Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

30.04.2021

Tygodnik „Dzień po dniu” to cykl, w którym pokazujemy Wam najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia. Będzie trochę o paczkomatach czy sztucznej inteligencji. I przyznajemy, to nie jest obiektywne zestawienie.

Piątek 22 kwietnia

Polska rzeczpospolita paczkomatowa

Na nic protesty aktywistów miejskich oraz innych grup walczących z „paczkomatozą”, czyli niekontrolowanym rozwojem sieci punktów odbioru paczek. Polska jest liderem w UE pod względem liczby skrytek na paczki – pisze Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na badania firmy Last Mile Experts. Jest ich ok. 11,5 tysiąca. Po uwzględnieniu wszystkich punktów odbioru (nie tylko paczkomatów ale np. punktów w sklepach) w Polsce jest ich ponad 40 tys. Liderem są Niemcy (ponad 63 tysiące). Choć można odnieść wrażenie, że paczkomaty i punkty odbioru paczek są już za każdym rogiem, rynek ma wciąż potencjał. W Europie pod względem gęstości punktów w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców na czele jest Finlandia z wynikiem 23. W Polsce na 10 tys. mieszkańców przypada kilkanaście punktów. W kontekście paczkomatów warto też wspomnieć o obserwowanym ostatnio fenomenie popularności pewnej marki lodów. W sklepach odbywają się walki pomiędzy amatorami lodów, a ci, którym udało się zakupić ich więcej, sprzedają je w internecie, czasem za astronomiczne kwoty. Jeden ze sprzedawców oferuje ponoć dostawę lodów do dowolnego paczkomatu (tak, wiemy, że są lodówkomaty ale tylko w 3 miastach w przypadku największego operatora). W takiej sytuacji polecamy wstrzymać się z odbiorem przez kilka dni, wtedy lody będą miały odpowiednią konsystencję.

 

Weekend 23-24 kwietnia

Polscy przedsiębiorcy z mocną psychiką

Dla odmiany temat, który raczej nie jest powodem do żartów. Jak wynika z międzynarodowego badania ponad 5 tys. przedsiębiorców przeprowadzonego przez naukowców z King’s College London i ponad uczelni w 23 krajach, polscy biznesmeni wykazują się na tle kolegów z innych krajów dużą odpornością psychiczna na kryzys. Nie spadła ich kreatywność i witalność. Nie wzrosło również poczucie niepewności. Wielu z nich zmieniło modele biznesowe, niektórzy dostrzegli w kryzysie szanse. Oczywiście cieszymy się z takich wiadomości, ale zastanawiamy się, co myślą o takich badaniach właściciele restauracji czy pensjonatów. Niepokoją nas również dane ZUS dotyczące zwolnień lekarskich. Jak poinformowała niedawno prezes ZUS, w całym 2020 roku z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wystawiono 1,5 mln zwolnień lekarskich. W stosunku do roku 2019 r. nastąpił wzrost liczby zaświadczeń z tytułu zaburzeń psychicznych aż o 25 proc.

 

Poniedziałek 25 kwietnia

Gotówka? To nie nasz problem

Już od kilku lat Norwegia jest mocno promowana jako lider płatności bezgotówkowych. Wiele publikacji w polskich mediach stawia ten kraj jako wzór nowoczesności, w odróżnieniu od bardziej zacofanych krajów, jak Polska (choć wcale nie jesteśmy tak uzależnieni od gotówki jak np. Niemcy). Trend chyba zaczyna powoli odbijać się Norwegii czkawką. Jak pisze „Puls Biznesu”, norweskie Ministerstwo Finansów zwróciło się do nadzoru finansowego o opracowanie planu, który zapewni, że banki nadal będą świadczyły usługi gotówkowe. Dlaczego? Z przeprowadzonego wcześniej badania wynika, że norweskie banki wcale nie uważają się odpowiedzialne za oferowanie usług gotówkowych. Ciekawe, czy wieści z Norwegii spowodują, że ci, którzy żartują teraz z naszego rodzimego „obrońcy gotówki” czyli szefa NBP, spojrzą na niego bardziej przychylnym okiem.

 

Wtorek 27 kwietnia

Zaginął kontener, uczciwego znalazcę……….

Chociaż trudno porównywać kontenerowce do taczek z cegłami, to również w przypadku tych pierwszych zdarza się, że po drodze coś się zagubi. Jak informuje Bloomberg, w ubiegłym roku do morza spadło ponad 3 tys. kontenerów (najwięcej od 7 lat). Tylko z jednego statku One Apus w listopadzie ubiegłego roku spadło do morza ponad 1800 kontenerów. Nie jest to może zagrożenie dla stabilności światowego handlu (w 2019 r. międzynarodowy przemysł żeglugowy przetransportował około 226 mln kontenerów na ponad 6 tys. statków) ale takie pływające „klocki LEGO” stanowią poważne niebezpieczeństwo dla innych statków oraz dla środowiska. A przy okazji, GUS poinformował, że obroty ładunkowe w portach morskich w 2020 roku wyniosły 88,5 mln ton, i spadły o 5,7% w stosunku do ubiegłego roku. Ale na słabsze wyniki wpływ miały inne czynniki, a nie zagubione kontenery.

 

Środa 28 kwietnia

„Państwo z dykty” coraz droższe

Jeszcze kilka miesięcy takich wzrostów i popularne od jakiegoś czasu określenie – nazwijmy to – niedoskonałości działań administracji mianem państwa z „dykty”, „styropianu” czy „kartonu”, stanie się komplementem. Jak informuje interia.pl, z powodu zaburzeń łańcucha dostaw w Polsce zaczyna brakować materiałów m.in. styropianu, płyt montażowych, farb. Ceny niektórych produktów wzrosły już o 30 proc., a „rekordzistów” nawet o 100 proc – pisze portal.

 

Czwartek 29 kwietnia

Sztuczna inteligencja nie oszczędzi prezesów?

Robotyzacja i wykorzystanie sztucznej inteligencji już od dłuższego czasu są przedstawiane jako jedne z najskuteczniejszych narzędzi zwiększania produktywności, efektywności, konkurencyjności i wielu innych „ości” w biznesie. Rozmaite badania firm doradczych potwierdzają coraz większą chęć i gotowość zarządów firm do inwestowania w sztuczną inteligencję w najbliższych latach. Czasem wspomina się, że będzie się to wiązać z likwidacją wielu miejsc pracy. Ci, którzy myślą że będzie to dotyczyć wyłącznie niewykwalifikowanych pracowników, mogą się srodze zawieść. Dotyczy to szczególnie tych menedżerów, którzy zacierają ręce na myśl, że sztuczna inteligencja pomoże im pozbyć się najmniej produktywnych pracowników. Portal forsal.pl omawia publikację lewicowego New Statesman”, której autor poważnie zastanawia się, czy mocno przepłacanej kadry zarządczej firm nie powinno zastąpić się sztuczną inteligencją. Jak widać każdy kij, nawet ten kontrolowany przez sztuczną inteligencję, może mieć dwa końce.

 

Plus tygodnia

Wysoka pozycja KGHM na rynku produkcji srebra nie jest niczym nowym, mimo to miło się czyta, że spółka zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankingu World Silver Survey 2021. Z kolei w kategorii „największych producentów srebra” KGHM znalazł się na drugiej pozycji. Warto dodać, że w 2020 grupa KGHM wyprodukowała 1 352 ton srebra. Można tylko mieć niedosyt, że czołowe miejsca dotyczą kategorii „srebro”, a nie „złoto” czy „platyna”.

 

Minus tygodnia

Już 30 lat minęło od głośnej afery związanej z działalnością spółki ART-B (nie będziemy tutaj opisywać całego multum wątków związanych z działaniami firmy i jej właścicieli). Sprawa nie byłaby warta wzmianki ale – jak przypomina artykuł „Business Insidera” – spółka jest cały czas zarejestrowana i od 30 lat znajduje się w stanie likwidacji. W mediach pojawiają się informacje, że roczna pensja dwóch osób biorących udział w czynnościach likwidacyjnych przekracza 700 tys. zł.

 

Dzień po dniu – gospodarczy tygodnik z przymrużeniem oka

Foto: AbsolutVision on Unsplash

Przeczytaj poprzedni tygodnik „Dzień po dniu”

Krajowa Izba Gospodarcza otrzymała dofinansowanie w ramach projektu POIR.03.04.00-14-0001/20 „Dotacja na kapitał obrotowy dla Krajowej Izby Gospodarczej”, w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.