Powrót    |    2025-07-21

Roboty specjalistyczne ciągną budownictwo w górę. Wyniki za czerwiec 2025

Czerwiec pozytywnym sygnałem dla budownictwa – dane GUS

Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej przeanalizowali dane GUS dotyczące produkcji budowlano-montażowej w czerwcu 2025 roku. Po kilku słabszych miesiącach, sektor budowlany zanotował odbicie – zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. Szczególnie mocno wzrosła aktywność w robotach specjalistycznych, a całkowita produkcja okazała się lepsza niż przewidywały wcześniejsze prognozy. Wzrosty te mogą sugerować odbudowę dynamiki w branży, choć nie wszystkie segmenty budownictwa rosną równomiernie.

Produkcja budowlano-montażowa powyżej linii trendu – czy to trwałe odbicie?

Czerwiec przyniósł solidne odbicie w budownictwie – produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 10,3% w porównaniu do maja i o 2,2% rok do roku, co oznacza wyraźne wyjście z poprzednich spadków.

Dane lepsze od oczekiwań – wzrost w ujęciu rocznym przewyższył prognozy KIG oraz oczekiwania rynkowe.

Roboty specjalistyczne liderem wzrostu – w czerwcu wzrost produkcji w tej kategorii osiągnął 17,7% m/m i aż 20,8% r/r.

Ceny produkcji rosną umiarkowanie – w ujęciu rocznym wzrosły o 2,9%, ale w relacji miesięcznej pozostały bez zmian.

Szczegółowe dane z sektora budownictwa. Czerwiec 2025

Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 10,3% wyższa niż miesiąc wcześniej oraz wyższa o 2,2% w porównaniu do wyników czerwca 2024 roku (wtedy produkcja notowała spadek r/r o 8,9%).  

Wzrost poziomu sprzedaży budowlano-montażowej w czerwcu w ujęciu miesięcznym jest typowym zjawiskiem.  

Przypomnijmy, że dane za marzec – maj br. pokazywały utrzymanie się produkcji budowlano-montażowej na poziomie wyraźnie niższym w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. 

Dane GUS w ujęciu rocznym okazały się lepsze od prognoz KIG i oczekiwań rynkowych. 

Według statystyk oczyszczonych z wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa w czerwcu br. była wyższa o 2,1% niż przed rokiem i o 3,2% wyższa w porównaniu z poprzednim miesiącem.   

Dane w ujęciu miesięcznym pokazują wzrost produkcji budowlano-montażowej we wszystkich grupach: w jednostkach wykonujących roboty budowlane specjalistyczne produkcja wzrosła o 17,7%; w firmach zajmujących się budową budynków o 8,9%; w przedsiębiorstwach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 6,6%.  

W porównaniu z czerwcem 2024 roku produkcja budowlano-montażowa spadła jedynie w przedsiębiorstwach zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 11,0%). Wzrosła natomiast w jednostkach wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 20,8%) oraz w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków (o 8,0%).  

Ceny produkcji budowlano-montażowej w czerwcu br. nie uległy zmianie w stosunku do poprzedniego miesiąca i były o 2,9% wyższe w ujęciu rocznym. Przypomnijmy, że w poprzednim miesiącu ceny były wyższe o 0,3% m/m oraz o 3,3% r/r. 

Sprawdź także

Czerwcowy wzrost płac

Chcesz wiedzieć więcej?

Aktualności i wydarzenia

Kontakt

Miesięczny obraz gospodarki – najnowsze wskaźniki i prognozy według KIG Polska gospodarka przyspiesza Wzrost gospodarczy, spadające bezrobocie i dodatnia dynamika produkcji przemysłowej wskazują, że polska gospodarka wychodzi na prostą po trudniejszych latach. Dla przeciętnego obywatela to sygnał większych szans na zatrudnienie, stabilniejszych dochodów i większej przewidywalności w planowaniu przyszłości. Dla firm i przedsiębiorców – to […]

Od dynamicznego rozwoju po stagnację – analiza danych GUS przez ekspertów KIG ujawnia, jak bardzo różni się kondycja gospodarcza polskich województw i jakie wyzwania stoją przed poszczególnymi regionami. Zachęcamy do lektury Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń – maj 2025 roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w pierwszym kwartale […]

GUS podsumował pierwsze miesiące 2025 roku w gospodarce. Produkcja przemysłowa i budowlana nieznacznie wzrosły, ale zatrudnienie spadło. Wynagrodzenia nadal rosną, choć nie we wszystkich branżach widać poprawę. Mimo słabszych wyników w maju, rosnące zamówienia w przemyśle dają nadzieję na lepszą drugą połowę roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie […]

Główny Ekonomista KIG Piotr Soroczyński

Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl