Powrót    |    2025-03-25

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego w lutym 2025

raport KIG

Luty 2025: Słabsze wyniki handlu hurtowego niż prognozowano

Zgodnie z danymi GUS, sprzedaż okazała się o 1,8% niższa niż w styczniu i o 3,1% niższa niż w analogicznym okresie 2024 roku. Przypomnijmy, że przed miesiącem dane roczne pokazywały spadek sprzedaży hurtowej o 0,6%.

Dane okazały się gorsze do prognoz KIG.

Które branże zyskały, a które straciły?

Warto dodać, że zazwyczaj w lutym w handlu hurtowym obserwowany jest lekki wzrost (w tym roku mamy jednak do czynienia ze spadkiem). Zwiększenie aktywności w handlu (po okresie wygaszania aktywności z okresu świąteczno-noworocznego) będzie zapewne widoczne dopiero w wynikach za marzec. 

Sprzedaż hurtowa w ujęciu miesięcznym w lutym br. spadła w niemal wszystkich kategoriach (poza agd, rtv i artykułami użytku domowego, których sprzedaż wzrosła o 13,7%). Na ogólny spadek wpłynęły m.in. dużo gorsze niż przed miesiącem wyniki sprzedaży hurtowej napojów alkoholowych i bezalkoholowych (spadek o 13,4%) oraz wyrobów tytoniowych (spadek o 12,5%). Dane z pozostałych kategorii wyglądają następująco: żywność – spadek o 7,4%; kosmetyki i wyroby farmaceutyczne – spadek o 6,9%; niewyspecjalizowane – spadek o 4,9%; realizowana na zlecenie – spadek o 3,7%; narzędzia technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyny, urządzenia i dodatkowe wyposażenie – spadek o 0,6%; półprodukty i odpady pochodzenia nierolniczego oraz złom – spadek o 0,3%.

Wyniki gorsze niż w styczniu i w analogicznym okresie roku ubiegłego

Gorsze niż przed rokiem wyniki sprzedaży hurtowej ogółem w lutym br. to efekt spadków w takich kategoriach, jak: narzędzia technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyny, urządzenia i dodatkowe wyposażenie (spadek o 16,5%); niewyspecjalizowane (spadek o 15,9%); napoje alkoholowe i bezalkoholowe (spadek o 7,1%). W pozostałych kategoriach sprzedaż wzrosła – w przypadku wyrobów tytoniowych o 13,4%; kosmetyków i wyrobów farmaceutycznych  o 11,3%; półproduktów pochodzenia rolniczego i złomu  o 9,0%; żywności  o 7,4%; realizowana na zlecenie – o 3,9%.

Zamówienia w przemyśle

W lutym br. roku nowe zamówienia w przemyśle spadły w ujęciu rocznym o 2,2%. Przypomnijmy, że przed miesiącem poziom zamówień notował wzrost r/r o 0,4%.  

Poziom zamówień eksportowych był o 1,3% wyższy niż przed rokiem (w styczniu zamówienia eksportowe spadły o 3,5% r/r).

Sprawdź także wyniki sprzedaży detalicznej

Sprzedaż detaliczna w lutym 2025 roku

Kontakt

Eksperci KIG przedstawili najnowszą analizę kondycji polskiej gospodarki Comiesięczny Przegląd Makroekonomiczny to publikacja Krajowej Izby Gospodarczej, oferująca aktualną analizę i prognozy dla polskiej gospodarki. Raport zawiera szczegółowe dane dotyczące PKB, produkcji przemysłowej, rynku pracy i innych kluczowych wskaźników. Porównując bieżące wyniki z danymi z poprzednich miesięcy, prezentujemy pełny obraz dynamiki polskiej gospodarki. Nasze comiesięczne przeglądy […]

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-II 2025 roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie styczeń-luty 2025 roku. Produkcja sprzedana przemysłu spadła w analizowanym okresie o 0,9% r/r. W budownictwie produkcja wzrosła w ujęciu rocznym o 0,4%. Pełne dane prezentujemy poniżej. Zatrudnienie i […]

Od dynamicznego rozwoju po stagnację – analiza danych GUS przez ekspertów KIG ujawnia, jak bardzo różni się kondycja gospodarcza polskich województw i jakie wyzwania stoją przed poszczególnymi regionami. Zachęcamy do lektury Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń – luty 2025 roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w okresie styczeń-luty […]

Główny Ekonomista KIG Piotr Soroczyński

Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl