Powrót    |    2024-12-16

Ceny żywności i energii wciąż podbijają inflację

Inflacja bazowa w Polsce ponownie wzrosła

Narodowy Bank Polski zaprezentował kalkulacje czterech mierników inflacji bazowej dla listopada 2024 roku. Pozwalają one decydentom i analitykom wyrobić sobie zdanie, jak wyglądałaby inflacja po odjęciu wpływu cen żywności i energii, cen administrowanych, czy cen, które w ostatnim czasie ulegały skrajnym zmianom.

Inflacja bazowa w listopadzie: Co pokazują dane NBP?

Najwięcej uwagi analityków przyciąga wskaźnik wykluczający wpływ cen żywności i energii. Dla listopada br. jego roczny indeks oszacowany został na 4,3%, wobec 4,1% w październiku. Skoro ceny ogółem były w listopadzie wyższe niż przed rokiem o 4,7% (a w październiku o 5,0%), to otrzymujemy informację, iż w listopadzie ceny żywności i energii (rozumiane łącznie) podbijały inflację (w nieco mniejszym stopniu niż w październiku).

Warto podkreślić, że miernik inflacji bazowej w formule wykluczającej ceny żywności i energii jest uważany za najlepiej odwzorowujący co się dzieje z cenami, na które ma wpływ polityka monetarna (tam, gdzie powinny działać zależności popyt/podaż/cena).

Drugim z przyciągających zainteresowanie analityków jest wskaźnik wykluczający ceny administrowane. Dla listopada br. jego roczny indeks oszacowany został na 3,2% wobec 3,5% w październiku. Skoro ceny ogółem były w listopadzie wyższe niż przed rokiem o 4,7%, a w październiku o 5,0%, to otrzymujemy informację, iż w ostatnich miesiącach ceny administrowane inflację ogółem podbijają.

W przypadku pozostałych dwóch mierników inflacji bazowej oczyszczających inflację z wpływu anormalnego czy gwałtownego przebiegu zmian części cen, czyli wskaźnika wyłączającego ceny najbardziej zmienne oraz wskaźnika w formule 15% średniej obciętej – pierwszy z nich utrzymuje się powyżej ogólnego wskaźnika wzrostu cen (5,3% wobec 5,3% w październiku) obniżając inflację, natomiast drugi miernik (4,4% wobec 4,5% w październiku) utrzymuje się poniżej ogólnego wskaźnika cen.

Kontakt

Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej opublikowali raport, w którym przedstawili szczegółowy obraz polskiej gospodarki. Najnowszy raport zawiera kompleksowe dane dotyczące produktu krajowego brutto, rynku pracy, płac oraz bilansu obrotów bieżących. Analiza tych wskaźników pozwala na dokładną ocenę aktualnej sytuacji gospodarczej i sformułowanie prognoz na przyszłość. PKB i jego składowe Ludność, rynek pracy, płace i świadczenia Bilans […]

Eksperci KIG w swoim najnowszym comiesięcznym przeglądzie województw, podkreślają zróżnicowanie sytuacji gospodarczej w poszczególnych regionach kraju Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w okresie styczeń-październik 2024 roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze dane płynące z opublikowanego raportu. Gospodarka województw. Analiza danych Bezrobocie W końcu października 2024 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 765,5 tys. osób […]

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-X 2024 roku Wyniki za okres styczeń-październik 2024 Eksperci KIG, w swoim najnowszym comiesięcznym przeglądzie branżowym, przedstawiają szczegółowe dane dotyczące kondycji poszczególnych sektorów polskiej gospodarki. Analiza danych za pierwsze dziesięć miesięcy 2024 roku ukazuje zróżnicowany obraz sytuacji w poszczególnych branżach. Niestety, ogólny trend […]

Główny Ekonomista KIG Piotr Soroczyński

Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl