Powrót    |    2024-08-26

Lipcowe dane o handlu hurtowym są minimalnie lepsze od prognoz KIG

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego w lipcu br.

Sprzedaż okazała się o 1,6% wyższa niż w czerwcu br. i o 4,0% wyższa niż w analogicznym okresie 2023 roku. Warto przypomnieć, że w lipcu ub.r. handel hurtowy zanotował spadek o 18,0 r/r.

Warto również wspomnieć, że dane GUS o koniunkturze w przetwórstwie, budownictwie, handlu i usługach w sierpniu w przypadku handlu hurtowego pokazują wzrost wskaźnika (oznacza to, że w branży powiększył się odsetek przedsiębiorców spodziewających się poprawy sytuacji gospodarczej w stosunku do przedsiębiorców oczekujących pogorszenia). Ponadto, handel hurtowy jest jedną z 3 branż (spośród 8 analizowanych w ramach badań koniunktury przez GUS), w których poziom wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury (niewyrównywany sezonowo) jest dodatni (odsetek przedsiębiorców spodziewających się poprawy sytuacji gospodarczej w najbliższych trzech miesiącach lub obserwujących taką poprawę, przeważa nad odsetkiem przedsiębiorców oczekujących pogorszenia).

Wzrost sprzedaży hurtowej w lipcu: które sektory napędziły rynek?

Na ogólny wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym w lipcu złożyły się wyniki  osiągnięte w takich kategoriach jak: wyroby tytoniowe (wzrost o 11,4%); napoje alkoholowe i bezalkoholowe (wzrost o 6,8%); niewyspecjalizowane (wzrost o 4,5%); agd, rtv, artykuły użytku domowego (wzrost o 4,4%); półprodukty i odpady pochodzenia nierolniczego oraz złom (wzrost o 4,1%); żywność (wzrost o 1,8%). W stosunku do czerwca br. spadła sprzedaż kosmetyków i wyrobów farmaceutycznych (o 7,0%); narzędzi technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyn, urządzeń i dodatkowego wyposażenia (o 2,8%); sprzedaż realizowana na zlecenie (o 1,1%).

Dynamika sprzedaży: wzrosty i spadki w poszczególnych kategoriach

Dane w ujęciu rocznym pokazują wzrost sprzedaży w kategoriach: realizowana na zlecenie (o 17,4%); półprodukty i odpady pochodzenia nierolniczego oraz złom (o 12,8%); wyroby tytoniowe (o 8,2%); kosmetyki i wyroby farmaceutyczne (o 7,0%); narzędzia technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyny, urządzenia i dodatkowe wyposażenie (o 0,3%). W porównaniu z lipcem ub. roku niższe poziomy zanotowała sprzedaż hurtowa: agd, rtv, artykułów użytku domowego (spadek o 9,1%); niewyspecjalizowana (spadek o 5,4%); żywności (spadek o 2,0%); napojów alkoholowych i bezalkoholowych (spadek o 1,1%).

W lipcu 2024 roku nowe zamówienia w przemyśle osiągnęły poziom zbliżony do ubiegłego roku (w czerwcu notowano spadek o 1,4% r/r). Poziom zamówień eksportowych był o 0,7% wyższy niż przed rokiem (w czerwcu br. zamówienia eksportowe wzrosły o 0,1% r/r).

Kontakt

Raport KIG potwierdza. Polska gospodarka na dobrej drodze Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej opublikowali raport, w którym przedstawiono m.in. szczegółową analizę dynamiki PKB w Polsce za drugi kwartał 2024 roku, potwierdzając wcześniejsze prognozy dotyczące przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Konsumpcja i inwestycje napędzają wzrost, a perspektywy na kolejne lata są obiecujące. PKB w II kw. 2024 r. wzrósł […]

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-VIII 2024 roku GUS przedstawił szczegółowy obraz sytuacji gospodarczej w branżach w Polsce za okres I – VIII 2024 roku. Dane te pozwalają na ocenę, które sektory gospodarki radzą sobie najlepiej, a które zmagają się z trudnościami. Sektory związane z inwestycjami, takie jak […]

Eksperci KIG, w swoim najnowszym comiesięcznym przeglądzie województw, podkreślają zróżnicowanie sytuacji gospodarczej w poszczególnych regionach kraju Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń-sierpień 2024 Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące sytuacji gospodarczej w poszczególnych województwach Polski w okresie od stycznia do sierpnia 2024 roku. Raport ukazuje zarówno pozytywne tendencje, jak i wyzwania, z […]

Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl