Analitycy KIG przyjrzeli się czerwcowym danym GUS z przemysłu – wyniki nie napawają optymizmem

Czerwiec słabszy dla przemysłu – dane poniżej oczekiwań
Po majowym spadku, produkcja sprzedana przemysłu ponownie się obniżyła – zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. Wyniki okazały się słabsze od prognoz i wskazują na utrzymującą się niestabilność w kluczowych działach, w tym w energetyce i przetwórstwie.
Choć niektóre branże – jak produkcja napojów, farmaceutyków czy motoryzacja – odnotowały wyraźne wzrosty, ogólny obraz sektora pozostaje mieszany.
Ceny w przemyśle rosną w ujęciu miesięcznym, ale wciąż są niższe niż rok temu.
Zróżnicowane wyniki i presja kosztowa
Produkcja przemysłowa spadła drugi miesiąc z rzędu – w czerwcu obniżyła się o 1,1% m/m i 0,1% r/r, poniżej prognoz KIG i rynku.
Branże energetyczne i wydobywcze w dół – największy wpływ na spadek miały wyniki sektora energii oraz górnictwa.
Wzrosty w wybranych branżach – produkcja napojów, farmaceutyków, pojazdów oraz elektroniki notowała solidne odbicie.
Ceny produkcji przemysłowej lekko w górę m/m, ale nadal niższe r/r – inflacja producencka wciąż ujemna, choć jej skala maleje.
Czerwiec słabszy dla przemysłu – dane poniżej oczekiwań
Produkcja sprzedana przemysłu okazała się o 1,1% niższa niż w maju br. i o 0,1% niższa w porównaniu z czerwcem 2024 roku (wtedy zanotowano produkcję taką jak rok wcześniej).
Zgodnie ze zweryfikowanymi danymi, w maju br. produkcja przemysłowa obniżyła się o 1,9% w ujęciu miesięcznym i była wyższa o 4,0% w stosunku do wyników sprzed roku.
W okresie I-VI 2025 roku produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 1,4% r/r.
- Dane roczne o produkcji przemysłowej w czerwcu br. okazały się gorsze od prognoz KIG i oczekiwań rynku.
- Czerwcowy spadek produkcji w ujęciu miesięcznym nie ma charakteru sezonowego.
Po wykluczeniu wpływu czynników o charakterze sezonowym dane pokazują spadek produkcji sprzedanej przemysłu o 0,5% w ujęciu miesięcznym i wzrost o 0,1% r/r.
Na ogólny spadek produkcji w czerwcu w ujęciu miesięcznym wpływ miały wyniki osiągnięte w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę (spadek o 8,7%); przetwórstwie przemysłowym (spadek o 0,8%); górnictwie i wydobywaniu (spadek o 0,7%). Lepsze niż przed miesiącem wyniki zanotowano natomiast w dostawie wody, gospodarowaniu ściekami i odpadami, rekultywacji (wzrost o 0,5%).
Zgodnie z danymi w ujęciu rocznym, wzrost produkcji sprzedanej przemysłu zanotowano w przypadku: dostawy wody, gospodarowania ściekami i odpadami, rekultywacji (o 3,4%) oraz przetwórstwa przemysłowego (o 0,4%). W porównaniu z czerwcem ub.r. gorsze wyniki zanotowały: górnictwo i wydobywanie (spadek o 8,5%); wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę (spadek o 6,8%).



