Sprzedaż detaliczna w czerwcu 2024 roku
Sprzedaż detaliczna w czerwcu 2024 roku
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o handlu detalicznym w czerwcu br. Sprzedaż w ujęciu nominalnym pozostała ogółem na tym samym poziomie co w maju br. (wtedy dane m/m pokazywały spadek o 0,1%) i była o 4,7% wyższa w ujęciu rocznym. Warto przypomnieć, że w maju br. sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ujęciu rocznym o 5,4%.
Sprzedaż detaliczna w okresie I-VI 2024 r. wzrosła (w ujęciu nominalnym) o 5,3% r/r.
Statystyki sprzedaży detalicznej sporządzane w ujęciu cen stałych pokazują wzrost sprzedaży o 0,3% w ujęciu miesięcznym oraz wzrost o 4,4% w stosunku do analogicznego okresu 2023 roku.
Dane roczne okazały się niższe od oczekiwań rynkowych i prognoz KIG.
Sprzedaż detaliczna: motoryzacja na pierwszym miejscu
Sprzedaż detaliczna w ujęciu miesięcznym (w cenach bieżących) w czerwcu wzrosła w kategorii pojazdy samochodowe, motocykle, części (o 2,6%). W pozostałych analizowanych przez GUS kategoriach zanotowane zostały spadki. Sprzedaż pozostałych spadła o 6,1%; tekstyliów, odzieży i obuwia o 3,1%; prasy książek oraz pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach o 3,1%; sprzedaż farmaceutyków, kosmetyków, sprzętu ortopedycznego o 2,4%; mebli, rtv, agd o 1,4%; paliw stałych, ciekłych i gazowych o 0,5%; żywności, napojów i wyrobów tytoniowych o 0,5%.
W porównaniu z czerwcem ub.r. sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących) wzrosła w przypadku: pojazdów samochodowych, motocykli, części (o 19,1%); pozostałych (o 17,4%); paliw stałych, ciekłych i gazowych (o 8,4%); farmaceutyków, kosmetyków, sprzętu ortopedycznego (o 6,0%); prasy, książek, pozostałej sprzedaży w wyspecjalizowanych sklepach (o 3,3%). Spadła w ujęciu rocznym sprzedaż: tekstyliów, odzieży i obuwia (o 20,1%); mebli, rtv, agd (o 5,7%); żywności, napojów i wyrobów tytoniowych (o 1,4%).
Meble, RTV, AGD napędzają e-handel, pozostałe grupy tracą
Wraz ze statystykami dotyczącymi sprzedaży detalicznej GUS zaprezentował również dane o sprzedaży przez internet w czerwcu 2024 r. W porównaniu z majem br. sprzedaż w cenach bieżących spadła ogółem o 4,6% (w maju br. odnotowano spadek o 2,6% m/m). Spadki zanotowano w niemal wszystkich grupach analizowanych przez GUS (największy w grupie pojazdy samochodowe, motocykle, części – o 8,3%) z wyjątkiem mebli, rtv, agd, których sprzedaż internetowa wzrosła w porównaniu z majem br. o 3,6%.
Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym (w cenach bieżących) wzrosła ogółem o 11,8% (przed miesiącem notowany był wzrost o 6,8% r/r). Lepszy niż przed rokiem poziom sprzedaży osiągnięto we wszystkich kategoriach towarów. Najmocniejsze wzrosty widoczne są w przypadku m.in.: pozostałych (o 65,2%); pojazdów samochodowych, motocykli, części (o 23,3%).
Dane GUS pokazują również, że w czerwcu br. handel internetowy stanowił 8,2% ogółu sprzedaży detalicznej. Miesiąc wcześniej br. udział ten wynosił 8,6%. Największy udział sprzedaży internetowej w całości sprzedaży detalicznej w poszczególnych grupach towarów miały takie kategorie jak: tekstylia, odzież, obuwie (21,6%); prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach (21,4%); meble, rtv, agd (17,2%).
Szczegółowe dane na temat handlu elektronicznego w czerwcu, uwzględniające również dane na temat wartości sprzedaży przez internet, zaprezentowane zostaną w publikacji KIG „Miesięcznik e-handel”.
Kontakt
Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej opublikowali raport, w którym przedstawili szczegółowy obraz polskiej gospodarki. Najnowszy raport zawiera kompleksowe dane dotyczące produktu krajowego brutto, rynku pracy, płac oraz bilansu obrotów bieżących. Analiza tych wskaźników pozwala na dokładną ocenę aktualnej sytuacji gospodarczej i sformułowanie prognoz na przyszłość. PKB i jego składowe Ludność, rynek pracy, płace i świadczenia Bilans […]
Eksperci KIG w swoim najnowszym comiesięcznym przeglądzie województw, podkreślają zróżnicowanie sytuacji gospodarczej w poszczególnych regionach kraju Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w okresie styczeń-październik 2024 roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze dane płynące z opublikowanego raportu. Gospodarka województw. Analiza danych Bezrobocie W końcu października 2024 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 765,5 tys. osób […]
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-X 2024 roku Wyniki za okres styczeń-październik 2024 Eksperci KIG, w swoim najnowszym comiesięcznym przeglądzie branżowym, przedstawiają szczegółowe dane dotyczące kondycji poszczególnych sektorów polskiej gospodarki. Analiza danych za pierwsze dziesięć miesięcy 2024 roku ukazuje zróżnicowany obraz sytuacji w poszczególnych branżach. Niestety, ogólny trend […]
Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl