GUS o płacach w lutym: Wzrost o 130,67 PLN do 8613,14 PLN

Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2025
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2025.
Przeciętne uposażenie uległo zwiększeniu o 130,67 PLN do 8613,14 PLN tj. o 1,5%.
Luty zazwyczaj przynosi wyraźny wzrost płac. W płacach ponownie dają o sobie znać ruchome części wynagrodzeń takie jak premie i nagrody. Dla lutego oczekiwano takiego właśnie sezonowego wzrostu. Okazał się on jednak mniejszy od prognozowanego przez rynek i przez nas.
Płace w lutym
Przeciętne uposażenie w lutym okazało się o 634,15 PLN i 7,9% wyższe niż przed rokiem. Roczna dynamika płacy zmniejszyła się z 9,2% w styczniu. W okresie I – II 2025 płaca była wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego o 8,7%. Wypada przypomnieć, że w całym roku 2024 przeciętne uposażenie było wyższe niż w roku 2023 o 11,0%.
W ostatnich miesiącach wygładza się obserwowane w kilku wcześniejszych kwartałach silne falowanie rocznej dynamiki płac. Wynikało ono wtedy głównie z innego niż przed rokiem terminarza wypłat ruchomych części wynagrodzeń takich jak premie i nagrody. W kolejnych miesiącach należy oczekiwać stabilizowania się rocznej dynamiki płac w okolicach 8,0% – 8,5%. W sytuacji obniżania się inflacji pojawiać się jednak będą czynniki zazwyczaj odpowiedzialne za dynamizację płac. Znów przyspieszy zmiana struktury zatrudnienia (kiedy powstają nowe lepiej płatne miejsca pracy, a te mniej atrakcyjne są opuszczane przez pracowników).
Zatrudnienie w lutym
Zatrudnienie w lutym okazało się o 3,5 tys. osób tj. 0,05% niższe niż przed miesiącem i wyniosło 6451,5 tys. osób. W porównaniu do stanu sprzed roku zatrudnienie było niższe o 59,4 tys. osób tj. o 0,91%.
W ostatnich 10 latach luty zdecydowanie częściej przynosiły wzrosty zatrudnienia niż spadki. Jednak w dwóch poprzednich latach były to spadki, co wraz z tegorocznym – może dawać paliwo do dyskusji o zmianie sezonowości w zakresie zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw.
Zanotowany dla lutego 2025 spadek okazał się płytszy niż przed rokiem.

Zatrudnienie wciąż na poziomie wyraźnie niższym niż przed rokiem
To może być pochodną restrukturyzacji zatrudnienia w części przedsiębiorstw. Zwłaszcza tych dotkniętych słabszą koniunkturą w roku 2023 i początku roku 2024. Prawdopodobnie część z redukcji jest też efektem zmniejszania popytu na pracowników o najniższych kwalifikacjach – gdy ich produktywność jest niższa niż wymagana przy nowej wysokości płacy minimalnej. Roczna dynamika zatrudnienia w lutym wyniosła -0,91% wobec -0,93% w styczniu. W okresie I – II 2025 roku zatrudnienie było niższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego o 0,9%. Wypada przypomnieć, że w okresie I – XII 2024 zatrudnienie było przeciętnie niższe niż przed rokiem o 0,4%.
Prognoza na marzec
W marcu płace są zazwyczaj wyraźnie wyższe od notowanych w lutym. Znacznie więcej jest w nich ruchomych części wynagrodzeń. W tegorocznym marcu płace wzrosną o 5,0%, podczas gdy przed rokiem wzrosły o 5,4%. W konsekwencji dwunastomiesięczna dynamika płac może ulec ponownemu zmniejszeniu i wynieść 7,6%.
W przypadku poziomu zatrudnienia w marcu również możemy oczekiwać ugruntowania niedawnej zmiany sezonowości. W dwóch ostatnich latach marzec przynosił spadki zatrudnienia, w przeciwieństwie do praktyki lat wcześniejszych, kiedy notowane były wzrosty. Oczekujemy, że tym razem spadek sięgnie około 3 tys. osób i będzie płytszy od notowanego przed rokiem (9,7 tys.).
Kontakt
Eksperci KIG przedstawili najnowszą analizę kondycji polskiej gospodarki Comiesięczny Przegląd Makroekonomiczny to publikacja Krajowej Izby Gospodarczej, oferująca aktualną analizę i prognozy dla polskiej gospodarki. Raport zawiera szczegółowe dane dotyczące PKB, produkcji przemysłowej, rynku pracy i innych kluczowych wskaźników. Porównując bieżące wyniki z danymi z poprzednich miesięcy, prezentujemy pełny obraz dynamiki polskiej gospodarki. Nasze comiesięczne przeglądy […]
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie I-II 2025 roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował zestaw danych opisujących wyniki poszczególnych branż w okresie styczeń-luty 2025 roku. Produkcja sprzedana przemysłu spadła w analizowanym okresie o 0,9% r/r. W budownictwie produkcja wzrosła w ujęciu rocznym o 0,4%. Pełne dane prezentujemy poniżej. Zatrudnienie i […]
Od dynamicznego rozwoju po stagnację – analiza danych GUS przez ekspertów KIG ujawnia, jak bardzo różni się kondycja gospodarcza polskich województw i jakie wyzwania stoją przed poszczególnymi regionami. Zachęcamy do lektury Gospodarka województw w pigułce. Wyniki za okres styczeń – luty 2025 roku Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o sytuacji gospodarczej województw w okresie styczeń-luty […]

Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista KIG
tel. 502 503 272
e-mail: psoroczynski@kig.pl