Czerwcowy spadek produkcji przemysłowej to w dużej mierze efekt wyraźnego osłabienia w sektorach energetyki i górnictwa, które mocno zaciążyły na całym wyniku. Choć część branż – jak produkcja napojów czy farmaceutyków – radziła sobie lepiej, to skala spadków w przetwórstwie i surowcach przesądziła o ujemnym bilansie miesiąca – Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista KIG
Przemysł w liczbach – co mówią dane za czerwiec
Ze szczegółowych danych GUS wynika, że w czerwcu br., w porównaniu z poprzednim miesiącem, produkcja sprzedana (w cenach stałych) spadła w 22 (spośród 34) działach przemysłu. Spadki zanotowały m.in.: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 8,7%); produkcja wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 7,2%); produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 6,2%); produkcja papieru i wyrobów z papieru (o 4,1%); produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 2,9%); produkcja mebli (o 2,8%); produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 2,2%); produkcja maszyn i urządzeń (o 2,1%). W porównaniu z majem br. produkcja wzrosła w 12 działach, w tym m.in. w produkcji napojów (o 22,3%); produkcji wyrobów farmaceutycznych (o 10,1%); w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) (o 6,5%); w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (o 4,1%); w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 2,0%).
Produkcja sprzedana przemysłu (w cenach stałych) w ujęciu rocznym spadła w czerwcu br. w 18 (spośród 34) działach przemysłu. W tym gronie znalazły się m.in.: produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 7,7%); produkcja pozostałego sprzętu transportowego (o 7,4%); wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 6,8%); produkcja urządzeń elektrycznych (o 3,3%); produkcja papieru i wyrobów z papieru (o 3,1%); wydobywanie węgla kamiennego i węgla brunatnego (o 2,3%). W porównaniu z czerwcem 2024 roku produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w 16 działach. Lepsze niż przed rokiem wyniki zanotowały m.in.: naprawia, konserwacja i instalowanie maszyn i urządzeń (o 13,0%); gospodarka odpadami; odzysk surowców (o 9,4%); produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 5,9%); komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 4,3%); produkcja maszyn i urządzeń (o 3,1%); produkcja metali (o 2,6%).
W czerwcu 2025, spośród głównych ugrupowań przemysłowych produkcja w ujęciu rocznym wzrosła w przypadku: produkcji dóbr inwestycyjnych (o 5,0%); dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (o 0,1%). Spadła z kolei produkcja dóbr związanych z energią (o 7,7%); dóbr konsumpcyjnych trwałych (o 2,4%); dóbr zaopatrzeniowych (o 1,8%).
Ceny w przemyśle
Ceny przemysłowe w czerwcu 2025 roku były wyższe niż w maju o 0,2% oraz o 1,8% niższe niż w czerwcu 2024 roku. Przypomnijmy, że w maju (zgodnie ze zaktualizowanymi danymi) odnotowano spadek cen w ujęciu m/m o 0,3% i w ujęciu r/r o 1,5%)
W ujęciu miesięcznym ceny w czerwcu br. wzrosły we wszystkich grupach w tym w szczególności: w górnictwie i wydobywaniu (o 1,6%); wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię (o 0,5%); dostawach wody, gospodarowania ściekami i odpadami, rekultywacji (o 0,1%); przetwórstwie przemysłowym (o 0,1%).
Ceny w ujęciu rocznym spadły w czerwcu br. górnictwie i wydobywaniu (o 7,5%); w przetwórstwie przemysłowym (o 1,7%); wytwarzaniu i zaopatrywania w energię (o 1,1%). Wzrosły zaś w przypadku dostaw wody, gospodarowania ściekami i odpadami, rekultywacji (o 2,4%).
Kontakt
Miesięczny obraz gospodarki – najnowsze wskaźniki i prognozy według KIG Polska gospodarka przyspiesza Wzrost gospodarczy, spadające bezrobocie i dodatnia dynamika produkcji przemysłowej wskazują, że polska gospodarka wychodzi na prostą po trudniejszych latach. Dla przeciętnego obywatela to sygnał większych szans na zatrudnienie, stabilniejszych dochodów i większej przewidywalności w planowaniu przyszłości. Dla firm i przedsiębiorców – to […]
Od dynamicznego rozwoju po stagnację – analiza danych GUS przez ekspertów KIG ujawnia, jak bardzo różni się kondycja gospodarcza polskich województw i jakie wyzwania stoją przed poszczególnymi regionami. Zachęcamy do lektury Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń – maj 2025 roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w pierwszym kwartale […]
GUS podsumował pierwsze miesiące 2025 roku w gospodarce. Produkcja przemysłowa i budowlana nieznacznie wzrosły, ale zatrudnienie spadło. Wynagrodzenia nadal rosną, choć nie we wszystkich branżach widać poprawę. Mimo słabszych wyników w maju, rosnące zamówienia w przemyśle dają nadzieję na lepszą drugą połowę roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie […]

Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl