Sierpień przyniósł spadek produkcji przemysłowej
Główny Urząd Statystyczny przekazał informacje o wynikach przemysłu w sierpniu 2024 roku
- Produkcja sprzedana przemysłu okazała się o 5,2% niższa niż w lipcu br. i o 1,5% niższa w porównaniu z sierpniem 2023 roku (wtedy zanotowano spadek o 2,2% r/r).
- Sprzedaż w okresie I-VIII 2024 r. wzrosła o 0,4% r/r.
Zgodnie ze zweryfikowanymi danymi za lipiec, produkcja przemysłowa spadła o 3,0% w ujęciu miesięcznym i była wyższa o 5,2% w stosunku do wyników sprzed roku.
Dane roczne o produkcji przemysłowej w sierpniu br. okazały się gorsze od oczekiwań rynkowych oraz prognoz KIG
Po wykluczeniu wpływu czynników o charakterze sezonowym dane pokazują spadek produkcji sprzedanej przemysłu o 0,8% w stosunku do lipca br. oraz wzrost o 0,6% w porównaniu z wynikiem wypracowanym przed rokiem.
Na ogólny spadek produkcji w ujęciu miesięcznym wpływ miały gorsze niż przed miesiącem wyniki w we wszystkich grupach. Górnictwo i wydobywanie zanotowało spadek o 8,2%; przetwórstwo przemysłowe o 5,4%; dostawa wody, gospodarowanie ściekami, rekultywacja o 1,7%; wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę o 0,6%.
Produkcja sprzedana przemysłu w ujęciu rocznym była niższa niż przed rokiem w górnictwie i wydobywaniu (o 7,8%) oraz w przetwórstwie przemysłowym (o 1,7%).
W porównaniu z sierpniem ub.r. wzrosty zanotowały natomiast: dostawa wody, gospodarowanie ściekami, rekultywacja (o 8,1%) oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę (o 0,2%).
Ze szczegółowych danych GUS wynika, że w sierpniu, w porównaniu z lipcem br., produkcja sprzedana (w cenach stałych) spadła w 27 (spośród 34) działach przemysłu. Gorsze niż przed miesiącem wyniki osiągnięto m.in w produkcji maszyn i urządzeń (o 11,9%); produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 10,8%); produkcji metali (o 10,6%); produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 9,0%); produkcji wyrobów z gumy (o 7,9%); produkcji tworzyw sztucznych oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 7,9%); produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 6,9%); produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 6,8%). W porównaniu z lipcem br. produkcja wzrosła 7 działach, w tym m.in. w produkcji mebli (o 4,2%); w poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 3,4%).
Produkcja sprzedana przemysłu (w cenach stałych) w sierpniu spadła w ujęciu rocznym w 16 (spośród 34) działach przemysłu
W tej grupie znalazły się m.in.: produkcja urządzeń elektrycznych (spadek 21,4%); naprawa, konserwacja i instalowanie maszyn i urządzeń (spadek o 13,8%); produkcja maszyn i urządzeń (spadek o 9,8%); wydobywanie węgla kamiennego i węgla brunatnego (spadek 9,4%); produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych (spadek o 6,2%); produkcja wyrobów z metali (spadek o 6,0%). W porównaniu z sierpniem ub. roku produkcja wzrosła natomiast w 17 działach, w tym m.in. w: produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 13,7%); w gospodarce odpadami; odzysku surowców (o 9,4%); produkcji papieru i wyrobów z papieru (o 4,1%); produkcji artykułów spożywczych (o 3,9%).
W sierpniu 2024 roku, spośród głównych ugrupowań przemysłowych produkcja w ujęciu rocznym spadła w przypadku: dóbr inwestycyjnych (o 4,2%); dóbr zaopatrzeniowych (o 3,8%); dóbr konsumpcyjnych trwałych (o 0,3%). Większa niż przed rokiem była natomiast produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (o 2,3%); dóbr związanych z energią (o 0,2%).
Ceny przemysłowe w sierpniu 2024 roku były niższe o 0,1% niż przed miesiącem (w lipcu, zgodnie ze zweryfikowanymi danymi, odnotowano spadek o 0,4% m/m) oraz o 5,1% niższe niż przed rokiem (w lipcu br. według zaktualizowanych danych odnotowano spadek cen r/r również o 5,1%)
W ujęciu miesięcznym ceny spadły w górnictwie i wydobywaniu (o 1,6%) oraz w przetwórstwie przemysłowym (o 0,1%). Wrosły natomiast w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię (o 0,4%). Ceny dostawy wody i gospodarowania ściekami nie uległy zmianie z stosunku do lipca br.
Ceny w ujęciu rocznym spadły w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię (o 10,8%); górnictwie i wydobywaniu (o 5,1%) oraz w przetwórstwie przemysłowym (o 4,4%). W porównaniu z sierpniem ub.r. wzrosły natomiast ceny dostawy wody i gospodarowania ściekami (o 3,5%).
Kontakt
Eksperci Krajowej Izby Gospodarczej opublikowali raport, w którym przedstawili szczegółowy obraz polskiej gospodarki. Najnowszy raport zawiera kompleksowe dane dotyczące produktu krajowego brutto, rynku pracy, płac oraz bilansu obrotów bieżących. Analiza tych wskaźników pozwala na dokładną ocenę aktualnej sytuacji gospodarczej i sformułowanie prognoz na przyszłość. PKB i jego składowe Ludność, rynek pracy, płace i świadczenia Bilans […]
Eksperci KIG w swoim najnowszym comiesięcznym przeglądzie województw, podkreślają zróżnicowanie sytuacji gospodarczej w poszczególnych regionach kraju Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w okresie styczeń-październik 2024 roku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze dane płynące z opublikowanego raportu. Gospodarka województw. Analiza danych Bezrobocie W końcu października 2024 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 765,5 tys. osób […]
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-X 2024 roku Wyniki za okres styczeń-październik 2024 Eksperci KIG, w swoim najnowszym comiesięcznym przeglądzie branżowym, przedstawiają szczegółowe dane dotyczące kondycji poszczególnych sektorów polskiej gospodarki. Analiza danych za pierwsze dziesięć miesięcy 2024 roku ukazuje zróżnicowany obraz sytuacji w poszczególnych branżach. Niestety, ogólny trend […]
Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl