząc na dane na poziomie regionalnym, widzimy wyraźne różnice w dynamice wzrostu, poziomie bezrobocia czy wysokości płac Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń-listopad 2024 roku […]

Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej opublikowali raport, w którym przedstawili szczegółowy obraz polskiej gospodarki. Najnowszy raport zawiera kompleksowe dane dotyczące produktu krajowego brutto, rynku pracy, płac oraz bilansu obrotów bieżących. Analiza tych wskaźników pozwala na dokładną ocenę aktualnej sytuacji gospodarczej i sformułowanie prognoz na przyszłość. PKB i jego składowe Ludność, rynek pracy, płace i świadczenia Bilans […]

Główny Ekonomista KIG Piotr Soroczyński

Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl