Produkcja sprzedana przemysłu o 10,0% wyższa niż we wrześniu
Główny Urząd Statystyczny przekazał informacje o wynikach przemysłu w październiku 2024 roku.
- Produkcja sprzedana przemysłu okazała się o 10,0% wyższa niż we wrześniu br. i o 4,7% wyższa w porównaniu z październikiem 2023 roku (wtedy zanotowano wzrost o 2,0% r/r).
- Sprzedaż w okresie I-X 2024 r. wzrosła o 0,7% r/r.
Zgodnie ze zweryfikowanymi danymi za wrzesień, produkcja przemysłowa wzrosła o 8,8% w ujęciu miesięcznym i była niższa o 0,4% w stosunku do wyników sprzed roku.
Dane roczne o produkcji przemysłowej w październiku br. okazały się lepsze od oczekiwań rynkowych oraz prognoz KIG.
Po wykluczeniu wpływu czynników o charakterze sezonowym dane pokazują wzrost produkcji sprzedanej przemysłu o 4,6% w stosunku do września br. oraz wzrost o 3,9% w porównaniu z wynikiem wypracowanym przed rokiem.
Na ogólny wzrost produkcji w ujęciu miesięcznym wpływ miały lepsze niż przed miesiącem wyniki we wszystkich grupach. Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę zanotowało wzrost o 18,7%; przetwórstwo przemysłowe o 9,9%; górnictwo i wydobywanie o 5,9%; w dostawie wody, gospodarowaniu ściekami, rekultywacji sprzedaż była o 4,2% wyższa niż przed miesiącem.
Produkcja sprzedana przemysłu w ujęciu rocznym była niższa niż przed rokiem jedynie w górnictwie i wydobywaniu (o 3,8%). W pozostałych grupach obserwowane były mocne wzrosty.
W dostawach wody, gospodarowaniu ściekami, rekultywacji o 7,5%, w przetwórstwie przemysłowym o 5,0%, a w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę o 4,0%.
Ze szczegółowych danych GUS wynika, że w październiku, w porównaniu z wrześniem br., produkcja sprzedana (w cenach stałych) wzrosła w 30 (spośród 34) działach przemysłu.
Lepsze niż przed miesiącem wyniki osiągnięto m.in w: wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną (o 18,7%); produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 16,4%); produkcji mebli (o 16,3%); produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 12,9%); produkcji urządzeń elektrycznych (o 11,3%); produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 10,9%); produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 10,5%); produkcji papieru i wyrobów z papieru (o 10,4%). W porównaniu z wrześniem br. produkcja spadła w 4 działach, w tym m.in. w produkcji: napojów (o 9,1%) i wyrobów farmaceutycznych (o 4,5%).
Produkcja sprzedana przemysłu (w cenach stałych) w październiku wzrosła w ujęciu rocznym w 24 (spośród 34) działach przemysłu.
W tej grupie znalazły się m.in. produkcja: pozostałego sprzętu transportowego (o 36,5%); komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 15,0%); papieru i wyrobów z papieru (o 13,6%); mebli (o 13,1%); artykułów spożywczych (o 10,0%); wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 7,7%); pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 6,0%). W porównaniu z październikiem ub. roku produkcja spadła natomiast w 10 działach, w tym m.in. w: naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (o 16,6%); w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (o 16,5%); produkcji urządzeń elektrycznych (o 4,6%).
W październiku 2024 roku, spośród głównych ugrupowań przemysłowych produkcja w ujęciu rocznym wzrosła w przypadku: dóbr konsumpcyjnych trwałych (o 11,9%); dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (o 6,9%); dóbr inwestycyjnych (o 5,4%); dóbr zaopatrzeniowych (o 4,0%). Mniejsza niż przed rokiem była natomiast produkcja dóbr związanych z energią (o 1,9%).
Ceny przemysłowe w październiku 2024 roku były wyższe o 0,4% niż przed miesiącem (we wrześniu, zgodnie ze zweryfikowanymi danymi, odnotowano spadek o 0,3% m/m) oraz o 5,2% niższe niż przed rokiem (we wrześniu br. według zaktualizowanych danych odnotowano spadek cen r/r o 6,2%).
W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły w: górnictwie i wydobywaniu (o 1,6%), oraz w przetwórstwie przemysłowym (o 0,5%). Spadły zaś w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię (o 1,4%) oraz w dostawach wody i gospodarowania ściekami (o 0,1%).
Ceny w ujęciu rocznym spadły w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię (o 12,1%); górnictwie i wydobywaniu (o 6,7%) oraz w przetwórstwie przemysłowym (o 4,6%). W porównaniu z październikiem ub.r. wzrosły natomiast ceny dostawy wody i gospodarowania ściekami (o 2,8%).
Kontakt
Eksperci KIG w swoim najnowszym comiesięcznym przeglądzie województw, podkreślają zróżnicowanie sytuacji gospodarczej w poszczególnych regionach kraju Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w okresie styczeń-październik 2024 roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze dane płynące z opublikowanego raportu. Gospodarka województw. Analiza danych Bezrobocie W końcu października 2024 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 765,5 tys. osób […]
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-X 2024 roku Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń-październik 2024 Eksperci KIG, w swoim najnowszym comiesięcznym przeglądzie branżowym, przedstawiają szczegółowe dane dotyczące kondycji poszczególnych sektorów polskiej gospodarki. Analiza danych za pierwsze dziesięć miesięcy 2024 roku ukazuje zróżnicowany obraz sytuacji w poszczególnych […]
Raport KIG potwierdza. Polska gospodarka na dobrej drodze Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej opublikowali raport, w którym przedstawili m.in. szczegółową analizę dynamiki PKB w Polsce. PKB zwiększył się w drugim kwartale 2024 o 3,2% r/r, po wzroście o 2,1% r/r w kwartale pierwszym. W kolejnych dwóch kwartałach, tempo wzrostu powinno utrzymywać się w przedziale 2,7% – […]
Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl