W stosunku do września br. odnotowano wzrost o 8,2%
Sprzedaż detaliczna w październiku 2024 roku
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o handlu detalicznym w październiku br.
- Sprzedaż w ujęciu nominalnym wzrosła o 8,2% w stosunku do września br. (wtedy dane m/m pokazywały spadek sprzedaży o 5,8%) i była o 2,3% wyższa w ujęciu rocznym.
- Warto przypomnieć, że we wrześniu br. sprzedaż detaliczna w cenach bieżących spadła w ujęciu rocznym o 2,2%.
- Sprzedaż detaliczna w okresie I-X 2024 r. wzrosła (w ujęciu nominalnym) o 3,0% r/r.
Statystyki sprzedaży detalicznej sporządzane w ujęciu cen stałych pokazują wzrost sprzedaży o 7,8% w ujęciu miesięcznym oraz wzrost o 1,3% w stosunku do analogicznego okresu 2023 roku.
Dynamika sprzedaży detalicznej w październiku: analiza wg. kategorii
Sprzedaż detaliczna w ujęciu miesięcznym (w cenach bieżących) wzrosła we wszystkich kategoriach: tekstylia, odzież i obuwie – o 17,7%; pojazdy samochodowe, motocykle, części – o 12,8%; żywność, napoje i wyroby tytoniowe – o 8,9%; farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny – o 7,1%; pozostałe – o 5,6%; meble, rtv, agd – o 4,2%; paliwa stałe, ciekłe i gazowe – o 2,8%; prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach – o 1,6%.
W porównaniu z październikiem ub.r. wzrosła sprzedaż detaliczna (w cenach bieżących): pojazdów samochodowych, motocykli, części (o 17,7%); pozostałych (o 14,3%); farmaceutyków, kosmetyków, sprzętu ortopedycznego (o 13,0%); żywności, napojów i wyrobów tytoniowych (o 3,5%); prasy, książek, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach (o 3,0%). W ujęciu rocznym spadła natomiast sprzedaż: tekstyliów, odzieży i obuwia (o 14,3%); paliw stałych, ciekłych i gazowych (o 11,2%); mebli, rtv i agd (o 3,7%).
E-handel w październiku ze wzrostem o 10,7%
Wraz ze statystykami dotyczącymi sprzedaży detalicznej, GUS zaprezentował również dane o sprzedaży przez internet w październiku 2024 r. W porównaniu z wrześniem br. sprzedaż w cenach bieżących wzrosła ogółem o 10,7% (we wrześniu br. notowano wzrost o 4,6% m/m). Wzrosty zanotowano we wszystkich grupach analizowanych przez GUS (największy w grupach: pojazdy samochodowe, motocykle, części – o 44,8; oraz tekstylia, odzież i obuwie – o 25,3%).
Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym (w cenach bieżących) wzrosła ogółem w październiku o 2,5% (przed miesiącem notowany był wzrost o 4,9% r/r). W porównaniu z październikiem ub.r. wzrost widoczny jest w prawie wszystkich grupach (najwyraźniej w kategorii pojazdy samochodowe, motocykle, części, których sprzedaż była większa o 100,6% r/r). Kategorią, która zanotowała w październiku spadek sprzedaży w ujęciu rocznym jest żywność, napoje i wyroby tytoniowe (spadek o 23,1% r/r).
Dane GUS pokazują również, że w październiku br. handel internetowy stanowił 9,1% ogółu sprzedaży detalicznej (miesiąc wcześniej br. udział wynosił 8,9%). Największy udział sprzedaży internetowej w całości sprzedaży detalicznej w poszczególnych grupach towarów miały kategorie: tekstylia, odzież, obuwie (25,9%); prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach (25,0%); meble, rtv, agd (19,0%).
Szczegółowe dane na temat handlu elektronicznego w październiku, uwzględniające również dane na temat wartości sprzedaży przez internet, zaprezentowane zostaną w publikacji KIG „Miesięcznik e-handel”
Kontakt
Eksperci KIG w swoim najnowszym comiesięcznym przeglądzie województw, podkreślają zróżnicowanie sytuacji gospodarczej w poszczególnych regionach kraju Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w okresie styczeń-październik 2024 roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze dane płynące z opublikowanego raportu. Gospodarka województw. Analiza danych Bezrobocie W końcu października 2024 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 765,5 tys. osób […]
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-X 2024 roku Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń-październik 2024 Eksperci KIG, w swoim najnowszym comiesięcznym przeglądzie branżowym, przedstawiają szczegółowe dane dotyczące kondycji poszczególnych sektorów polskiej gospodarki. Analiza danych za pierwsze dziesięć miesięcy 2024 roku ukazuje zróżnicowany obraz sytuacji w poszczególnych […]
Raport KIG potwierdza. Polska gospodarka na dobrej drodze Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej opublikowali raport, w którym przedstawili m.in. szczegółową analizę dynamiki PKB w Polsce. PKB zwiększył się w drugim kwartale 2024 o 3,2% r/r, po wzroście o 2,1% r/r w kwartale pierwszym. W kolejnych dwóch kwartałach, tempo wzrostu powinno utrzymywać się w przedziale 2,7% – […]
Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl