Powrót    |    2025-04-23

Poprawa klimatu koniunktury w większości sektorów. Liderem finanse i ubezpieczenia

Koniunktura gospodarcza w kwietniu 2025

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane na temat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach w kwietniu br. Dane zaprezentowano w podziale na 8 obszarów: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, handel hurtowy, handel detaliczny, transport i gospodarkę magazynową, zakwaterowanie i gastronomię, informację i komunikację oraz finanse i ubezpieczenia.

W stosunku do poprzedniego miesiąca wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w ujęciu miesięcznym (według danych niewyrównanych sezonowo) poprawił się w siedmiu branżach, a pogorszył w jednej. Najniższe oceny koniunktury prezentuje w lutym przetwórstwo przemysłowe (wskaźnik minus 6,2), a najlepsze – finanse i ubezpieczenia (wskaźnik 25,1).

Największy wzrost m/m zanotowano w zakwaterowaniu i gastronomii – wskaźnik wzrósł z 8,2 w poprzednim miesiącu do 11,4. Z kolei spadek, nieznaczny, widoczny jest w handlu detalicznym (z minus 1,9 przed miesiącem do minus 2,0 obecnie).  

W ujęciu rocznym wskaźniki poprawiły się w czterech branżach, w pozostałych czterech uległy pogorszeniu. Największy wzrost (z 3,8 przed rokiem do 11,4 obecnie) wystąpił w zakwaterowaniu i gastronomii. Z kolei największy spadek wskaźnika w ujęciu rocznym widoczny jest w handlu detalicznym (1,5 przed rokiem, minus 2,0 obecnie).

W kwietniu 2025 roku wskaźnik koniunktury (niewyrównany sezonowo) dla poszczególnych obszarów gospodarki wyglądał następująco:

przetwórstwo przemysłowe – wskaźnik koniunktury (minus 6,2) jest lepszy niż przed miesiącem (minus 6,3) i lepszy niż przed rokiem (minus 6,9).
budownictwo – wskaźnik (minus 4,0) jest lepszy niż przed miesiącem (minus 4,9) i gorszy niż przed rokiem (minus 2,6).
handel hurtowy – wskaźnik (0,9) jest lepszy niż przed miesiącem (minus 0,9) i gorszy niż przed rokiem (1,3).
handel detaliczny – wskaźnik (minus 2,0) jest gorszy niż przed miesiącem (minus 1,9) i gorszy niż rok temu (1,5).
transport i gospodarka magazynowa – wskaźnik (0,3) jest lepszy niż w marcu br. (minus 2,7) i lepszy niż przed rokiem (minus 3,2)
zakwaterowanie i gastronomia – wskaźnik (11,4) jest lepszy niż przed miesiącem (8,2) i lepszy niż przed rokiem (3,8).
informacja i komunikacja – wskaźnik (9,5) jest lepszy niż przed miesiącem (8,0) i gorszy niż przed rokiem (9,8)
finanse i ubezpieczenia – wskaźnik (25,1) jest lepszy niż przed miesiącem (23,2) i lepszy niż przed rokiem (20,8)

Zgodnie z kwietniową ankietą pięć branż – handel hurtowy, transport i gospodarka magazynowa, zakwaterowanie i gastronomia, informacja i komunikacja, finanse i ubezpieczenia – notuje dodatni poziom wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury (niewyrównywany sezonowo). Oznacza to, że we wskazanych branżach odsetek przedsiębiorców spodziewających się poprawy sytuacji gospodarczej w najbliższych trzech miesiącach lub obserwujących taką poprawę, przeważa nad odsetkiem przedsiębiorców oczekujących pogorszenia. Branże z ujemnym wskaźnikiem, to – przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, handel detaliczny.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury według rodzaju działalności
wskaźnik niewyrównany sezonowo (NSA)

Procesy cenowe. Przewidywania z perspektywy przedsiębiorców

Wzrost kosztów energii, pracy i komponentów głównym wyzwaniem dla firm

W kwietniowej ankiecie zapytano przedsiębiorców o przewidywania dotyczące kształtowania się cen usług/surowców/materiałów perspektywie krótko i długoterminowej w 6 branżach.

Większość spodziewa się dalszego wzrostu cen – szybszego lub wolniejszego – w porównaniu z obecną sytuacją. Największa grupę w każdej z branż stanowią przedsiębiorcy spodziewający się wolniejszego wzrostu cen perspektywie krótkoterminowej i długoterminowej, w porównaniu z aktualną sytuacją.

Wolniejszy wzrost cen w kolejnych 3 miesiącach przewiduje m.in. 50,0% przedsiębiorców z budownictwa, 50,0% z handlu detalicznego.

Stabilizacji cen w kolejnych 3 miesiącach oczekuje m.in. 38,8% firm reprezentujących przetwórstwo przemysłowe i 34,2% firm zajmujących się handlem hurtowym.

