Styczniowe dane GUS o usługach

Produkcja usług w styczniu 2025
Główny Urząd Statystyczny rozpoczął prezentację danych dotyczących dynamiki produkcji usług. Dane dotyczą firm zatrudniających 10 lub więcej osób i prezentowane są dla 6 sekcji działalności usługowych: transportu i gospodarki magazynowej; działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi; informacji i komunikacji; działalności związanej z obsługą rynku nieruchomości; działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej; działalności w zakresie usług administrowania i działalności wspierającej.[1]
Dane publikowane są z dwumiesięcznym opóźnieniem w stosunku do pozostałych, ogłaszanych przez GUS w cyklu miesięcznym danych z obszaru gospodarki. W kwietniu opublikowane zostały dane za styczeń br.
Spadek miesięczny i wzrost roczny
- Według danych wstępnych, w styczniu 2025 roku produkcja usług (w cenach stałych, w formule danych niewyrównanych sezonowo) spadła ogółem w ujęciu miesięcznym o 13,3% procent i była wyższa o 7,7% niż przed rokiem.
- W grudniu 2024 roku produkcja usług była wyższa o 9,4% w ujęciu miesięcznym i wyższa o 4,1% w ujęciu rocznym.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja usług w styczniu br. była wyższa o 7,6% w ujęciu rocznym i większa o 2,6% w stosunku do poprzedniego miesiąca.
W ujęciu miesięcznym – spadki we wszystkich analizowanych kategoriach usług
działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – spadek o 28,5% |
informacja i komunikacja – spadek o 19,8% |
ziałalność związana z obsługą rynku nieruchomości – spadek o 15,8% |
działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi – spadek o 5,4% |
działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca – spadek o 4,3% |
transport i gospodarka magazynowa – spadek o 3,0%. |
W stosunku do stycznia 2024 roku – wzrost (w prawie wszystkich kategoriach)
działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – spadek o 9,8% r/r. |
działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca – wzrost o 10,7% |
informacja i komunikacja – wzrost o 10,7% |
działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – wzrost o 7,4% |
transport i gospodarka magazynowa- wzrost o 6,8% |
działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi – wzrost o 6,4% |
Turystyka rośnie, architektura i film notują największe spadki produkcji usług
Ze szczegółowych danych GUS wynika, że w styczniu 2025 r. największy spadek produkcji usług w porównaniu z poprzednim miesiącem zanotowano w kategoriach: architektura i inżynieria; badania i analizy techniczne (o 50,9%); produkcja filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, nagrań dźwiękowych i muzycznych (o 37,9%); doradztwo związane z zarządzaniem (o 30,4%). Produkcja w ujęciu miesięcznym wzrosła w przypadku: działalności organizatorów turystyki, agentów turystycznych oraz pozostałej działalności usługowej w zakresie rezerwacji i działalności z nią związanych (o 5,9%); działalności w zakresie wynajmu i dzierżawy (o 2,1%); działalności usługowej związanej z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowaniem terenów zieleni (o 1,8%).
Produkcja usług w ujęciu rocznym wzrosła najmocniej w przypadku: działalności związanej z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (wzrost o 26,0%); działalności organizatorów turystyki, agentów turystycznych oraz pozostałej działalności usługowej w zakresie rezerwacji i działalności z nią związanych (wzrost o 25,5%); działalności usługowej w zakresie informacji (wzrost o 23,1%). Z kolei największe spadki w stosunku do stycznia 2024 roku odnotowały: działalność pocztowa i kurierska (o 13,7%); działalność związana z obsługą rynku nieruchomości (o 9,8%).
GUS w komunikacie podał również dane na temat struktury produkcji usług.

[1] Informacje dotyczą podmiotów, które w ramach swojej podstawowej działalności świadczą usługi w zakresie: transportu i gospodarki magazynowej, zakwaterowania i usług gastronomicznych, technologii informatycznych, przetwarzania danych oraz pozostałej działalności usługowej w zakresie informacji, obsługi rynku nieruchomości, działalności rachunkowo-księgowej, zarządzania, architektury i inżynierii, badań i analiz technicznych, reklamy oraz badań rynku i opinii publicznej, wynajmu i dzierżawy, zatrudnienia, działalności organizatorów turystyki, działalności detektywistycznej i ochroniarskiej, utrzymania porządku i sprzątania wewnątrz i na zewnątrz budynków wszelkich typów oraz administracyjnej obsługi biura.
Kontakt
Eksperci KIG przedstawili najnowszą analizę kondycji polskiej gospodarki Comiesięczny Przegląd Makroekonomiczny to publikacja Krajowej Izby Gospodarczej, oferująca aktualną analizę i prognozy dla polskiej gospodarki. Raport zawiera szczegółowe dane dotyczące PKB, produkcji przemysłowej, rynku pracy i innych kluczowych wskaźników. Porównując bieżące wyniki z danymi z poprzednich miesięcy, prezentujemy pełny obraz dynamiki polskiej gospodarki. Nasze comiesięczne przeglądy […]
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-II 2025 roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie styczeń-luty 2025 roku. Produkcja sprzedana przemysłu spadła w analizowanym okresie o 0,9% r/r. W budownictwie produkcja wzrosła w ujęciu rocznym o 0,4%. Pełne dane prezentujemy poniżej. Zatrudnienie i […]
Od dynamicznego rozwoju po stagnację – analiza danych GUS przez ekspertów KIG ujawnia, jak bardzo różni się kondycja gospodarcza polskich województw i jakie wyzwania stoją przed poszczególnymi regionami. Zachęcamy do lektury Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń – luty 2025 roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w okresie styczeń-luty […]

Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl