Powrót    |    2026-04-24

Bezrobocie rejestrowane w marcu 2026

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu marca 2026. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 949,8 osób i była o 5,1 tys. osób niższa niż w końcu lutego oraz o 119,9 tys. osób wyższa niż przed rokiem. Dane te okazały się wyższe od naszej prognozy. Marcowy spadek bezrobocia jest sezonowy. To miesiąc, w którym zaczyna pojawiać się popyt na pracowników sezonowych (w tym w rolnictwie, budownictwie, usługach turystycznych). Tegoroczny spadek liczby bezrobotnych był mniejszy niż przed rokiem. 

Wsparcie i rozwój przedsiębiorstw-KIG

W marcu liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 99,6 tys. wobec 101,0 tys. w lutym i 102,1 tys. w marcu roku 2025. Jednoczenie w marcu z rejestrów bezrobocia wyrejestrowano 104,8 tys. osób wobec 80,1 tys. w lutym oraz 118,8 tys. w marcu roku 2025.

Zwraca uwagę pewna poprawa w zakresie liczby ofert pracy. Pojawiło się ich bowiem na przestrzeni marca 46,4 tys. wobec 31,7 tys. w lutym, choć wobec 84,5 tys. przed dwunastoma miesiącami. To wciąż niski poziom, przyzwyczajeni byliśmy niegdyś do tego, że ofert pracy pojawiało się każdego miesiąca 70 – 90 tys. Jednak wynik marcowy jest już wyraźnie lepszy od 20,8 tys. z grudnia 2025.

Stopa bezrobocia wynosząc w końcu marca 6,1% była taka sama jak przed miesiącem.  Jednocześnie stopa bezrobocia okazała się wyższa niż przed rokiem o 0,7 pkt. proc. Jest to pogorszenie w stosunku do miesięcy z początku 2025 roku, kiedy stopa bezrobocia była porównywalna do tej sprzed dwunastu miesięcy lub niewiele tylko wyższa.  Poziom stopy bezrobocia w marcu był wyższy od naszej prognozy i średniej z prognoz rynkowych.

Wsparcie i rozwój przedsiębiorstw-KIG

Na podstawie prezentowanych danych o poziomie bezrobocia można szacować, jakie GUS w swoich kalkulacjach przyjmuje aktualnie wartości liczby pracujących i aktywnych zawodowo. Liczba pracujących wynosząc około 14 621 tys. osób była w marcu wyższa niż przed rokiem o 82 tys. tj. 0,6%. Aktywnych zawodowo było w końcu marca 15 571 tys. osób – około 202 tys. i 1,3% więcej niż przed rokiem.

Marzec to zazwyczaj początek okresu wiosenno–letniego wzrostu popytu na pracowników sezonowych. Wiosną i latem bezrobocie powinno więc spadać i w lokalnym minimum stopa bezrobocia wynosić będzie 5,8% a liczba bezrobotnych 900 tys. Dla grudnia 2026 oczekiwana jest stopa bezrobocia 6,0% przy liczbie bezrobotnych bliskiej 930 tys. osób.