Spadek cen przewiduje stosunkowo niewielki odsetek przedsiębiorców – największe grono firm oczekujących takiego scenariusza w perspektywie krótkoterminowej (5,2%) znalazło się wśród ankietowanych reprezentujących transport i gospodarkę magazynowa, a w perspektywie 12 miesięcy – budownictwo (3,8%).

W odpowiedzi na pytanie o czynniki, które w największym stopniu wpłyną na koszty funkcjonowania firm w okresie najbliższego kwartału, najczęściej wskazywane były: wzrost kosztów energii i paliw, kosztów zatrudnienia, kosztów komponentów i usług.

Źródło: GUS, Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach – kwiecień 2025 roku

Wpływ wojny w Ukrainie

Ankieta GUS porusza również kwestię wpływu wojny na Ukrainie na działalność przedsiębiorców

  • W kwietniu br. największy odsetek ankietowanych ze wszystkich 6 branż deklaruje, że skutki te są nieznaczne (m.in. 50,6% firm z przetwórstwa przemysłowego), bądź też, że nie odczuwa negatywnych skutków (m.in. 51,3% firm budowlanych).
  • Jako poważne lub zagrażające stabilności firmy, skutki te określa m.in. 15,9% firm z branży transportowej i magazynowej oraz 9,5% firm budowlanych).

We wszystkich branżach najczęściej wskazywanym negatywnym skutkiem sytuacji na Ukrainie jest wzrost kosztów, spadek sprzedaży oraz zakłócenie łańcucha dostaw (tutaj z wyjątkiem zakwaterowania i gastronomii, gdzie zakłócenia w dostawach deklaruje niewielki odsetek ankietowanych).

W ankiecie przedsiębiorcy wyrazili również opinię na temat wpływu wojny na sferę zatrudnienia (odpływu i napływu pracowników).

  • Branżami, w których największy odsetek firm deklarował odpływ pracowników były w kwietniowej ankiecie: zakwaterowanie i gastronomia (8,1%) oraz transport i gospodarka magazynowa (6,6%).
  • Z kolei napływ pracowników z Ukrainy deklarują najczęściej m.in. przedstawiciele zakwaterowania i gastronomii (9,7%). Należy też podkreślić, że większość przedstawicieli analizowanych branż (od 82,7% do 96,3% w zależności od branży) deklaruje, że problem napływu/odpływu pracowników w związku z wojną ich nie dotyczy.
Źródło: GUS, Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach – kwiecień 2025 roku

Dostosowanie przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego do zmieniającego się globalnego otoczenia gospodarczego

GUS opublikował również wyniki ankiety dotyczącej stopnia dostosowania się firm do zmian w globalnym otoczeniu gospodarczym. Największy odsetek firm, które deklarują, że dostosowały swoje strategie (19,9%) lub mają takie plany (22,1%) reprezentuje przetwórstwo przemysłowe. Tylko 16,8% firm przetwórczych uważa, że problem globalnych zmian i konieczności dostosowania się do nich ich nie dotyczy. Co ciekawe, w niektórych branżach duży odsetek firm (np. 82,6% w zakwaterowaniu i gastronomii, 76,0% w budownictwie, 69,2% w handlu detalicznym) deklaruje, że problem zmieniającego się otoczenia globalnego ich nie dotyczy. W związku z tym niewielka część przedstawicieli tych branż deklaruje również dostosowanie swoich strategii.

Pełniejsze dane na temat dostosowania przedsiębiorstw do zmieniającego się globalnego otoczenia gospodarczego (w szczególności sektora przetwórstwa przemysłowego) dostępne są na stronie GUS

Źródło: GUS, Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach – kwiecień 2025 roku


Więcej aktualności

Aktualności ekonomiczne

 

Kontakt

Eksperci KIG przedstawili najnowszą analizę kondycji polskiej gospodarki Comiesięczny Przegląd Makroekonomiczny to publikacja Krajowej Izby Gospodarczej, oferująca aktualną analizę i prognozy dla polskiej gospodarki. Raport zawiera szczegółowe dane dotyczące PKB, produkcji przemysłowej, rynku pracy i innych kluczowych wskaźników. Porównując bieżące wyniki z danymi z poprzednich miesięcy, prezentujemy pełny obraz dynamiki polskiej gospodarki. Nasze comiesięczne przeglądy […]

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-III 2025 roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w pierwszym kwartale 2025 roku. Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w analizowanym okresie o 0,9% r/r. W budownictwie produkcja wzrosła w ujęciu rocznym o 0,2%. Pełne dane prezentujemy poniżej. Zatrudnienie i […]

Od dynamicznego rozwoju po stagnację – analiza danych GUS przez ekspertów KIG ujawnia, jak bardzo różni się kondycja gospodarcza polskich województw i jakie wyzwania stoją przed poszczególnymi regionami. Zachęcamy do lektury Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń – marzec 2025 roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w pierwszym kwartale […]

Główny Ekonomista KIG Piotr Soroczyński

Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl